Kakvu prehranu odabrati?
Poštovani,
imam 63 godine, prilično sam dobrog općeg zdravlja. Prije 14 godina sam ostala bez slezene zbog prometne nesreće, pušač sam i imam višak kilograma. obraćam vam se upravo zbog toga što želim smršavjeti. U menopauzu sam ušla sa 39 godina (genetika) i od tada počinje moje debljanje, osobito u predjelu trbuha. Nažalost, ne krećem se puno. U posljednja tri mjeseca iz prehrane nastojim izbaciti kruh, a slatko jedem vikendom, a ne gotovo svakodnevno kao do sada,međutim ne vidim nikakvu promjenu na sebi. Molim vas za savjet u vezi prehrane, što da dodatno učinim? Što još da izbacim iz prehrane? Kako smršavjeti a ne biti gladan? Također me zanima da li bi lagana svakodnevna šetnja pomogla gubitku kilograma? S obzirom da nemam slezene, brzo se umaram i teško mi je raditi vježbe za mršavljenje pa se nadam da se i šetnjom može postići efekt na gubljenje kilograma.
Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru i srdačno Vas pozdravljam!
Sonja A.
11.11.2020
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovani,
odabir namirnica valja prilagoditi preferencijama i navikama pojedine osobe, no svaki se plan prehrane treba temeljiti na hrani visoke nutritivne gustoće, tj. onoj hrani koja obiluje vitaminima, mineralima, prehrambenim vlaknima i fitokemikalijama, a siromašna je energijom. Tu se, prije svega, misli na cjelovite žitarice, povrće i voće te mahunarke. Prehrambena vlakna kojima obiluju ove namirnice mogu biti važna pomoć u procesu mršavljenja jer sama po sebi nemaju kalorijsku vrijednost, ali zbog sposobnosti da apsorbiraju vodu mogu pridonijeti osjećaju sitosti. Osim toga, hrana bogata vlaknima zahtijeva više žvakanja pa osoba nije u mogućnosti unijeti velike količine hrane, a time i energije u kratkom vremenu. Dodatno, prema nekim saznanjima, vlakna ometaju apsorpciju masti.
Tijekom redukcijske dijete valja konzumirati hranu u manje masnim varijantima, što uz već spomenutu hranu visoke nutritivne gustoće uključuje perad (bez kožice), ribu i niskomasne mliječne proizvode. Naime, masti su koncentrirani izvor energije pa je uputno ograničiti unos namirnica koje ih sadrže u visokom udjelu (ulja, maslac, margarin, majonezu, mesne prerađevine, masno meso itd.), kao i načine pripreme hrane kod kojih je udio masnoća visok (pržena hrana). Hrana primjerena redukcijskoj dijeti priprema se kuhanjem, kuhanjem na pari, pečenjem, na roštilju, odnosno u posudama koje osiguravaju minimalno dodavanje masnoće.
Važan dio dijete čini i adekvatan unos tekućine. Odrasle osobe trebaju unositi 1,5l tekućine dnevno, ako su tjelesno aktivni, tada i više. U izbor ulaze: obična voda, mineralna negazirana voda, gazirana voda, čajevi bez dodanih šećera, svježe iscijeđeni voćni sokovi razrijeđeni vodom. Treba izbaciti zaslađena gazirana pića koja sadrže visok udio dodanih šećera.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.