
Cluster glavobolja je primarna glavobolja iz skupine trigeminalnih autonomnih cefalalgija za koju su karakteristični napadaji u nakupinama (eng. cluster) s tendencijom periodičkog ponavljanja nakon slobodnog intervala. To znači da se glavobolja javlja svakodnevno, obično u noćnim satima kroz nekoliko tjedana ili mjeseci, nakon čega prestaje te se ponavlja ciklički u slično doba godine.
Poznata je još pod nazivom histaminska glavobolja, Bing-Hortonova glavobolja, migrenska neuralgija, „alarm-clock“ glavobolja. s obzirom na to da je ta vrsta glavobolja izuzetno bolna neki ju nazivaju i „suicidalnom“ glavoboljom. S obzirom na razdoblje boli, dijeli se na epizodičnu cluster glavobolju kod koje bol traje od 7 dana do godinu dana s razdobljem bez boli dužem od mjesec dana i kroničnu cluster glavobolju koja je karakterizirana nepostojanjem remisije kroz godinu dana ili kraćom remisijom koja traje manje od 14 dana, većom učestalošću ataka i otpornošću na terapiju.
Unatoč vrlo specifičnoj kliničkoj slici to je tip glavobolje koji često ostaje neprepoznat u Hrvatskoj, ali i u svijetu te do ispravnog postavljanja dijagnoze protekne i nekoliko godina, a bolesnik u međuvremenu posjeti nekoliko različitih specijalista. Najčešće se javlja u mlađoj životnoj dobi od 20 do 40 godine života. Ovaj oblik glavobolje značajno češće se javlja u muškaraca.
Cluster glavobolja karakterizirana je oštrom, sijevajućom boli u području jednog oka koju bolesnik opisuje kao žareću ili svrdlajuću. Bol traje između 15-180 minuta, jednom ili više puta dnevno, te je karakteristično da se javlja obično nakon usnivanja, uvijek u isto vrijeme i iz noći u noć, a to razdoblje svakodnevnog pojavljivanja boli zove se cluster razdoblje. Uz bol javljaju se autonomni simptomi tipa suzenja i crvenila oka, začepljenosti ili sekrecije iz nosa i spuštanje kapka.
Za razliku od migrene, ti bolesnici su izrazito psihomotorno agitirani, hodaju, trče, viču ili se sjedeći naginju naprijed-nazad držeći se za bolno području, a zbog intenziteta boli neki bolesnici imaju suicidalne ideje. Dijagnoza cluster glavobolje postavlja se na temelju tipične kliničke slike i neurološkog pregleda te u većini bolesnika nije potrebna nikakva druga obrada.
Od provocirajućih čimbenika poznato je da konzumacija alkohola u cluster periodu može precipitirati napadaj glavobolje kao i nikotin. Alkoholna pića koja su zabilježena kao provocirajući faktori su vino, posebno crno vino, ali i pivo i rakija. Iako patofiziologija boli nije u potpunosti objašnjena, novije studije s PET-MR mozga pokazale su veću aktivaciju istostranog hipotalamusa (dio mozga koji regulira naš biološki unutrašnji sat) za vrijeme cluster perioda čime se objašnjava periodicitet u nastanku glavobolje.
Liječenje cluster glavobolje se može podijeliti na akutno liječenje (liječenje samog napadaja) i profilaktično liječenje što podrazumijeva svakodnevno uzimanje lijeka u cilju smanjivanja frekvencije i intenziteta glavobolje.
Obični analgetici dostupni u slobodnoj prodaji nisu efikasni s obzirom da glavobolja nastupa naglo i kratko traje. U akutnom napadaju inhalacija čistog kisika kroz 10 minuta u sjedećem položaju u 70-80 % bolesnika prekida ili barem smanjuje intenzitet boli. Za smanjivanje napadaja mogu se koristiti triptani (lijekovi koji se inače koriste u liječenju migrene), međutim njihovo prekomjerno uzimanje može dovesti do ovisnosti. Zbog toga kod većine bolesnika indicirano je profilaktično liječenje i to s kortikosteroidima kroz obično 3tj uz obaveznu gastroprotekciju.
Kortikosteroidi su izuzetno efikasni za potpuno prekidanje cluster razdoblja, međutim zbog brojnih nuspojava njihova dugotrajna upotreba nije preporučljiva. Stoga u bolesnika s dugotrajnim napadajima i velikom učestalosti ponovnog javljanja preporučuje se dugotrajno uzimanje blokatora kalcijevih kanala (verapamil), antiepileptika i/ili litija. Dobar dio pacijenata ne reagira na konvencionalnu terapiju.
Sve veći broj studija pokazuje kako je akupunktura uspješna u liječenju akutnih epizoda ali i kao preventivna terapija cluster glavobolja, samostalno ili u kombinaciji s indometacinom i verapamilom. Prednost akupunkture u odnosu na profilaktičku terapiju bila je značajno manje nuspojava. Jedna akupunkturna seansa traje 15-30 minuta. U akutnim stanjima primjenjuje se 2-3x tjedno, iako je moguće i svakodnevno, dok u kroničnim stanjima 1x tjedno s ukupno 10 tretmana.
Akupunktura je odobrena od strane HZZO i tretman akupunkturom u Ambulantama za bol ide na teret Zavoda.
24.4.2025