Osteoartritis – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Fizioterapeut može izraditi individualizirani program vježbanja za bolesnika s osteoartritisom koji bi trebao pomoći za jačanje mišića i smanjenje bola. Cilj je ne samo ojačati mišiće oko zahvaćenog zgloba, već povećati opseg pokreta i smanjiti bol.

Liječenje bolesti

Temeljni proces bolesti kod osteoartritisa se ne može zaustaviti. Ali simptomi se mogu ublažiti s promjenom načina života, fizikalnim terapijama, lijekova i operacijom. Tjelesna aktivnost i postizanje optimalne tjelesne mase je općenito najvažniji način za liječenje osteoartritisa. Metode kojima se koristimo u liječenju osteoartritisa su:

Ne-farmakološke intervencije

  • Edukacija bolesnika
  • Gubitak tjelesne mase
  • Tjelesno vježbanje
  • Fizikalna terapija
  • Radna terapija

Lijekovi

Simptomi osteoartritisa, prvenstveno bol, se mogu smanjiti pomoći određenih lijekova:

Paracetamol je učinkovit kod osoba s osteoartritisom koji imaju blagu do umjerenu bol. Uzimanje više od preporučene doze paracetamola može izazvati oštećenje jetre.

Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID). Kao ibuprofen, ketoprofen i slični mogu smanjiti bol kod osteoartritisa ali i smanjiti blažu upalu. NSAR lijekovi mogu uzrokovati želučane smetnje, kardiovaskularne probleme i oštećenja bubrega. Ukoliko se koriste kraće vrijeme imaju siguran profil. Također se mogu koristiti i u obliku krema i gelova, te se nanose lokalno na mjesto bola i upale.

Duloksetin. Obično se koristi kao antidepresiv, ali je također odobren za liječenje kronične boli, uključujući i bol kod osteoartritisa.

Opioidni analgetici. Koriste se kod srednje jako do jake boli. Obično kratko vrijeme.

Fizikalna terapija

Fizioterapeut može izraditi individualizirani program vježbanja za bolesnika s osteoartritisom koji bi trebao pomoći za jačanje mišića i smanjenje bola. Cilj je ne samo ojačati mišiće oko zahvaćenog zgloba, već povećati opseg pokreta i smanjiti bol. Redovito vježbanje u vidu plivanja ili hodanja može biti od velike pomoći i učinkovito u smanjenju simptoma. Pri olakšanju bola se također mogu koristiti i metode fizikalne terapije kao elektroterapija, magnetoterapija, laser i slično.

Radna terapija. Radni terapeut može pomoći bolesniku da otkrije načine kako raditi svakodnevne poslove u kući (higijena, kuhanje, čišćenje …) ili svoj posao bez stavljanja dodatnog opterećenja na zahvaćene zglobove. Primjerice, četkica za zube sa širokim dnom tako da se smanji stisak šake kod osteoartritisa šaka; ili klupa u tuš kabini kao pomoći u ublažavanju simptoma osteoartritisa koljena, da bolesnik ne treba stajati.

Tai chi i joga. Ovaj tip terapije uključuje vježbe u kombinaciji s dubokim disanjem. Mnogi koriste ove vježbe za smanjenje stresa, a istraživanja pokazuju da tai chi i joga mogu smanjiti bol kod osteoartritisa i povećati opseg pokreta No, vrlo je važno izbjegavati pokrete koji uzrokuju ili povećavaju bol u zahvaćenom zglobu.

Ukoliko gore navedene metode ne pomažu dovoljno ili nakon određenog vremena nisu više dovoljno učinkovite u smanjenju bola zahvaćenog zgloba, tada se pristupa kirurškim metodama.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u prsnom košu – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]