Na što ukazuje MR mozga koji sam radila?
Pozdrav da li mi mozete protumaciti MR nalaz.
U bjeloj masti supratentorijalno vidi se nekoliko pojedinacnih T2/FLAIR hiperintenznih lezija,do 5 lezija,koje nisi okruzene perilezionim edemom i bez restrikcije difuzije.
U baznim ganglijama vide se kalcifikati simetricnog rasporeda.
Pojedinacni perivaskularni prostori vide se u koroni radiati kao i sublentikularno obostrano.
U mozdanom parenhimu infrantentorijalno nema promjena morfologije/intenziteta signala kao ni znakova restrikcije difuzije.
Ocuvana je kortikomedularna diferencijacija difuzno obostrano.
Nema zadebljanja / patoloskog signala mozdanica.
Nema pomjeranja mediosagitalnih struktura.
Spoljni i unutrasnji likvorski prostori su normalnog oblika i velicine,bez patoloskog sadrzaja.
Pontocerebelarni uglovi i kraniocervikalni prelaz su bez patoloskih promjena.
Foramen magnum je slobodan.
Selarna regije i orbite su bez grubljih patoloskih promjena.
Pregledom obuhvacenje strukture baze lobanje su normalne morfologije,bez ekspanzivnih promjena,intaktne.Paranazalni sinusi su normalne razvijesnosti uz minimalno rubno zadebljanje mukoze.Postoji devijacija nosnog septum u lijevu stranu.
Mastoidi su bez stranog sadrzaja.
Na kostanim strukturama svoda i baze lobanje nema patoloskih promjena.
24.3.2025
Odgovara
prof. dr. sc. Nataša Klepac dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist neurodegenerativnih bolestiPoštovani hvala Vam na pitanju. Nespecifične promjene u bijeloj tvari na MR-u mozga odnose se na područja promijenjenog izgleda ili intenziteta signala u bijeloj tvari mozga koja nemaju jasan i specifičan temeljni uzrok. Bijela tvar sastoji se od živčanih vlakana prekrivenih mijelinom, što olakšava komunikaciju između različitih dijelova mozga. Nespecifične promjene u bijeloj tvari mogu se manifestirati kao male, raštrkane abnormalnosti koje se često vide kao svijetle ili tamne mrlje na MR snimci.
Ove su promjene relativno česte, osobito kako pojedinci stare, a mogu biti uzrokovane raznim čimbenicima, uključujući:
-promjene povezane s dobi. Kako ljudi stare, mogu se razviti nespecifične promjene bijele tvari zbog normalnog procesa starenja. Te se promjene često nazivaju “promjene bijele tvari povezane sa starenjem” ili “hiperintenziteti bijele tvari”.
-bolest malih krvnih žila. Stanja koja utječu na male krvne žile u mozgu, kao što je hipertenzija (visoki krvni tlak) ili vaskularni čimbenici rizika, mogu dovesti do promjena u bijeloj tvari.
– ostala stanja. Nespecifične promjene bijele tvari također mogu biti povezane s nizom medicinskih stanja, uključujući migrene, metaboličke poremećaje i genetske čimbenike.
Važno je napomenuti da se nespecifične promjene u bijeloj tvari obično ne smatraju specifičnim pokazateljima bilo koje određene bolesti ili stanja. Te se promjene mogu vidjeti kod asimptomatskih osoba i ne moraju nužno biti povezane s kliničkim simptomima. Međutim, u nekim slučajevima te promjene mogu biti povezane sa suptilnim kognitivnim ili neurološkim promjenama, pa može biti opravdana daljnja procjena od strane neurologa.
Kada se na magnetskoj rezonanci identificiraju nespecifične promjene u bijeloj tvari, one se često tumače u kontekstu cjelokupne povijesti bolesti pojedinca, simptoma i čimbenika rizika. Mogu se preporučiti dodatne evaluacije kako bi se bolje razumjelo njihovo značenje i potencijalni temeljni uzroci. Ako ste zabrinuti u vezi s rezultatima magnetske rezonance ili bilo kakvim neurološkim simptomima, važno je o tome razgovarati sa svojim liječnikom radi odgovarajuće procjene. Nadam se da sam Vam pomogla s odgovorom. Želim Vam svako dobro.
Vaše pitanje je odgovoreno.