Učinak probiotika na zdravlje ženskog reproduktivnog sustava još je uvijek predmet brojnih istraživanja i u neku ruku kontraverzan. U rodnici obitava 17 do 30 različitih vrsta bakterija. Njihova je normalna koncentracija 10 na 8 do 10 na 9 kolonija i 1 ml vaginalnog iscjetka.
Najpoželjniji mikroorganizam je Lactobacillus (Lactobacillus vaginalis). Žene koje gledaju i čitaju svoje PAPA testove uoče ih kod urednih nalaza – dio mikroorganizmi – Lactobacillus vaginalis. Kod stabilne i zdrave flore rodnice to su najpoželjniji stanovnici vagine. Korisne bakterije su u međusobnom suživotu sa ljudskim domaćinom. U međusobnom odnosu svi imaju korist. Od strane mikroorganizama dolazi do stvaranja zaštitnog mikrofilma i zaštite domaćina od patogenih mikroorganizama. Zadatak domaćina je da osigura hranjive tvari za rast bakterija , kolonizaciju i dominaciju laktobacila. Upravo kolonizacija i domiacija laktobacila jako su važni za zdravu vaginalnu mikrobiotu, to su vrste Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus iners i Lactobacillus jensenii.
Normalni uvjeti u rodnici posljedica složenih mehanizama čija je zadaća održavanje pH kiselim, između 3,8 do 4,2. Estrogeni potiču stvaranje glikogena u epitelu stanica rodnice. Glikogen se uz pomoć laktobacila, enzima i drugih bakterija metabolizira u mliječnu kiselinu i druge organske kiseline te H2O2 (vodikov peroksid). Time se ostvaruje kiseli pH oko 4, odnosno zakiseljava se vagina. Takvim mehanizmom se obuzdavaju potencijalno patogene bakterije i protozoi. Promjene u samom sastavu mikrobiote rodnice mogu se dogoditi u različiti životnim fazama žene. Od dojenačke dobi, puberteta, trudnoće i menopauze. Zapravo, hormonalne promjene, nekontrolirana uporaba antibiotika, menstruacija i ispiranje rodnice su čimbenici koji sudjeluju u promjeni vaginalne mikrobiote. Važna uloga laktobacila je i u tome da potiču domaćina na proizvodnju antimikrobnih peptida i protuupalnih citokina. Probiotici su aktivni mikroorganizmi koji koloniziraju ljudski probavni sustav i reproduktivni sustav. Veliki broj istraživanja i studija su pokazali da oralni probiotoci mogu liječiti brojne bolesti probavnog sustava. Tako i laktobacili, kao najbrojniji mikroorganizami u vagini imaju zadaću održavati ravnotežu u rodnici. Ravnoteža u rodnici je dinamičan proces. Kada su laktobacili dominantni mala neravnoteža se sama regulira (korgira).
Mnoge ginekološke bolesti i infekcije mogu biti posljedica neravnoteže vaginalne flore tako da brojna istraživanja ukazuju na povećani rizik za razvoj lezija vrata maternice prilikom infekcije sa HPV-om.
Poremećaj flore pogoduje i razvoju bakterijske vaginoze (Gardnerela vginalis), što također uzrokuje povećani rizik za razvoj lezija vrata maternice prilikom infekcije sa HPV-om.
U menopauzi dolazi do smanjenja razine estrogena, posljedično do smanjenja količine glikogena u stanicama stjenke vagine koja postaje tanka. A samim tim dolazi i do smanjenja broja lakotobacila. Takva događanja u menopauzi potiču porast broja patogenih bakterija koji se u vagini razmnožavaju bez zapreke, što dovodi do senilnog vaginitisa. Takva upala rodnice u menopauzi terapijski je vrlo zahtjevna i tvrdokorna. Slijedeći tekstovi će detaljnije objasniti ulogu probiotika u održavanju vaginalnog zdravlja žene.
31.12.2023