Što je Naevus araneus?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Poneke dobroćudne promjene na koži vrlo često su razlog dolaska dermatologu. Jedna od njih je Naevus araneus koji se još naziva i Spider nevus…

Poneke  dobroćudne promjene na koži  vrlo često su razlog dolaska dermatologu. Jedna od njih je Naevus araneus koji se još naziva i Spider nevus (  paukoliki  madež ili paukoliki angiom) koji   se pojavljuje u 10-15% zdrave djece i odraslih osoba.Ovaj crveni madež   najčešće nastaje spontano na licu u djece i mladih osoba, pa roditelji često navode da dijete jučer nije imalo navedenu crvenu točkicu, a danas je vidljiva na licu. Vrlo često se  u prvi mah pomisli da se radi o ubodu komarca ili nekog drugog insekta, ali kako promjena ne prolazi  kroz nekoliko dana ili mjeseci, razlog dermatološkog pregleda je opravdan. Naevus araneus  može nastati  spontano ili uslijed jačih naprezanja, prehlade, kašljanja, brisanja nosa, nakon jačeg sunčanja i tada se na koži obično opaža samo jedna crvena promjena. Ako je povezan sa nekim sistemskim bolestima  kao što  su  bolesti štitnjače, jetre, autoimune bolesti I u tim slučajevima   opaža se mnoštvo promjena  na različitim dijelovima tijela kao što   su  lice, ruke, noge i  trup . Tijekom trudnoće ili tijekom uzimanja oralnih kontraceptiva  također se viđa učestalije nastajanje N. Araneusa,   no oni  nakon  šest do devet mjeseci   od  poroda spontano prolaze.  Također, prestankom  uzimanja  hormonske kontracepcije  koja sdrži estrogen promjene tipa ovih malenih  vaskularnih  promjena   spontano  nestaju.
Sporadična pojava N.araneusa najčešće je vidljiva na obrazima, nosu  i  izgleda kao malena crvena točkica vel. oko 1 mm koja ima rubno vidljive sitne kapilare pa djeluje poput malenog crvenog pauka.
Tijekom pregleda nastoji se na koži utvrditi da li je prisutna samo jedna  tvorba ili ih je više. Važan je podatak da  li je osoba zdrava, da li uzima neke lijekove ili ne.
Dermatoskopski se opažaju tipične vaskularne  strukture  u kojima je sredina žarko crvena  i iz koje se na  okolinu pružaju sitne vijugave  kapilare.
 U djece  nije potrebno  odmah  žuriti s liječenjem  Navus  araneusa jer   može i spontano  nestati,  a ako ne bi prolazila  svakako se može kasnije  tretirati  kada će djete biti veće ili  u odrasloj dobi. Pojedine osobe  smeta estetski pa ne žele imati –ovu crvenu točkicu na koži- pa se  u liječnju mogu primjenjivati različiti postupci koji uvijek tretiraju centralni  dio  a time nestaju i sitnije okolne  krvne   žilice. U liječenju se primjenjuju najčešće  laserski postupci  ali i  radiofrekventni i elektrokoagulacija. Lokalni preparati poput krema nisu djelotvorni u ovom slučaju. Iako  postoji vjerovanje da uzimanje biljnih pripravaka koje sadrže kesten, ginko, glog pomažu u liječenju N araneus  za sada ne postoje  klinička istraživanja koja to potvrđuju pa  se u dermatološkim ordinacijama nikada ne propisuju takove otopine za uzimanje. Nikako se ne preporučuje niti premazivanje promjena jabučnim octom, lukom ili slično jeer mogu  oštetiti i iritirati kožu pogotovo  u djece  ili  kožu lica.Tijekom ljeta je potrebno na lice mazati kreme sa visokim zaštitnim faktorom  kako ne bi nastale opekline od sunca.
 I kao  zaključno sve promjene na koži koje  su naglo nastale i ne prolaze zahtijevaju  pregled kod dermatologa koji će pregledom i dermatoskopskim nalazom utvrditi  i postaviti  ispravnu dijagnozu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Ekcem na leđima – molim Vaš savjet

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Dermatologija

Izrasline na testisima – što je to?