Gljivične infekcije noktiju u odraslih

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Gljivične infekcije noktiju vrlo su česta pojava u odrasloj populaciji – prema nekim procjenama pogađaju čak 10 % ljudi. Određene životne navike pogoduju razvoju infekcije, poput učestalog pranja ruku, oštećenja noktiju zbog posla, nestručno izvedene manikure ili pedikure, nošenja zajedničke obuće, rada u vlažnim uvjetima, korištenja tvrde radne obuće, česte upotrebe bazena i sauna, znojenja stopala, nošenja obuće od sintetičkih materijala i slično.

Također, neke sistemske bolesti, poput dijabetesa, dodatno povećavaju rizik od razvoja gljivične infekcije noktiju.

Zahvaćeni nokti mijenjaju boju – postaju žućkasti, smećkasti ili plavičasti – te se zadebljavaju i postaju kruti, što ih čini sklonima pucanju. Pucanje se može javiti na bilo kojem dijelu nokta: na rubu, sredini ili kraju. Infekcija može zahvatiti dio nokta, cijeli nokat ili više njih. Zbog svoje tvrdoće i deformacije, promijenjeni nokat može uzrokovati bol, osobito pri hodanju i drugim fizičkim aktivnostima. Estetski nedostatak koji pritom nastaje često je jedan od glavnih razloga zbog kojih se pacijenti odlučuju na liječenje.

Gljivične infekcije noktiju mogu se pojaviti i na noktima ruku i na noktima nogu, a jednako pogađaju muškarce i žene. Dermatofiti su najčešći uzročnici, odgovorni za 60 do 80 % slučajeva. Candida albicans, posebno u dijabetičara i starijih osoba, također može uzrokovati infekciju noktiju (onihomikozu), dok su plijesni rjeđi, ali mogući uzročnici.

Infekcija može zahvatiti jedan ili više noktiju, stoga je važno pravovremeno započeti liječenje. Tijekom dermatološkog pregleda i razgovora s pacijentom često se odlučuje treba li provesti mikološku obradu kojom se potvrđuje prisutnost gljivične infekcije i identificira vrsta gljivice – ili se infekcija isključuje ako je nalaz negativan.

Liječenje se može provoditi sistemski – oralnim antimikoticima – ili lokalno, primjenom pripravaka izravno na nokat. Suvremeni i sve popularniji pristup uključuje lokalnu primjenu antimikotika u obliku laka za nokte koji sadrži djelatnu tvar amorolfin. Amorolfin djeluje na sve uzročnike gljivičnih infekcija noktiju tako što ometa funkciju stanične membrane gljiva, čime sprječava njihov rast i širenje.

Lijek u obliku laka prodire kroz ploču nokta zahvaćenu infekcijom, osobito na nožnim prstima. Budući da gljivična infekcija ne prolazi preko noći, a nokti na nogama rastu sporo, liječenje mora trajati najmanje dva mjeseca, a često i nekoliko mjeseci. Potrebno je između devet i dvanaest mjeseci da u potpunosti izraste novi, zdravi nokat.

Primjena laka jednostavna je – nanosi se jednom tjedno, a moguće je preko njega nanijeti i dekorativni lak, što je izvrsno za prikrivanje estetskih nedostataka. Ipak, tijekom primjene amorolfina u laku ne preporučuje se korištenje trajnog laka ili gela za nokte, jer njihova zadebljana struktura onemogućuje prodiranje lijeka. Takve proizvode nije moguće u potpunosti ukloniti tjedan dana prije svake nove primjene amorolfina, što smanjuje njegovu učinkovitost.

Amorolfin u obliku laka pokazao se kao učinkovit u liječenju gljivičnih infekcija noktiju, ali zahtijeva dosljednu i redovitu primjenu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Ubodi komaraca – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUbodi komaraca stvaraju neugodu tijekom toplijeg doba godine, nešto što smo svi doživjeli i nije nam strano. Mnogi kažu da komarci neke ljude bodu više, a neke manje – pa su vjerovanja da je nečija krv “slađa”, koža tanja ili mirisom privlačnija za komarce. Na mjestu uboda nastaje crvenilo i otok koji se jasno uočava. […]

Dermatologija

Ubodi komaraca – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUbodi komaraca česta su pojava tijekom ljeta i više nisu nešto bezazleno na što ne treba obratiti pozornost. Iako se provode različite akcije koje suzbijaju komarce, mnoge osobe se tuže da su im komarci zadali probleme tijekom ljeta. Nekada se može raditi o zujanju komaraca tijekom noći i nastajanja uboda, što ometa san, pa odmor […]

Dermatologija

Može li se pretjerati u njezi kože?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNjega kože neizostavan je dio brige o sebi. Može biti vrlo jednostavna i obuhvaćati samo umivanje vodom, ali i uključivati složene postupke s čak dvadesetak koraka. Mnogobrojne su upute o tome kako njegovati kožu, pa smo često bombardirani raznim savjetima – osobito putem društvenih mreža koje obiluju takvim sadržajem. Sam pristup njezi kože mijenjao se […]

Dermatologija

Što napraviti da svrbež na vratu nestane?

Dermatologija

Suportivna njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePsorijaza je kronična kožna bolest koja može započeti u bilo kojoj životnoj dobi. U njezinoj podlozi postoji genetska predispozicija, tj. naslijeđe, zbog čega se može javiti kod više članova uže ili šire obitelji. Psorijaza se može pojaviti samo na određenim dijelovima tijela, poput laktova, koljena ili vlasišta, ali i zahvatiti veće površine kože. Način i […]

Dermatologija

Brza pomoć za opekline i iritacije – dekspantenol u proljetnoj ljekarni

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSunčeve zrake dolaskom proljeća sve su intenzivnije što se može odraziti na koži u obliku blagih opeklina od sunca, iritacija i crvenila. Takve promjene mogu nastati naglo i nenadano i kod kraćeg izlaganja kada se ne očekuje da bi to moglo ostaviti neki trag na koži, no koža kao veliki organ može burno odreagirati na […]

Dermatologija

Što da napravim s kvrgama na dijelu prepona?

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute