Dani su kraći, sunčeve je svjetlosti manje, noći su duge, hladne. U većine stanovništva ovo su dobri preduvjeti za ispoljavanje depresivnih raspoloženja, za posezanjem za kaloričnim obrocima…
Zima, zima, bijele zube ima … i još mnoge dječje brojalice rijetki su „svjetli“ trenuci u zimskom periodu, u našem podneblju. Dani su kraći, sunčeve je svjetlosti manje, noći su duge, hladne. U većine stanovništva ovo su dobri preduvjeti za ispoljavanje depresivnih raspoloženja, za posezanjem za kaloričnim obrocima, zapravo za postupanjem zbog kojeg će se pitati jesu li se mogli drugačije ponašati, čim se počnu javljati prvi znakovi proljeća.
Zimske radosti
U drugih je zima sinonim za snježne radosti, ili u dvorištima i parkovima ili pak na organiziranom zimovanju. I njima će također trebati kalorična prehrana, ali ne zbog depresije i čekanja da zima konačno prođe, nego zbog mnogih sportskih aktivnosti koje su energetski, odnosno kalorijski zahtjevne. No, ako se prehrana ove populacije bazira samo na brojanju kalorija, bez obraćanja pažnje na sastav obroka i oni će se po završetku ovog godišnjeg doba, kada kazaljka na vagi bude pokazivala neke čudne brojke isto pitati – jesu li se mogli drugačije ponašati.
Osim povećanja tjelesne težine (mase) zbog kaloričnije zimske prehrane, takva prehrana ima i druge negativne posljedice na organizam – „lijena“ crijeva, tj. otežanu stolicu, nakupljanje produkata razgradnje namirnica u organizmu, čija je najočitija posljedica pogoršanje tena, osjećaj tromosti, poremećaj sna i raspoloženja i drugo.
Razmotrimo, dakle, koje uvjete bi trebala zadovoljiti prehrana zimi, na čemu bi se trebala bazirati, kako bi mogli uživati i u najhladnijem godišnjem dobu. Ovo je dobar podsjetnik za oba spola, ne samo za žene. A pogotovo će biti dobar podsjetnik trudnicama, koje imaju pregršt pitanja i o tome kako zaštiti svoje nerođeno dijete od prehlada i težih zimskih bolesti.
Zdrave zimske namirnice
Sve „zdrave“ zimske namirnice imaju za cilj podizanje imuniteta, kako bi organizam uspješno i brzo prebrodio bolest, odnosno kako bi simptomi bolesti bili blaži, a oporavak brži.
Namirnice bogate vitaminom C posebno se preporučaju konzumirati zimi. Odmah ćemo istaknuti kako vitamin C ne štiti od prehlade i drugih bolesti, ali pomaže u ublažavanju simptoma i bržem oporavku.
Kokošja juha, topli čaj i drugi topli i tekući obroci također pomažu u ublažavanju simptoma prehlade i gripe i bržem oporavku. Nije sasvim jasan mehanizam njihova djelovanja, no ima veze sa stimulacijom agregacije neutrofila, što, laički rečeno jača bijela krvna zrnca koja su važna u borbi protiv infekcija, uzrokovanih raznim agensima.
Mješavina žitarica, bilo u popularnim „smutijima“ ili pripremljene na razne druge načine, jako su zahvalni obroci zimi, jer osiguravaju dovoljno kalorija za fizičke aktivnosti, a osim toga bogat su izbor vlakana, raznih vitamina i minerala.
Korjenasto povrće (mrkva, celer, korabica i drugo) svakako bi trebali biti zastupljeni u zimskoj prehrani, bilo kao grickalice, bilo kao sastojci salata ili napitaka – obiluju antioksidansima, vitaminima i mineralima, te vlaknima.
Junk food?
Nismo zagovornici „junk food-a“, zapravo, ovo u nastavku ćemo šapnuti – ako ikada, onda ih, tu i tamo, konzumirajte zimi. Uz ostale upute o zdravoj prehrani i bavljenjem zimskim sportovima, njihove ćete nezdrave kalorije brzo iskoristiti.
12.12.2019