Nježna i osjetljiva koža beba tijekom ljeta zahtijeva dodatnu pažnju jer su visoke temperature, sunčeva svijetlost izrazito opterećujući za nježan organizam.Koža beba je tanja nego u odraslih i nema još razvijeno znojenje, pa se koža time ne hladi spontano.
Nježna i osjetljiva koža beba tijekom ljeta zahtijeva dodatnu pažnju jer su visoke temperature, sunčeva svijetlost izrazito opterećujući za nježan organizam.
Koža beba je tanja nego u odraslih i nema još razvijeno znojenje, pa se koža time ne hladi spontano, a također nije još razvijen mehanizam dilatacije i kontrakcije malih krvnih žila koji pomaže u održavanju topline tijela. Koža beba ima veliku površinu prema masi tijela, pa je potreban oprez kako se koža ne bi pretjerano zagrijala.
Sve što se na kožu nanosi vrlo brzo se upija kroz tako tanku kožu, pa je potrebno primjenjivati kvalitetne i ne škodljive proizvode za kožu.
Tanka i nježna koža beba jako je sklona isušivanju što mogu pogoršavati duža kupanja i primjena neodgovarajućih sredstava za higijenu. Tijekom kupanja preporučuje se primjena blagih sredstava za pranje kako se ne bi narušio ph kože, a nakon svakog kupanja potrebno ju je njegovati dermokozmetičkim proizvodima namijenjenim njezi kože beba.
Ova tanka koža nema aktivne stanice koje daju koži boju pa ne može tamniti stoga ju je potrebno jako štiti od sunca. Bebe ne bi trebalo izlagati suncu, a proizvodi za zaštitu od sunca preporučuju se nakon šest mjeseci starosti. Svi proizvodi za fotozaštitu beba ne smiju sadržavati parfeme, nanočestice i paraben i moraju biti dermatološki ispitani i potvrđeni. Moraju biti u obliku mlijeka ili losiona i lako perivi s površine kože, te mineralnog kemijskog sastava. Koža ne smije biti izložena direktnom djelovanju sunca, pa svakako pomaže i šeširić, kapica i lagana odjeća. Šetnja, boravak na plaži preporučuje se rano ujutro i kasnije poslijepodne iza 17 ili 18 sati. Bebe ne smiju nikako dobiti opekline od sunca, a ako nastanu potrebno je odmah potražiti liječnčku pomoć. Potreban je oprez tijekom boravka na plaži i brodovima kao i u dužim šetnjama.
Danas je česta pojava atopijskog dermatitisa već od trećeg mjeseca života koji može početi poput žarkog crvenila na obrazima, a zatim osipa po tijelu. Tada je svakako potreban pregled kod dermatologa kako bi se uz potrebnu terapiju dobili i svi savjeti od njezi kože. Atopijski dermatitis može biti uporan i danas je poput epidemije u civiliziranim društvima , što ukazuje da će godinama biti sve veći broj pacijenata .. Svakodnevnom pravilnom njegom ovakove kože može se sprečavati nastajanje osipa i crvenila na koži.
Tijekom ljeta mora se obratiti pažnja na njegu kože pelenske regije i pregibe na koži vrata, ruku i nogu. Pelene se moraju redovito mijenjati, uz pranje i brisanje kože nježnim maramicama te primjenu zaštitnih krema namijenjenih koži pelenske regije. Pravilnim postupanjem koža na guzi i pregibima izbjeći će se crvenilo , ali ako se pojavi potrebno je potražiti stručno mišljenje ljiečnika. Ljetne visoke temperature mogu pogodovati razvoju osipa na koži kao i infekcija kože. Nikako se ne smije previše utopljavati, oblačiti u deblju i tamniju odjeću već tijekom ljeta je potrebna tanka odjeća , svijetlije i bjiele boje kroz koju koža diše.
Infekcije kože učestalije su tijekom ljeta jer visoke temperature pogoduju razvoju bakterija i gljiva,pa su odgovarajući higijenski uvjeti potrebni kako bi koža beba bila zdrava. Svakako treba pripaziti na ugrize insekata ,a kako se repelenti ne smiju nanositi na kožu beba preporučuje se primjena zaštitnih mreža na kolicima i prozorima.
I, uz sve navedeno ljetni mjeseci svakako su najidealnije vrijeme u kojem bebe mogu uživati!
3.2.2016