Vratobolja – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Paracetamol u punoj dozi je često dovoljan. Za odrasle to znači paracetamol 1000mg (Lupocet 1000) do 4 puta dnevno.

Ostali lijekovi:

  • Nesteroidni antireumatici. Navedeni lijekovi djeluju na smirenje upale i boli. Najčešće se koristi ibuprofen (Neofen),  jer se dobro podnosi. Najvažnije nuspojave ove skupine lijekova su: gastritis ili ulkus želuca, no navedene nuspojave se mogu spriječiti lijekovima koji štite želučanu sluznicu. 
  • Opioidni analgetici. To su jači lijekovi protiv bolova, kao što su tramadol, koji se uzima samostalno ili u kombinaciji s paracetamolom. Zatvor je najčešća nuspojava ove skupine lijekova. Da bi se spriječio zatvor, potrebno je uzimati puno vode i jesti hranu s puno vlakana.
  • Mišićno-relaksirajući lijekovi kao što su diazepam se mogu uzimati kratkotrajno ukoliko postoji napetost mišića vrata. Njih ne treba kombinirati s opioidnim analgeticima.
  • Kortikosteroidi. Ova skupina lijekova ima snažan protuupalni učinak. Mogu se primjenjivati kao injekcije ili kao tablete.
  • Triciklički antidepresivi se također mogu primjenjivati, ali samo kod kronične križobolje.

Opće mjere:

  • Dobar sjedeći položaj naposlu ili dobar položaj računala. Uspravno sjedenje.
  • Tvrđi madrac i manji jastuk, koji prati fiziološku krivinu vrata.
  • Mekani ovratnik koji podržava vrat može pomoći ublažiti bol umanjujući pritisak na strukture u vratu, ali se ne preporuča dugotrajno koristiti, odnosno ne duže od 2 tjedna.
  • Psihoterapija. Korisna metoda u liječenju kronične vratobolje.
  • Edukacija. Važno je bolesniku objasniti o uzroku boli, postupcima terapije, kao i o prognozi bolesti.

Fizikalna terapija

Metode fizikalne terapije poput krioterapije (terapija hladnoćom, led ili sprej za hlađenje) ili termoterapije su nam jako korisne u liječenju ovih tegoba, ovisno o stadiju bolesti. Od metoda fizikalnih procedura također se koristimo i TENS-om (električni impulsi koji olakšavaju bol), LASER-om, magnetoterapijom, kao i masažom.   

Različite tipove vježbi koristimo u liječenju vratobolje. Poput vježbi opsega pokreta, gdje pokušavamo povećati pokretljivost vratne kralježnice ili je vratiti u prvotno stanje. Također su nam bitne i vježbe snaženja mišića, s tim da u početnoj fazi uvijek radimo statičke vježbe, odnosno vježbe kod kojih ne dolazi do pokreta u vratu, već samo naprežemo mišić. No, važno je naučiti pravilno izvođenje vježbi za vratnu kralježnicu i navedene vježbe raditi kod kuće.

Od „alternativnijih“ metoda se koriste: akupunktura, trakcija, mobilizacija i manipulacija. Akupunktura uključuje umetanje tankih iglica u različite točke na tijelu. Istraživanja su pokazala da akupunktura može biti korisna za mnoge vrste boli.

Kirurški i drugi postupci:

  • lnjekcije steroida i analgetika. Aplikacija kortikosteroidnih lijekove blizu korijena živaca, ili u male zglobne površine u kostima vratne kralježnice ili u mišiće u vratu mogu pomoći smanjiti bol. Pojedini lijekovi, kao lidokain (analgetik), možemo  dati lokalno, putem injekcije.
  • Operacija. Kirurške operacije su rijetko potrebne za vratobolju. Međutim, to može biti opcija za ublažavanje pritiska na korijen živca ili kompresiju leđne moždine.

Terapijske metode navedene u tablici ispod, imaju najbolje znanstvene dokaze o djelotvornosti u navedenom tipu vratobolje.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Je li moguće da imam upalu pluća iako to nalazi ne pokazuju?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u lopatici – trebam li otići na UZV?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]