Retroplacentarni hematom – trebamo li se brinuti ?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Retroplacentarni hematom naziv je za kolekciju krvi između posteljice i unutarnje stijenke maternice (endometrija), a nastaje tijekom procesa implantacije, odnosno placentacije (urastanje posteljičnih, placentarnih resica u sluznicu maternice).

To je proces koji se zbiva na početku trudnoće te tako retroplacentarni hematom uobičajeno nestaje, odnosno razgrađuje se kako trudnoća napreduje (bilo sam od sebe, bilo uz primjenu određenih lijekova).
U nekim slučajevima, međutim, može rasti i biti uzrokom spontanog pobačaja ili prijevremenog porođaja.

Kada posumnjati na retroplacentarni hematom?
Svako vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći zahtijeva ginekološki pregled, po kojem će se moći zaključiti koliko je to stanje ozbiljno, odnosno radi li se o tzv. bezazlenom vaginalnom krvarenju u početku trudnoće (što je i najčešće).
U nekim slučajevima uzrok tzv. bezazlenom vaginalnom krvarenju u ranoj trudnoći može biti postojanje retroplacentarnog hematoma, što zahtijeva mirovanje i primjenu preparata gestagena. U pravilu napredovanjem trudnoće hematom nestaje, a osim vaginalnog krvarenja (koje može biti konstantno ili s prekidima, osrednje obilno, ponekad s ugrušcima ili vrlo oskudno) trudnica nema drugih tegoba. Naravno, uvijek je prisutan i strah i uobičajeno i razumljivo pitanje „Hoće li sve biti u redu?” Naš odgovor je kako se uvijek nadamo najboljemu, pa takav stav savjetujemo i trudnicama.

Kako se dijagnosticira retroplacentarni hematom?
Dijagnoza retroplacentarnog hematoma postavlja se temeljem ultrazvučnog pregleda – iza gestacijskog mjehurića, odnosno posteljice prikazuje se kao tamna (hipoehogena) zona. Veličinom se opisuje kao manji (do 1-2 cm) ili veći (više od 2 cm), pa se u daljnjem napredovanju trudnoće prati raste li, smanjuje li se ili je nestao (razgradio se). Naravno, najpovoljnija situacija je kada nestane, no razloga za optimizam ima i ukoliko se smanjuje; najmanje povoljna varijanta je povećanje retroplacentarnog hematoma.

Kakav je terapijski postupak kod nalaza retroplacentarnog hematoma?
Prvo i osnovno je mirovanje. Koliko strogo i kako dugo ovisit će o daljnjim nalazima i procjeni ginekologa. U pravilu se barem tijekom prvog tromjesečja, odnosno dok traje vaginalno krvarenje/sukrvica preporuča pošteda od bilo kakvih fizičkih aktivnosti (svakodnevnih kućanskih poslova, radnih obaveza, spolnih odnosa, podizanja starije djece i slično) i shodno tomu otvara se bolovanje radi komplikacija u trudnoći. U daljnjem napredovanju trudnoće, ukoliko su nalazi uredni, početne preporuke mogu se modificirati.
Preporuča se i primjena preparata gestagena barem tijekom prvog tromjesečja, odnosno u nekim slučajevima i do kraja trudnoće (ovo prvenstveno ovisi o stavu izabranoga ginekologa).
Obzirom na ostale okolnosti (niski hemoglobin i željezo u krvi; uznemirenost trudnice) preporučaju se i preparati željeza i benzodiazepinski preparat (tzv. trudnički Normabel od 2 mg) vjerojatno tijekom cijele trudnoće.

Kakva je prognoza daljnjeg napredovanja trudnoće obzirom na nalaz retroplacentarnog hematoma?
Za očekivati je kako će napredovanjem trudnoće retroplacentarni hematom nestajati (resorbirat će se) – u tom slučaju prognoza je odlična (ako se ne razviju neke druge otežavajuće okolnosti, neovisno o ovom nalazu).

U manjeg broja trudnica retroplacentarni hematom raste i tada je prognoza ozbiljna – trudnoća češće završi spontanim pobačajem, odnosno prijevremenim porođajem.
O ovim problemima koji kompromitiraju tijek trudnoće čitajte u narednim nastavcima.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Skraćeni vrat maternice

Skraćeni vrat maternice – molim savjet

Manikura

Ozljede noktiju

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Jedne od čestih ozljeda na tijelu baš su ozljede noktiju. Ako su nastale u djetinjstvu, na njih smo s vremenom i zaboravili, ali bez obzira na to mogu ostaviti trajne posljedice u korijenu. Nokti mogu biti na različite načine promijenjeni, ali ako se radi o estetskom nedostatku to je razlog odlaska kod dermatologa. Osim vidljivih […]

Maternica

Biopsija vrata maternice ( cerviksa )

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Što je zapravo biopsija cerviksa ? To je metoda uzimanja uzoraka tkiva cerviksa  koji se šalju na patohistološku analizu. Dobiveni uzorci tkiva se pohranjuj u fiksativno sredstvo ( formalin) koji stabilizira  tkivo i sprečava propadanje. Tako dobiveni uzorci tkiva  zaprimaju se na patologiji gdje se režu specijalnim aparatima na tanke slojeve  koji se boje hematoksilinom […]

Liječenje

Nagnječenje i uganuće – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Zajedno s hlađenjem se primjenjuje i kompresija ili pritisak na mjesto ozljede sa svrhom zaustavljanja krvarenja, ali i da se hematom ne proširi na veći površinu, te da se ubrza njegovo povlačenje.

Krvarenje

Je li moguće da je uzrok krvarenje “čišćenje maternice”?

Hematom

Nagnječenje i uganuće – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ozlijeđeni dio tijela može dugo nakon ozljede ostati bolno osjetljiv, ali u pravilu povlačenjem hematoma popuštaju i postepeno se gube i bolovi.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Hitna kontracepcija

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Probiotici i rak vrata maternice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]