Najčešći uzroci i faktori rizika za gljivične infekcije noktiju

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Gljivične infekcije noktiju česta su pojava, zahvaćajući oko 10% populacije. Infekcija može zahvatiti jedan ili više noktiju, češće na nogama nego na rukama. Početni simptomi uključuju žućkasto zadebljanje nokta, koji postaje lomljiv i krhak. Nokat može promijeniti boju, odvojiti se od baze nokta, a ponekad može biti i bolan. Infekcija se može proširiti i na kožu tabana, uz pojavu ljuskanja i crvenila na tabanima te između prstiju.

Razvoj gljivične infekcije noktiju potiče nošenje zatvorene obuće u kojoj se stopala znoje, stvarajući vlažno okruženje idealno za razvoj infekcije. Najčešći uzročnici gljivičnih infekcija su dermatofiti (poput Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes), kvasci (Candida albicans) i plijesni. Iako svi uzrokuju slične kliničke simptome, plijesni mogu izazvati izraženiju promjenu boje noktiju, od smeđe do zelene, što kod pacijenata može izazvati zabrinutost, jer boja može nalikovati madežu ili melanomu. Candida albicans često uzrokuje upalu okolnog tkiva nokta, koje postaje crveno, otečeno i bolno, kao i listanje nokta.

Važno je napomenuti da sve promjene na noktima nisu gljivičnog porijekla. Na primjer, žućkasta promjena može biti rezultat ozljede nokta ili pritiska uske obuće, a odizanje nokta od baze može nastati zbog ozljede, virusne bradavice ispod nokta ili različitih vrsta tumora. Promjene boje mogu biti posljedica hematoma ispod nokta, madeža, pigmentacije ili melanoma. Određene kožne bolesti, poput psorijaze, također mogu zahvatiti nokte, što se manifestira kao mala točkasta udubljenja, koja su često prvi znak psorijaze na tijelu. Nasljedne promjene na noktima također su moguće, poput cjevastog oblika ili zadebljanih, kratkih noktiju koji su prisutni kod članova obitelji.

Postoje mnogi faktori koji pridonose razvoju gljivičnih infekcija noktiju, uključujući pojačano znojenje, nedovoljnu higijenu stopala, nošenje vlažnih čarapa ili cipela, sintetičkih materijala, zatvorene obuće, kontakt s inficiranom kožom, korištenje zajedničkih ručnika i obuće, te zajedničkih kupaonica. Važno je prekinuti “začarani krug” stalne reinfekcije i loših navika kako bi se riješio problem.

Za liječenje gljivične infekcije potrebno je provesti mikološku obradu u specijaliziranom laboratoriju. Prema rezultatima kulture i strugotina nokta, može se utvrditi o kojoj vrsti gljivica se radi, a na temelju tih podataka, kao i anamneze (podataka o lijekovima koje pacijent uzima, drugim bolestima, životnom stilu i dermatološkim problemima), određuje se način liječenja. Terapija može biti lokalna (lak, sprej, krema) ili sistemska (antimikotici u tabletama).

Liječenje gljivične infekcije noktiju zahtijeva strpljenje, jer se infekcija ne može izliječiti za nekoliko dana. Nokti na stopalima rastu oko 1 mm mjesečno, pa je potrebno vrijeme da izraste zdravi nokat. Dobra vijest je da su gljivične infekcije noktiju izlječive uz pravilnu primjenu propisane terapije, te se uz dosljednost mogu postići izvrsni rezultati.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Problem s kožom penisa – što da napravim?

Dermatologija

Atopijski dermatitis – molim savjet

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute