Koža kao najveći organ ima mnogobrojne uloge, sve su vrlo važne i teško je istaknuti najvažniju, no najčešće se navodi da je bitna zaštitna uloga – od vanjskih oštećenja, UV zraka, patogenih mikroorganizama i dr.
U održavanju zdravlja kože veliku ulogu ima ph kože na što utječu vanjski utjecaji, lijekovi, kozmetika, pravilna higijena kože i drugo.
Ph kože iznosi oko 4,7 Ph i nije na svim dijelovima tijela jednak , a razlikuje se u muškaraca i žena. Vrijednost ph kože u muškaraca je niža radi veće proizvodnje sebuma. Tijekom života ph kože se mijenja, u novorođenčeta ph iznosi od 6,5 do 5,5- a kasnije se ph normalizira na 4,7. Ulaskom u pubertet, zatim tijekom trudnoće i u menopauzi ph se mijenja što može voditi u različite osjetljivosti kože , atopijski dermatitis, rozaceu, seboroični dermatitis, suhoću kože i dr.
Kiselost kože je važna u sprečavanju razvoja patogenih bakterija na koži, jer čim se ph kože mijenja prema lužnatom nastaju povoljniji uvjeti za razvoj patoloških. Na našoj koži normalno se nalaze bakterije koje čine mikrobiom kože ili prirodan biofilm koji štite kožu i važni su za njezino zdravlje. Promjena u njegovom sastavu vodi u osjetljivost kože i sklonost upali i infekciji.
U ovakvim stanjima, ali i kod zdrave kože mora se nastojati održati normalan ph i otkloniti sve što ga može narušiti. U ovome veliku ulogu imaju određeni vanjski i unutarnji utjecaji. Vanjski su često kupanje u vrlo toploj vodi i korištenje agresivnih sredstava za pranje koji odnose prirodni zaštitni sloj. Kemijska tvar poput sodim laureat sulfata koji se primjenjuje u kozmetičkim sredstvima izrazito djeluju na ph kože, pa ga se nastoji maknuti iz kozmetičkih pripravaka za osjetljivu kožu.
Unutarnji čimbenici koji djeluju na ph kože su dob, spol i naslijeđe, ali i različiti lijekovi. Izrazito osjetljivi na promjenu ph kože su ruke, lice, pazusi i intimno područje.
Ruke su stalno u kontaktu sa vanjskim svijetom te različitim sredstvima za pranje što može uništiti zaštitni sloj radi čega nastaje suha koža, crvenilo pukotine, infekcije i dr.Učestalo i pretjerano pranje ruku jako oštećuje kožu . Stoga je važno ruke prati s blagim sapunima ili sindetima koji ne odnose zaštitni sloj. Ruke je potrebno uvijek namazati zaštitnom kremom nekoliko puta dnevno, a pogotovo navečer.
Koža lica je tanka i također vrlo osjetljiva, a ako joj se naruši zaštitni sloj nepravilnom njegom ili preparatima koji su izrazito kiseli ili alkalni neće joj odgovarati. Stoga je važno da kreme koje se nanose na kožu lica održavaju normalan zaštitni sloj kože.
Pranje lica s lužnatim sapunom nije dobro jer mijenja ph kože pa lice može postati suho, iritirano. Korištenjem tonika ili micelarnih otopina vraća se normalan ph kože. Osim krema koje imaju normalan ph, dobro je povremeno kožu lica njegovati hidratantnim kremama koje imaju i blago kiseli ph jer na taj način se vraća kiseli omotač na koži .
Higijena modernog čovjeka podrazumijeva da se iza tuširanja na kožu pazuha nanose različiti dezodoransi ili roll oni. Koriste se kako bi se smanjilo lučenje znoja koji je normalna fiziološka pojava, no u dodiru sa bakterijama i zrakom nastaje neugodan miris. Kako su ta sredstva su vrlo često agresivnog sastava jer sadrže mirise, konzervanse , soli aluminija mijenjaju ph kože prema lužnatom pa često nastaju dermatitisi ovog područja. Stoga je važno koristiti preparate koji ne narušavaju ph kože pazuh a i nemaju agresivne mirise i alkohol.
Koža intimnog područja ima smanjen ph pa je jako važno pravilnom njegom ne narušavati ph ovog područja jer to može voditi k razvoju bakterija i gljiva pogotovo u žena. Losioni za intimnu higijenu prilagođeni svojim ph ovako osjetljivim dijelovima tijela i moraju imati niži ph.
Radi navedenog uvijek je potrebno razmisliti da li pravilno postupamo prema svojoj koži, da li joj ugađamo i održavano ju zdravom, jer je lijepa i zdrava koža ogledalo cjelokupnog zdravlja.
23.12.2015