Rekurentne IMS su one koje su javljaju dva ili više puta u šest mjeseci, odnosno tri ili više puta u jednoj godini. Rekurentne IMS češće su reinfekcije (upala uzrokovana mikroorganizmom različitim od prijašnje upale), a rjeđe su relapsi (upala uzrokovana istim mikroorganizmom koji je dokazan prije početka liječenja zadnje upale). Rezorvoar za reinfekciju je fekalna flora a mjesto bakterijske perzistencije su bubreg, kamenac i prostata.
Asimptomatska bakteriurija je tri do četiri puta češća u žena sa šećernom bolesti, nego u žena koje tu bolest nemaju. I u žena i muškaraca sa šećernom bolešću veća je učestalost komplikacija u tijeku infekcije, kao što su apsces, bakterijemija te pijelonefritis.
Stavovi u liječenju asimptomatske bakteriurije u žena sa šećernom bolešću nisu usuglašeni (neki smatraju da AB nije pretkazatelj simptomatskih IMS te je ne treba liječiti dok su druge studije dokazale da prisutnost AB povećava rizik za razvoj simptomatske IMS te ju treba liječiti). Kriterij signifikantne bakteriurije u asimptomatskih žena je nalaz 10/5 bakterija/ml mokraće u dva uzastopna uzorka a u asimptomatskih muškaraca 10/4 bakterija/ml mokraće. Asimptomatska bakteriurija liječi se 3-7 dana u odabranih osoba prema antibiogramu uzročnika (trudnice, novorođenčad, predškolska djeca s V-U refluksom i sa abnormalnim urotraktom, prije invazivnih uroloških ili ginekoloških zahvata, primaoci transplantiranog bubrega, kratkotrajna kateterizacija, šećerna bolest?). Asimptomatska bakteriurija ne liječi se kod starijih osoba, djevojaka u školskoj dobi, žena u premenopauzi, te osoba na intermitentnoj ili dugotrajnoj kateterizaciji.
Prije započinjanja terapije profilaksom potrebna je sljedeća obrada: urin citološki 3x (dokaz postojanja malignih stanica), UZV abdomena (pitanje rezidualnog urina; značajno >100, urolitijaze ili druge strukturne abnormalnosti urotrakta) te pregled uroginekologa.
Terapija recidivirajućih uroinfekcija se može provoditi kroz dva, četiri, šest tjedana pa i do šest mjeseci. Može se primijeniti nitrofurantoin 2×100 mg 7 dana, potom 50 mg tri-šest mjeseci, cefaleksin 250 mg, kotrimoksazol 480 mg navečer te fosfomicin 3 g kroz dva dana, potom profilaksa jedanput tjedno.
Urinokultura se kontrolira jedanput na mjesec, a u slučaju dokaza signifikantne bakteriurije lijek se obavezno mijenja. Postoji i oralno cjepivo (6 mg kapsule) koji se sastoji od ekstrahiranih imunostimulirajućih frakcija 18 različitih serotipova E.coli. Dokazano je da stimulativno djeluje na imunološki obrambene mehanizme te značajno reducira učestalost rekurentnih infekcija mokraćnog sustava, trajanje i težinu simptoma infekcije, incidenciju bakteriurije i leukociturije, smanjuje potrebu za antimikrobnim lijekovima te se dobro podnosi, a učestalost nuspojava je niska. Liječenje traje tri mjeseca.
Iako zvuči jednostavno žene treba podsjetiti na prevenciju urinarnih infekcija: piti na dan osam čaša vode, mokriti svaka 2-4 sata, izmokriti se od kraja, ne nositi dnevne uloške, tuširati se, ne namakati u kadi, nakon stolice brisati se od sprijeda prema straga a kod spolno aktivnih žena pomokriti se nakon spolnog odnosa.
24.10.2024