Molim Vas da mi protumačite nalaz polisomnografije
Poštovani, molim Vas da mi protumačite nalaz polisomnografije djeteta od 6g.
“U EEG zapisu nema paroksizmalnih izbijanja. Desno FC javljaju se pozitivni šiljci, pojedinačno i u nizu. Veći dio snimke lijevo TO artefakti EKG-a. Prisutni su fiziološki grafoelementi spavanja za dob.
Na video monitoru bez paroksizmalnih događanja, povremeno nemiran, plače.
Zaključak: efikasnost spavanja je smanjena, a arhitektura spavanja narušena duljom latencijom spavanja, kao i sa jednim duljim i više kraćih perioda budnosti nakon početka spavanja. Uz to ima značajno manji udio REM i N2 faze spavanja, a veći dio N3 faze. Bez smetnji je disanja. EEG je žarišno epileptogeno promijenjen. Srčana frekvencija je u fiziološkim granicama. Na video monitoru bez paroksizmalnih događanja.”
Napomena da je sestra oko 23.50 ušla u sobu i upalila svjetlo kako bi provjerila da li je sve spojeno dobro, tako da se dijete probudilo i počelo plakati.
Hvala unaprijed
3.1.2024
Odgovara
prof. dr. sc. Nataša Klepac dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist neurodegenerativnih bolestiPoštovani hvala Vam na pitanju. Polisomnografija se koristi za procjenu pedijatrijskih poremećaja disanja tijekom spavanja, uključujući sindrom opstruktivne apneje tijekom spavanja, centralnu apneju i hipoventilacijske poremećaje. Polisomnografija može razjasniti etiologiju hipersomnolencije, noćnih napada ili kompleksne parasomnije.
Tijekom izvođenja iste prati se učinkovitost spavanja kao mjera postotka vremena provedenog u snu u krevetu. Izračunava se tako da se ukupno vrijeme provedeno u snu podijeli s ukupnim vremenom provedenim u krevetu. Smanjena učinkovitost spavanja ukazuje na to da se značajan dio vremena provedenog u krevetu ne koristi za spavanje.
Slijedeći parametar koji se prati je arhitektura sna i latencija spavanja koja se odnosi sna vrijeme koje je potrebno da osoba zaspi nakon što legne u krevet. Dulja latencija spavanja znači da je potrebno dulje razdoblje za prijelaz iz budnog stanja u spavanje.
Također se mogu pratiti i periodi budnosti nakon početka. Nekoliko kraćih razdoblja budnosti nakon početka sna sugerira višestruka buđenja tijekom noći, što dovodi do fragmentiranog sna. To može rezultirati poteškoćama u održavanju neprekidnog sna.
Tijekom spavanja javlja se nekoliko faza sna.
REM (Rapid Eye Movement) spavanje je faza sna povezana sa živopisnim sanjanjem i važnim fiziološkim procesima. Manji udio REM faze sna može utjecati na ukupnu kvalitetu sna.
N2 Faza spavanja je faza laganog sna koja prethodi dubljem snu. Manji udio N2 sna također može utjecati na ukupnu strukturu sna.
N3, također poznat kao sporovalno spavanje, faza je dubokog sna povezana s fizičkim obnavljanjem i rastom. Iako produljeno vrijeme u N3 može biti pozitivno za fizički oporavak, pretjerano velik udio može utjecati na druge aspekte sna.
Ovi poremećaji spavanja mogu biti pokazatelj različitih poremećaja spavanja ili čimbenika načina života. Stanja kao što su nesanica, apneja za vrijeme spavanja, sindrom nemirnih nogu ili poremećaji cirkadijalnog ritma mogu pridonijeti ovim obrascima. Stres, tjeskoba ili određeni lijekovi također mogu igrati ulogu.
Ne znam razlog zbog kojeg je dijete upućeno na polisomnografiju ali svakako bi bilo uputno obratiti se pedijatru. Nadam se da sam Vam pomogla s odgovorom, želim Vam svako dobro.
Vaše pitanje je odgovoreno.