Osteoartritis – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Fizikalni pregled bolesnika s osteoartritisom je uglavnom ograničen na zahvaćene zglobove. Pregled će biti fokusiran na prisutnost otekline, crvenila, opseg pokreta, kao i koštane deformacije zgloba.

Dijagnoza bolesti

Za dijagnozu bolesti je potreban razgovor s bolesnikom, fizikalni pregled te određene pretrage (krvne i radiološke). Razgovor s bolesnikom se sastoji od detaljnog ispitivanja simptoma kao:

  • kada je bol u zglobovima započela
  • javlja li se bol ujutro ili popodne, odnosno predvečer
  • je li bol povezana s fizičkom aktivnosti ili se javlja nakon odmora
  • je li bol kontinuirana ili se pojavljuje povremeno
  • postoji li ozljeda navedenog zgloba od ranije itd.

Bolesnik se može pripremiti tako da napiše detaljan opis simptoma, ranije bolesti, medicinske probleme roditelja ili braće i sestara, lijekove koje uzima i u kojoj dozi, te imaju li isti učinak na olakšanje simptoma.

Fizikalni pregled bolesnika s osteoartritisom je uglavnom ograničen na zahvaćene zglobove. Pregled će biti fokusiran na prisutnost otekline, crvenila, opseg pokreta, kao i koštane deformacije zgloba. Najčešći znaci bolesti koji su prisutni u zahvaćenom zglobu su: smanjeni opseg pokreta i krepitacije. Također mogu biti prisutne i koštane kvržice u okolini zgloba. Većina slučajeva osteoartritisa ne uključuju eritem ili toplinu zahvaćenog zgloba, međutim blagi izljev može biti prisutan. Također može biti prisutna i atrofija mišića oko zahvaćenog zgloba.
Kod osteoartritisa šaka su najčešće zahvaćeni distalni interfalangealni zglobovi (DIP), a obično budu zahvaćeni i proksimalni interfalangealni zglobovi (PIP) i zglob na bazi palca. Koštane kvržice na vrhovima prstiju nazivamo Heberdenovi čvorići i oni predstavljaju osteoartritis u DIP zglobovima. Navedene promijene se prisutnije kod žena nego kod muškaraca, a upalnih promjena u zglobu obično nema.

Krvne i zglobne pretrage

Analiza krvi ili zglobne tekućine može pomoći potvrditi dijagnozu. Iako ne postoji test krvi za osteoartritis, neki testovi mogu pomoći isključiti druge uzroke boli u zglobovima, kao što su upalne reumatske bolesti kao reumatoidni artritis.
Analiza zglobne tekućine.  Liječnik može uzeti uzorak zglobne tekućine iglom iz zahvaćenog zgloba. Ispitivanje i testiranje tekućine iz zahvaćenog zgloba može pokazati ukoliko postoji upala ili ako je bol uzrokovana uričkim artritisom (gihtom) ili infekcijom.

Rendgenske pretrage

Postoje različite rendgenske pretrage kojima se mogu prikazati zahvaćeni zglobovi. Neki od primjera su: običan rendgen, zatim CT ili magnet, te scinitigrafija.
„Običan“ rendgen. Hrskavica se ne prikazuju se na rendgenskim slikama, ali gubitak hrskavice se vidi kada dođe do suženja prostora između kostiju u zglobu. Na rendgenu se također mogu vidjeti koštani izdaci ili osteofiti.  Neki bolesnici mogu imati rendgenski dokaz osteoartritisa prije nego što se pojave bilo kakvi simptomi.
Magnetska rezonancija (MRI) i CT (kompjutorska tomografija). Obično nisu potrebni za dijagnosticiranje osteoartritis, ali mogu pomoći pri dijagnosticiranju u složenijim situacijama, kada je prisutno više poremećaja nego sam osteoartritis, primjerice fraktura kosti ili ruptura mišića.
Scinitigrafija kosti se koristi kada želimo diferencirati osteoartritis od infekcije u kostima (osteomijelitis) ili metastaza u kostima. 

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u prsnom košu – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]