
Gljivične infekcije nokta, tzv. onihomikoze su najčešća bolest noktiju, a do njih dolazi zbog prekomjernog razmnožavanja gljivica u noktu, ispod ploče nokta ili na njoj. Češće se javljaju na noktima nogu nego na noktima ruku, te osim što predstavljaju estetski problem, ako se ne liječe mogu dovesti do potpunog uništenja nokta. Ponekad gljivice zahvaćaju samo dio nokta, no mogu zahvatiti čitav nokat ili nekoliko njih. U određenim slučajevima mogu se proširiti i na druge dijelove tijela, a zarazom mogu uzrokovati bolest i kod druge osobe.
Početni stadij gljivične infekcije započinje na unutrašnjoj strani ploče nokta žućkastom točkom ispod nokta, uz njegov slobodni rub. Manifestira se kao promjena boje nokta – nokat postaje bjelkast i žut. Ako se gljivica širi dublje u nokat, dolazi do promjene građe nokta što se očituje zadebljanjem, iskrivljenjem, krhkošću nokta, ljuskanjem i nokat poprima zelenosmeđu boju.
Gljivice koje ih uzrokuju (u 60-80%) slučajeva su dermatofiti (gljivice koje uzrokuju i atletsko stopalo), a mogu ih uzrokovati i kvasci iz roda Candida, te pljesni koje vole napadati nokte koji su već slabi. Najčešći način ulaska gljivica u nokat su sitna oštećenja na njemu, te s obzirom na to da sa godinama nokti postaju skloniji pucanju, razlog je to što su gljivične infekcije češće kod starijih osoba. Važno je naglasiti da ako se gljivične infekcije nokta ne liječe, infekcija buja, a jedna od najčešćih posljedica, uz jako izobličenje nokta, je bol, koja ako se radi o noktu na stopalu može učiniti nepodnošljivim hodanje u cipelama.
Način života koji karakterizira nošenje neprozračne obuće u kojoj se noga znoji, zatim često vlaženje prstiju šaka i stopala, oštećenje nokta, izloženost nedovoljno dezinficiranim površinama (bazeni, svlačionice i tuševi u sportskim i drugim objektima) doprinose znatnijem porastu učestalosti gljivičnih oboljenja noktiju. Također, važno je napomenuti da kod određenih skupina bolesnika postoji veća predispozicija za razvoj onihomikoze. To su prvenstveno osobe starije životne dobi kod kojih je slabija cirkulacija, osobe koje boluju od periferne neuropatije, dijabetičari, osobe koje boluju od psorijaze, imunosuprimirani bolesnici, kao i sportaši. Razlog pojave gljivičnih infekcija noktiju mogu biti i genetski faktori, deformacija stopala, nošenje preuske obuće, kao i razni metabolički poremećaji.
Bitno je naglasiti da onihomikoze ne prolaze same od sebe. Ako se ne liječe mogu dovesti do trajnog propadanja noktiju, širenja gljivične infekcije na stopalo (tzv. atletsko stopalo) te zaraze opasne za druge. Zbog svega toga potrebno je na vrijeme prepoznati gljivična oboljenja noktiju i započeti adekvatno liječenje.
Kako prepoznati gljivice na noktima – i zašto je važno reagirati na vrijeme
Gljivične infekcije noktiju, poznate kao onihomikoze, spadaju među najčešće bolesti koje zahvaćaju nokte – osobito na stopalima. Iako na prvi pogled djeluju kao estetska neugodnost, ako se ne liječe, mogu dovesti do ozbiljnijih problema, uključujući trajno oštećenje nokta i širenje infekcije.
Kako ih prepoznati?
Infekcija obično počinje postupno – pojavom žućkaste ili bjelkaste točke ispod nokta, najčešće uz njegov slobodan rub. Kako gljivice napreduju, nokat mijenja boju (poprima sivkaste, zelenkaste ili smeđe nijanse), postaje deblji, lomljiv i neravan, a površina se može početi listati. Gljivice koje ih uzrokuju (u 60-80%) slučajeva su dermatofiti (gljivice koje uzrokuju i atletsko stopalo), a mogu ih uzrokovati i kvasci iz roda Candida, te pljesni koje vole napadati nokte koji su već oštećeni. Najčešći način ulaska gljivica u nokat su sitna oštećenja na njemu, te s obzirom na to da sa godinama nokti postaju skloniji pucanju, razlog je to što su gljivične infekcije češće kod starijih osoba. U uznapredovalim slučajevima dolazi do deformacije nokta, pa čak i boli pri hodanju – osobito ako se radi o noktu na nozi.
Tko je u većem riziku?
Infekcije češće pogađaju starije osobe, sportaše, dijabetičare te osobe sa slabijom cirkulacijom ili imunološkim sustavom. No, rizik povećavaju i svakodnevne navike: nošenje zatvorene i neprozračne obuće, često izlaganje vlazi, oštećenja noktiju, kao i boravak na mjestima poput bazena, teretana i zajedničkih tuševa – gdje gljivice lako pronalaze “novog domaćina”.
Zašto liječenje ne treba odgađati?
Onihomikoze ne prolaze same od sebe. Štoviše, neliječene infekcije mogu se proširiti na okolnu kožu i druge nokte te predstavljati izvor zaraze za druge osobe. S obzirom na to da liječenje može potrajati – osobito ako je infekcija dublja – pravovremeno prepoznavanje simptoma i početak terapije ključni su za uspješan ishod.
U liječenju se koriste lokalni pripravci poput medicinskih lakova ili krema, a u ozbiljnijim slučajevima liječnik može preporučiti i sistemsku terapiju u obliku tableta. Koji pristup je najbolji, ovisi o težini infekcije, uzročniku i individualnim zdravstvenim faktorima.
BELUPO PROMO
AMOFIN 50 mg/ml ljekoviti lak za nokte predstavlja jedinstveno rješenje za gljivične infekcije noktiju. Kao antimikotik za lokalnu primjenu indiciran je za liječenje onihomikoze uzrokovane dermatofitima, kvasnicama i plijesnima. Namijenjen je liječenju gljivičnih infekcija noktiju u odraslih, a pogodan je za primjenu jer se primjenjuje samo 1 puta tjedno.
1 ml AMOFIN ljekovitog laka sadrži 50 mg amorolfina.
Primjenjuje se ako je nokat ozbiljno oštećen gljivičnom infekcijom, tj. ako je zahvaćeno više od dvije trećine ploče nokta. Ako je nokat zahvaćen dodatnom infekcijom potrebno je javiti se liječniku koji može propisati i lijek koji se uzima kroz usta istovremeno s AMOFIN ljekovitim lakom za nokte.
Liječenje je potrebno provoditi bez prekida sve do potpunog obnavljanja nokta i potpunog izlječenja zahvaćenih dijelova, a uobičajeno liječenje traje 6 mjeseci za nokte na rukama, te 9 do 12 mjeseci za nokte na nogama.
Amorfilin iz ljekovitog laka za nokte prodire i širi se kroz nokatnu ploču te tako može djelovati i na teško dostupne gljive u ležištu nokta. Sistemska apsorpcija djelatne tvari lijeka je vrlo mala te je pogodan i za dugotrajnu primjenu.

Amofin sadrži amorolfin. Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
23.4.2025