Rotavirusna infekcija kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Rotavirus je najčešći uzročnik akutnog gastroenteritisa kod djece, a javlja se pretežno u zimskim mjesecima. Infekcija rotavirusom može uzrokovati učestale i obilne vodenaste stolice, opetovano povraćanje i vrućicu, što kod djece može dovesti do najčešće komplikacije – dehidracije.

Kako se dijete zarazi rotavirusom?

Virusi uzrokuju 70% svih akutnih proljeva kod djece, a najčešći među njima je rotavirus. Rotavirusi uzrokuju teži oblik akutnog proljeva nego većina drugih patogena. Jedini izvor infekcije je zaražen čovjek, a bolest se prenosi feko-oralno, dakle prljavim rukama ili posredno preko kontaminiranih predmeta. U stolici oboljelog virus se u velikim količinama izlučuje kroz 10ak dana od početka bolesti. Bolest se lako se širi jer je za prijenos infekcije potrebna jako mala količina virusa, a k tome rotavirus može dugo preživjeti na neživim površinama – danima i tjednima. Zato virus često uzrokuje manje epidemije u dječjim kolektivima i na bolničkim odjelima.

Klinička slika

Inkubacija (period od ulaska virusa u organizam do razvoja kliničke slike) najčešće traje 1-2 dana. Bolest obično počinje mučninom, povraćanjem, vrućicom i bolovima u trbuhu, a zatim se javljaju obilne, vodenaste i smrdljive stolice. Obično se svi simptomi osim proljeva povlače kroz 2-3 dana, a proljevaste stolice mogu trajati i dulje od tjedan dana. Bolest je kod djece mlađe od 3 mjeseca obično blažeg tijeka jer je kod njih još uvijek značajna razina majčinih protutijela stečenih u trudnoći. Najveći rizik za teži oblik bolesti imaju djeca u dobi od 4-24 mjeseca.

Kako se bolest dijagnosticira?

Dijagnoza rotavirusne infekcije može se pretpostaviti na temelju simptoma, ali i drugi virusi i bakterije mogu uzrokovati sličnu kliničku sliku, te se po potrebi dijagnoza može potvrditi dokazom virusa u uzorku stolice.

Pristup liječenju i procjena težine stanja

Glavni je cilj kod liječenja rotavirusne infekcije nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Roditelji moraju biti svjesni opasnosti dehidracije uslijed velikih gubitaka tekućine povraćanjem, proljevom i zbog vrućice. Iako broj stolica može biti velik (više od 10-15 u jednom danu), procjena težine stanja ne temelji se na broju niti volumenu stolica, već na procjeni stupnja dehidracije djeteta.

Kako se provodi rehidracija kod kuće?

Dijete koje je dobrog općeg stanja, normalno mokri, pije tekućinu i ne povraća, može se početno rehidrirati kod kuće. Preporuča se davati oralne rehidracijske otopine (ORS) koje nadoknađuju vodu, glukozu i elektrolite. Za svaku proljevastu stolicu djetetu mlađem od 2 godine treba dati 50-100 mL tekućine, a djetetu od 2-10 godina dodatnih 100-200 mL tekućine. Ako je dijete povratilo, treba prekinuti unos tekućine na usta kroz 10-20 minuta i onda pokušati ponovo u malim, učestalim obrocima (jedna žličica svakih 1-2 minute). Za dojenčad koja su isključivo dojena preporuča se nastaviti podoje čim češće. Važno je prepoznati simptome dehidracije: žeđanje, suhe usne i jezik, kolnulost, pospanost, iritabilnost, plač bez suza, smanjeno mokrenje, bljedilo, oči koje izgledaju upalo, uvučena velika fontanela kod dojenčeta. Dijete koje je teže dehidrirano treba biti hospitalizirano i rehidrirano intravenskim putem (infuzijom).

Kada dijete može ponovo u vrtić?

Obzirom da se virus izrazito lako širi među djecom, dijete koje ima akutni proljev ne smije pohađati kolektiv. Virus se stolicom izlučuje ukupno 10-12 dana. Dijete mora biti 48 sati bez simptoma da bi moglo ponovo u vrtić ili u školu.

Prognoza

Gotovo svako dijete koje nije cijepljeno protiv rotavirusa preboljet će bar jednu rotavirusnu infekciju do navršene 5. godine života. Obzirom da postoji veliki broj različitih sojeva rotavirusa, svaki se čovjek u životu može više puta zaraziti ovim virusom. Najtežu kliničku sliku daje prva infekcija, a sljedeće su epizode uglavnom blažeg kliničkog tijeka.

Može li se rotavirusna infekcija spriječiti?

Dokazano je da isključivo dojenje kroz prvih 4-6 mjeseci smanjuje rizik za teški oblik akutnih proljeva u prvoj godini života. Kod djeteta s akutnim proljevom treba paziti na higijenu kod presvlačenja pelena, redovito prati ruke, te dezinficirati kvake, stolove, igračke i druge površine koje dijete dodiruje. Obzirom da je unatoč svim mjerama opreza širenje infekcije teško spriječiti, stručna pedijatrijska društva preporučuju kod djece primjenu cjepiva protiv rotavirusa. Cjepivo se daje kao oralna vakcina (tekućina koju dijete popije), u 2 ili 3 doze, najkasnije do navršenih 6 mjeseci života. Pokazalo se da je cjepivo učinkovito, sprječava rotavirusnu infekciju kod oko 80% djece koja dođu u kontakt s virusom, a kod više od 90% njih sprječava razvoj teže kliničke slike i potrebu bolničkog liječenja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Pedijatrija

Ljeto s malim djetetom: što treba znati o kremama za zaštitu od sunca?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Zaštita djece od štetnog UV zračenja nije važna samo kako bi izbjegli neposredne neugodne posljedice poput opeklina od sunca, već i kako bi smanjili rizik od razvoja karcinoma kože kasnije u životu. Što je UV zračenje i zašto je štetno? UV (ultravioletno ili ultraljubičasto) zračenje je dio elektromagnetskog spektra zračenja koje emitira Sunce. UV zračenje […]

Pedijatrija

Je li sve u redu s rastom djeteta ili trebamo otići na pregled?

Pedijatrija

Krv u stolici kod djece

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Pojava krvi u stolici djeteta roditelje može jako uznemiriti i zabrinuti, iako je srećom u većini slučajeva uzrokovana stanjima koja nisu opasna niti životno ugrožavajuća. Otkud krv u stolici? Krv u stolici najčešće je porijeklom iz probavnog sustava, iako se ponekad može raditi o npr. progutanoj krvi kod krvarenja iz nosa, kod novorođenčeta o progutanoj […]

Pedijatrija

Marfanov sindrom

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Marfanov sindrom je nasljedna bolest vezivnog tkiva koja se može očitovati poremećajima raznih organa i organskih sustava, a najčešće su zahvaćeni koštano zglobni sustav, srce i krvne žile, te oči. Ovu bolest nije moguće izliječiti, ali suvremenim pristupom u praćenju i liječenju poboljšana je kvaliteta života ovih bolesnika, a očekivani životni vijek usporediv je s […]

Pedijatrija

Dojenče koje odbija hranu i doima se nezainteresirano za jelo

Pedijatrija

Celijakija kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Celijakija je kronična autoimuna bolest u kojoj se zbog imunološke reakcije organizma na gluten događa upala i oštećenje sluznice tankog crijeva. Do danas nije sa sigurnošću poznato zašto samo neke osobe s genetskom sklonošću za celijakiju zaista obole, te zašto se kod nekih bolest javlja već u dojenačkoj dobi, a kod drugih značajno kasnije. Što […]

Pedijatrija

Infekcije adenovirusima u dječjoj dobi

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Adenovirusi kod ljudi uzrokuju različite kliničke slike u kojima je uglavnom zahvaćen respiratorni sustav, oči, te gastrointestinalni sustav. Većina infekcija ovim virusima je blagog tijeka, ali su ponekad mogući i teži oblici bolesti koji zahvaćaju živčani sustav, srce i druge organe, a najugroženija su novorođenčad i djeca s oslabljenim imunološkim sustavom. Zašto djeca obolijevaju od […]

Pedijatrija

IgA vaskulitis (Henoch–Schönleinova purpura)

Vrijeme čitanja članka: 3 minute IgA vaskulitis je najčešći vaskulitis dječje dobi, a karakteriziran je naglim razvojem tipičnog osipa na nogama. Uz osip se može javiti bolnost i otok zglobova, bolovi u trbuhu i pojava krvi u urinu. Prognoza bolesti je dobra i većina bolesnika se spontano oporavi u roku nekoliko tjedana. Kod neke djece bolest može poprimiti kronični tijek […]