Dekspantenol – moćan sastojak za njegu kože

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Porijeklo i povijest uporabe

Dekspantenol je alkoholni analog pantotenske kiseline (vitamina B5), jednog od esencijalnih vitamina topivih u vodi, koji je prirodno prisutan u mnogim namirnicama (poput mesa, jaja, mlijeka, cjelovitih žitarica) i neophodan za normalno funkcioniranje metabolizma. Ima hidratantna, regenerativna i protuupalna svojstva.

Sintetski oblik dekspantenola razvijen je sredinom 20. stoljeća. U početku je korišten u medicini za poticanje zacjeljivanja rana i regeneraciju kože, posebice kod opeklina, rana, pelenskog osipa. Ima primjenu i u veterini. U kozmetičkoj industriji dekspantenol je postao ključni sastojak u proizvodima za njegu suhe, osjetljive i oštećene kože. Danas je jedan od najsvestranijih aktivnih sastojaka, u kozmetici, dermatologiji i farmaciji s dokazanom učinkovitošću i visokom tolerancijom kod svih tipova kože, uključujući i onu najosjetljiviju; dječju.

Kako djeluje dekspantenol?

Nakon nanošenja na kožu, dekspantenol se brzo i lako apsorbira, te se unutar stanica pretvara u pantotensku kiselinu, koja je ključna komponenta koenzima A – važnog za obnavljanje stanica, sintezu lipida (masti), zacjeljivanje rana te jačanje barijerne funkcije kože. Upravo zahvaljujući biološkoj aktivnosti, dekspantenol :

  • Dubinski hidratizira kožu i smanjuje transepidermalni gubitak vode,
  • Potiče regeneraciju i prirodne procese obnove kože,
  • Ublažava upale, crvenilo i iritacije,
  • Pomaže zacjeljivanju rana i ožiljaka,
  • Umiruje svrbež i neugodan osjećaj zatezanja.

Primjena kao samostalan pripravak

Dekspantenol se u svakodnevnoj njezi kože može koristiti samostalno, bez dodatnih aktivnih sastojaka, u obliku masti ili krema (lokalna primjena na ispucaloj, oštećenoj koži ili pelenskoj regiji); pjene ili spreja (kod primjene na velikim površinama kože ili nedostupnim područjima, opeklina, nakon sunčanja); gela (obično kod iritacija, nakon dermatoloških tretmana, depilacije) ili losiona/mlijeka za tijelo kao dio svakodnevne njege i hidratacije kože.

Njegova sigurnost omogućuje primjenu od najranije dobi (rođenja), kod trudnica i dojilja, osoba s kroničnim kožnim oboljenjima (ekcemi, rozacea, psorijaza) ali i osoba starije životne dobi sa zrelijom kožom.

Dekspantenol je čest sastojak i u prirodnoj kozmetici, gdje se cijeni zbog neiritirajućeg i sigurnog profila. Iako su rijetke, prilikom topikalne primjene moguće su sljedeće nuspojave: alergijske reakcije (osip, crvenilo, svrbež); kontaktni dermatitis te osjećaj pečenja. Nema poznatih ozbiljnih interakcija s drugim lijekovima, čak i prilikom uporabe injekcija dekspantenola.

Stanja kod kojih može pomoći

Dekspantenol pokazuje odlične rezultate kod širokog raspona stanja kože:

  • Suha i dehidrirana koža – poboljšava elastičnost i sprječava perutanje,
  • Oštećena ili nadražena koža – nakon brijanja, depilacije, tetoviranja,
  • Opekotine od sunca i toplinske opekline (I. stupnja),
  • Pelenski osip kod beba: umiruje i obnavlja,
  • Akne i postupalne promjene: pomaže u regeneraciji bez agresivnog djelovanja,
  • Ožiljci i manja oštećenja kože: potiče epitelizaciju,
  • Njega vlasišta i kose: jača strukturu kose, vraća sjaj i elastičnost, koristi se u šamponima i regeneratorima za suhu, tretiranu ili lomljivu kosu.

Na hrvatskom tržištu dekspantenol je prisutan kroz brojne proizvode, farmaceutske i kozmetičke, bilo kao samostalni pripravak ili kao dio kozmetičkih proizvoda – krema, seruma, šampona, balzama…

Dekspantenol u regeneraciji kože nakon sunčanja
Dekspantenol djeluje kroz više mehanizama nakon štetnog djelovanja UV zračenja. Privlači vlagu iz okoline te smanjuje transepidermalni gubitak vode, čime sprječava dodatnu dehidraciju oštećene kože. Jača lipidni sloj kože; smanjuje crvenilo i iritaciju inhibirajući upalne medijatore. Stimulira proliferaciju fibroblasta i sintezu kolagena, ubrzavajući zacjeljivanje površinskih oštećenja tipičnih za opekline I. stupnja. Podržava ravnomjernu obnovu epidermalnih slojeva, što minimalizira rizik od hiperpigmentacije i ožiljaka.

Dekspantenol je uputno nanositi na ohlađenu kožu (nakon hladnog tuša) u obliku gelova, pjena ili losiona kako bi se izbjeglo zarobljavanje topline masnim pripravcima. Proizvodi s 5-10% dekspantenola optimalni su za brzu regeneraciju.

Ima li dekspantenol mjesta u budućnosti?

Zahvaljujući sigurnosti, učinkovitosti i univerzalnoj primjeni, dekspantenol se sve više istražuje u novim kontekstima. Budući trendovi uključuju:

  • Napredne formulacije poput liposoma i nanočestica koje omogućuju dublju penetraciju i bolju biodostupnost, uz primjenu u anti-age tretmanima
  • Kombinaciju s probioticima i postbioticima za očuvanje i obnovu kožnog mikrobioma,
  • Primjenu u regenerativnoj medicini kod liječenja kroničnih rana, dijabetičkog stopala i dekubitusa,
  • Integraciju u personaliziranu dermokozmetiku gdje se specifične potrebe korisnika rješavaju prilagođenim formulama.

Upravo zbog toga, dekspantenol je višenamjenski aktivan sastojak s dugom tradicijom, sigurnim profilom i ogromnim potencijalom u daljnjem razvoju kozmetike i medicinske njege kože. Bilo da se koristi samostalno, u kombinaciji s drugim sastojcima ili u sklopu individualizirane terapije, dekspantenol ostaje jedan od najpouzdanijih saveznika zdrave i uravnotežene kože.

Reference:

  1. Ebner F, Heller A, Rippke F, Tausch I. Topical use of dexpanthenol in skin disorders. Am J Clin Dermatol. 2002;3(6):427-33. doi: 10.2165/00128071-200203060-00005. PMID: 12113650.
  2. Scott LN, Fiume M, Bergfeld WF, Belsito DV, Hill RA, Klaassen CD, Liebler DC, Marks JG Jr, Shank RC, Slaga TJ, Snyder PW, Heldreth B. Safety Assessment of Panthenol, Pantothenic Acid, and Derivatives as Used in Cosmetics. Int J Toxicol. 2022 Dec;41(3_suppl):77-128. doi: 10.1177/10915818221124809. Epub 2022 Sep 30. PMID: 36177798.
  3. National Center for Biotechnology Information (2025). PubChem Compound Summary for CID 131204, Dexpanthenol. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Dexpanthenol Datum pristupa 18.04.2025.
  4. HALMED – Agencija za lijekove i medicinske proizvode. (2024). Baza lijekova: Dekspantenol. https://www.halmed.hr Datum pristupa 18.04.2025.
  5. Bayer AG. (2024). Bepanthen®: Official product information and clinical data.
  6. CIR (Cosmetic Ingredient Review). (2018). Safety Assessment of Panthenol, Pantothenic Acid, and Derivatives as Used in Cosmetics. https://www.cir-safety.org Datum pristupa 18.04.2025.

BELUPO PROMO

  • Belodex pjena sadrži dekspantenol (provitamin B5), koji ima značajno blagotvorno djelovanje na kožu zbog svoje sposobnosti intenzivne hidratacije i obnavljanja.
  • Pomaže zadržati vlagu, ostavljajući kožu mekom i glatkom. Idealan je za umirivanje iritacija nakon izlaganja suncu, brijanja ili za njegu suhe kože tijekom zimskih mjeseci.
  • Dekspantenol smanjuje crvenilo i neugodan osjećaj zategnutosti, potiče prirodni proces obnove kože, čineći Belodex savršenim SOS saveznikom u svakodnevnoj rutini njege osjetljive kože.
  • Posebna formulacija u obliku pjene izuzetno je nježna i lako maziva, ne ostavlja tragove na koži i odjeći te omogućuje jednostavnije nanošenje čak i na veće površine kože.

Belodex obnavlja i stabilizira prirodnu zaštitnu funkciju kože i tako sprječava gubitak vode, održavajući kožu vlažnom i elastičnom. Lako se upija i ne masti kožu.

Primjenjivati 2-3 x na dan, na lice i tijelo.

BELODEX pjena je namijenjena za primjenu u dojenčadi, djece i odraslih.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Perutanje

Imam crveni osip u obliku točkice (cijelo tijelo) uz perutanje. Kako to tretirati dok ne dođem na red u dermatologa?

Crvenilo

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Koža

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Ljuskanje

Prehrana i psorijaza: saveznici ili neprijatelji?

Vrijeme čitanja članka: 3 minutePsorijaza je kronična upalna bolest kože koja uzrokuje ljuskanje i zadebljanja kože. Pogađa milijune ljudi diljem svijeta i vjeruje se da nastaje zbog problema s imunosnim sustavom. Osim kožne manifestacije, psorijaza je sustavna bolest koja često dolazi u kombinaciji s metaboličkim sindromom, bolestima srca i krvnih žila, dijabetesom tipa 2 te upalnim bolestima crijeva. Sve […]

Koža

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Belodex

Kako se riješiti svraba?

Iz iste kategorije

Ljekarništvo

Izrasline po tijelu – što je to?

Ljekarništvo

Važnost hidratacije zimi – zašto je ključno piti dovoljno tekućine čak i na hladnoći?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKada razmišljamo o hidrataciji, najčešće zamišljamo vruće ljetne dane kada se pojačano znojimo i češće posežemo za vodom. Međutim, zimi je jednako važno unositi dovoljno tekućine, iako žeđ možda nije toliko izražena. Hladan zrak, grijani zatvoreni prostori i fizička aktivnost na niskim temperaturama mogu brzo dovesti do dehidracije, što može negativno utjecati na naš organizam. […]

Ljekarništvo

Prehlada, gripa ili korona – pitanje je sad…

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRazlika između gripe, prehlade i COVID-19 Zima donosi često obolijevanje od sezonskih bolesti poput prehlade, gripe i COVID-19. Iako dijele mnoge simptome, važno je znati prepoznati razlike kako biste na vrijeme reagirali i spriječili komplikacije. Prehlada Prehlada je zarazna infekcija gornjih dišnih puteva koja zahvaća nos, grlo, sinuse i dušnik. Uzrokuje je više od 200 […]

Ljekarništvo

Koenzim Q10 – jesmo li ga zaboravili?

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteKoenzim Q10 (CoQ10) je prirodni antioksidans koji tijelo proizvodi i koristi na staničnoj razini za podršku rastu, energiji i održavanju stanica. Ova tvar, nalik vitaminima, prisutna je u svim tkivima, a najviše se nalazi u srcu, jetri, bubrezima i gušterači. Prvi put otkriven 1957. godine, CoQ10 je od tada prepoznat kao ključan spoj za funkcioniranje […]

Ljekarništvo

Pronađi svoj recept za zdravlje 

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Ljekarništvo

D-manoza, šećer kao rješenje upale

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteD-manoza je jednostavan šećer prisutan u mnogim biljkama. Iako je slična glukozi, razlikuje se po tome što se ne pretvara u glikogen niti se pohranjuje u organizmu, već se brzo izlučuje putem urina. Zbog toga ju mogu koristiti i dijabetičari koji svoju bolest drže pod kontrolom. Prirodni izvori D-manoze D-manoza se prirodno nalazi u većim […]

Ljekarništvo

Kad nam prisjednu jaja – salmonela i salmoneloza

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je salmonela? Salmonela, poznata i kao salmoneloza, je bakterijska infekcija koja uzrokuje proljev i bolove u trbuhu. Ova bakterija živi u probavnom sustavu životinja i ljudi, a najčešći oblik zaraze je putem kontaminirane hrane. To je jedan od najčešćih oblika bakterijskog trovanja hranom u svijetu. Simptomi salmonele Simptomi se mogu javiti nekoliko sati do […]

Ljekarništvo

Je li moguće ako sam koristila terapiju za anksioznost da sam imala osjećaj umora i iscrpljenosti?