
Gljivične infekcije noktiju, poznate kao onihomikoze, česte su među odraslom populacijom. Iako rijetko uzrokuju ozbiljne zdravstvene komplikacije, mogu značajno narušiti kvalitetu života zbog estetskih promjena i nelagode.
Uzročnici i čimbenici rizika
Onihomikoze najčešće uzrokuju dermatofiti poput Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Rjeđe, infekcije mogu biti posljedica djelovanja kvasaca, primjerice Candida albicans, ili drugih nedermatofitnih gljivica. Čimbenici koji povećavaju rizik od razvoja gljivičnih infekcija noktiju uključuju:
- Dob: Incidencija raste s godinama; kod osoba starijih od 70 godina prevalencija može doseći i do 50%.
- Spol: Muškarci su skloniji ovim infekcijama u usporedbi sa ženama.
- Oslabljen imunološki sustav: Stanja poput dijabetesa, HIV-a ili terapije imunosupresivima povećavaju osjetljivost na infekcije.
- Psorijaza: Osobe s psorijazom imaju veći rizik zbog oštećenja noktiju koja olakšavaju prodor gljivica.
- Ozljede noktiju: Mikrotraume ili oštećenja noktiju mogu poslužiti kao ulazna točka za gljivice.
- Okolišni čimbenici: Česta uporaba javnih bazena, nošenje neprozračne obuće i pretjerano znojenje stopala mogu povećati rizik od infekcije.
Simptomi i dijagnoza
Infekcija se obično manifestira promjenom boje nokta (bijela, žuta, smeđa ili crna), zadebljanjem ploče nokta, lomljivošću te odvajanjem nokta od ležišta. Najčešće su zahvaćeni nokti na nožnim prstima, posebice palac. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a potvrđuje se laboratorijskim analizama uzoraka nokta kako bi se identificirao točan uzročnik.
Liječenje
Terapija onihomikoze ovisi o težini infekcije, vrsti uzročnika i individualnim karakteristikama pacijenta. Sistemski antimikotici, koji se uzimaju u obliku tableta ili kapsula, poput terbinafina i azola (npr. itrakonazol), pokazali su se učinkovitima u liječenju ovih infekcija. Prema Cochraneovom sustavnom pregledu, terbinafin je nešto učinkovitiji od azola u postizanju kliničkog i mikološkog izlječenja, dok je grizeofulvin manje učinkovit u usporedbi s terbinafinom. Nuspojave ovih lijekova uključuju gastrointestinalne tegobe i glavobolje, ali su općenito dobro podnošljivi.
Lokalni antimikotici
Gljivične infekcije noktiju (onihomikoze) često se liječe lokalnim antimikoticima dostupnim u obliku lakova ili otopina. Ovi proizvodi sadrže različite aktivne tvari koje djeluju protiv gljivica. Evo nekoliko primjera s njihovim generičkim i trgovačkim imenima:
- Amorolfin (obično u obliku 5% laka za nokte)
- Koristi se za liječenje blagih do umjerenih gljivičnih infekcija noktiju.
- Terbinafin (dostupan u oralnim i topičkim oblicima)
- Oralni terbinafin (tablete)
- Lokalni terbinafin (krema, gel, sprej)
- Oralni oblik je učinkovitiji za teže slučajeve onihomikoze, dok se lokalni pripravci koriste za blaže infekcije kože.
Amorolfin i terbinafin često se koriste kao prvi izbor u liječenju onihomikoza. Tu su još i:
- Naftifin: Ova aktivna tvar prisutna je u proizvodima kao što su otopine i kreme. Naftifin djeluje protiv dermatofita, kvasaca i plijesni te se koristi za liječenje gljivičnih infekcija kože i noktiju.
- Hidroksipropil kitozan (HPCH): Ova prirodna tvar koristi se u proizvodu u obliku filmogela protiv gljivičnih infekcija noktiju. HPCH prodire duboko u strukturu nokta, učvršćuje ga i stvara zaštitni sloj koji štiti nokat od mikrobioloških, kemijskih i fizičkih čimbenika.
- 1,5-pentanediol: Ova tvar nalazi se u otopinama za uklanjanje gljivičnih infekcija noktiju. Djeluje protiv dermatofita, kvasaca i plijesni te pospješuje regeneraciju nokta hidratacijom, njegom i liječenjem, sprječavajući rast i širenje infekcije.
Važno je napomenuti da učinkovitost ovih lokalnih preparata može varirati ovisno o težini infekcije i pridržavanju uputa za primjenu. Za optimalne rezultate, preporučuje se konzultacija s liječnikom ili ljekarnikom prije početka liječenja.
Prevencija
Kako bi se smanjio rizik od razvoja gljivičnih infekcija noktiju, preporučuje se:
- Održavanje dobre higijene stopala: Redovito pranje i temeljito sušenje stopala, posebno prostora između prstiju.
- Nošenje prozračne obuće i čarapa od prirodnih materijala: Ovo pomaže u smanjenju vlage koja pogoduje rastu gljivica.
- Izbjegavanje hodanja bosih nogu na javnim mjestima: Korištenje zaštitne obuće u javnim tuševima, bazenima i svlačionicama može spriječiti kontakt s patogenima.
- Redovita dezinfekcija obuće: Održavanje obuće suhom i čistom smanjuje mogućnost razvoja gljivica.
- Izbjegavanje dijeljenja osobnih predmeta: Ne dijelite ručnike, obuću ili alate za njegu noktiju s drugim osobama.
- Pravilna njega noktiju: Redovito i pravilno rezanje noktiju te izbjegavanje ozljeda smanjuje rizik od infekcije.
Za kraj…
Gljivične infekcije noktiju su česte među odraslima i mogu značajno utjecati na kvalitetu života. Pravovremena dijagnoza i adekvatno liječenje ključni su za uspješno rješavanje ovog problema. Prevencijom i edukacijom moguće je smanjiti incidenciju ovih infekcija.
25.3.2025