Osteoartritis kuka – 3.dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Edukacijom bolesnik upoznaje osnovne značajke bolesti i njenog tijeka te mogućnosti i vrste liječenja što može biti putem pisanih materijala ili grupnim sastancima s liječnikom.

Liječenje
 
Glavni ciljevi liječenja su kontrola boli, poboljšanje pokretljivosti, odnosno, što manja onesposobljenost bolesnika, sprečavanje napredovanja bolesti i poboljšanje kvalitete života. Potrebno je naglasiti da je posebno važan individualni pristup svakome bolesniku, to jest prilagoditi liječenje sukladno faktorima rizika i simptomima bolesnika.
Liječenje se može podijeliti na konzervativno (neoperacijsko) i operacijsko. Konzervativno liječenje se sastoji od nefarmakoloških metoda liječenja te primjene lijekova. U nefarmakološke metode ubrajamo edukaciju bolesnika, promjenu načina života, primjenu pomagala za hod, fizikalnu terapiju, medicinske vježbe i radnu terapiju.
 
Nefarmakološke metode liječenja
 
Edukacija – Edukacijom bolesnik upoznaje osnovne značajke bolesti i njenog tijeka te mogućnosti i vrste liječenja što može biti putem pisanih materijala ili grupnim sastancima s liječnikom.
 
Promjena načina života –  Preporuča se izbjegavanje položaja koji dovode do pojave ili pojačanja boli. Također, važna je redukcija tjelesne težine kod pretilih osoba. Znanstveno je dokazano da je pretilost povezana i s osteoartrtisom zglobova koji ne nose tjelesno opterećenje. Neka istraživanja pokazala su da je smanjen unos vitamina D i njegova niska koncentracija čimbenik rizika za nastanak degenerativne bolesti zglobova.
 
Vježbe – Postoji više vrsta vježbi koje pridonose smanjenju boli i poboljšanju fukcije. Mogu se provoditi na suhom ili u vodi (tzv.hidrokinezioterapija).  Najčešće korištene su aerobne vježbe, vježbe snaženja muskulature te vježbe opsega pokreta. Aerobne  vježbe povećavaju aktivnost i zadovoljstvo bolesnika te povoljno djeluju na regulaciju tjelesne težine. Pomoću vježbi snaženja i opsega pokreta povećava se snaga okolnih mišića, poboljšava pokretljivost, propriocepcija i ravnoteža što je važno posebno kod starijih bolesnika jer se poboljšanjem ravnoteže smanjuje vjerojatnost pada. Klinička istraživanja pokazuju da je korisno što više fizičku aktivnost integrirati u svakodnevni život (u obliku šetnji, rada u vrtu, kućanskih poslova), te provoditi dozirane i individualno prilagođene vježbe  najmanje 2 puta tjedno 1 do 3 serije uz 8-12 ponavljanja uz to da se s vremenom poveća intenzitet ili trajanje vježbanja. Prema nekim istraživanjima pozitivne učinke daju i tai chi i yoga.
 
Pomagala za hod – Pomagalo za hod može biti štap, štaka ili hodalica, a koristi se u svrhu rasterećenja zgloba. Primjenom pomagala dolazi do smanjenja boli, a po nekim istraživanjima i do smanjenja progresije bolesti. Liječnik ili fizioterapeut bi trebao educirati bolesnika o njihovom korištenju. Pomagala kao što su štap ili štaka uvijek se nose u ruci suprotnoj od zahvaćenog, bolnog zgloba.
 
Fizikalna terapija – za olakšanje bolova kod osteoartitisa mogu se koristiti različite fizikalne procedure kao što su elektroterapija, magnetoterapija, LASER , terapija UZV-om i slično.
 
Radna terapija – važna je radi što veće samostalnosti u aktivnostima svakodnevnog života, a obuhvaća i edukaciju o tehnikama zaštite zglobova.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Vježbanje i bol u zatiljku – molim Vaše stručno mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi bolesti. Simptomi za sve vrste spinalnih tumora su slični te ovise o lokalizaciji tumora, odnosno je li tumor stvara pritisak na kralježničnu moždinu, korijene živaca, krvne žile ili kosti kralježnice. Znakovi i simptomi bolesti mogu uključivati: Bol u leđima je rani simptom tumora kralježnice. Bol može biti na mjestu tumora zbog rasta tumora, ali […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Podjela spinalnih tumora prema vrsti. Ovdje ćemo spomenuti samo neke od najčešćih tumora koje susrećemo u području kralježnice i spinalnog kanala. Benigni spinalni tumori. • Hemangiomi su dobroćudni (benigni) tumori krvnih žila. Jako se često nalaze na rendgenskim snimkama kao slučajan nalaz i obično ne zahtijevaju liječenje. Mogu se pojaviti bilo gdje u tijelu, no […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Uvod. Spinalni tumori ili tumori kralježnične moždine i kralježnice predstavljaju tumorsko tkivo unutar ili oko kralježnične moždine. Tumori kralježnice klasificirani su prema: Tumori leđne moždine, koji se naziva i intraduralni tumori, su tumori kralježnice koji počinje unutar leđne moždine ili tvrde ovojnice leđne moždine (dura). Intraduralni tumori se dijele na: Tumor koji zahvaća kosti kralježnice […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Molim savjet vezano za područje iznad trtice