Prehrana kod sindroma policističnih jajnika

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je endokrinološki poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Sindrom poglavito obilježava neregularnost menstruacijskog ciklusa, neplodnost te brojni estetski nedostaci kao što su dlakavost tijela i lica, akne, seboreja i pojačano opadanje kose. Također, 6 od 10 žena sa sindromom policističnih jajnika pati od prekomjerne tjelesne mase i debljine.

Policistični jajnici sa sobom nose brojne zdravstvene komplikacije, a jedna od njih je rezistencija na inzulin, stanje u kojem stanice ne reagiraju na hormon inzulin, koji je inače zadužen za reguliranje razine glukoze u krvi. Posljedica inzulinske rezistencije je nagomilavanje glukoze u krvi što rezultira daljnjim povišenjem razine inzulina u krvi te se stvara začarani krug.

Visoke razine inzulina povisuju proizvodnju androgena odnosno muških spolnih hormona. Vjeruje se da su upravo povišene razine androgena uzrok povećane dlakavosti, akni, neredovitih mjesečnica te nakupljanja kilograma i to u području trbuha. Zato žene sa sindromom policističnih jajnika najčešće imaju oblik jabuke, a ne ženstveniji oblik kruške.

Mršavljenje je imperativ

Skidanje suvišnih kilograma je jedan od prvih savjeta koji se daje ženama sa sindromom policističnih jajnika. Pritom se stručnjaci slažu da je dovoljan gubitak od 5 do 10 posto tjelesne mase kako bi se znatno smanjile tegobe vezane uz bolest i normalizirala mjesečnica. No, zahvaljujući inzulinskoj rezistenciji zadatak mršavljenja može biti vrlo otežan te izvor brojnih frustracija žena.  Ipak, mršavljenje mora biti imperativ budući da doprinosi normalizaciji razine inzulina i posljedično smanjuje tegobe i rizik od ozbiljnih bolesti. Stoga je usvajanje određenih prehrambenih navika i redovita tjelesna aktivnost primarni korak u liječenju sindroma policističnih jajnika.

Budući da se ugljikohidrati povezuju s povišenim razinama inzulina, ženama sa sindromom policističnih jajnika često se savjetuje dijeta s niskim glikemijskim indeksom. Ipak pregledni rad objavljen 2007. godine u časopisu Journal of Obstetrics and Gynaecology ističe da visok unos namirnica s niskim glikemijskim indeksom može pridonijeti dislipidemiji i dobivanju na tjelesnoj masi, djelomično i zato što potiče glad i žudnju za ugljikohidratima. Isti autori ističu da masti ne smiju osiguravati više od 30 % ukupne energije s time da zasićene masti trebaju skromno doprinijeti  kalorijskom unosu.

Randomizirana, kontrolirana, dvostruko-slijepa studija na 48 pretilih ispitanica s PCOS-om objavljena 2014. godine u časopisu Nutrition pokazala je da DASH dijeta ima povoljan učinak na tjelesnu masu, ali i profil masti u krvi, sugerirajući  da ova dijeta primarno namijenjena osobama koje pate od povišenog krvnog tlaka može biti i od koristi ženama sa sindromom policističnih jajnika.

Sumarno,  ženama s PCOS-om savjetuje se konzumacija obilja mahunarki, voća i povrća kao izvora prehrambenih vlakana, nemasnog bijelog mesa i ribe kao izvora proteina te cjelovitih žitarica kao izvora ugljikohidrata.  Unos crvenog mesa  valja ograničiti na jednom tjedno te valja maksimalno izbjegavati unos procesirane hrane i junk food-a  jer se vjeruje da  loše utječe na razinu šećera i inzulina u krvi. Kako bi lakše kontrolirala razina šećera u krvi hranu je poželjno rasporediti u 4 do 6 manjih obroka dnevno. Dodatno, uz voće kao međuobrok savjetuje se unos orašastih plodova koji sadrže blagotvorne masne kiseline.

Ženama sa sindromom policističnih jajnika savjetuje se i aerobna aktivnost barem tri puta tjedno. Također, mudro je uvesti treninge dizanja utega (manje težine) koji će pomoći izgradnju mišića i tako pridonijeti ubrzanju metabolizma.

Cimet  kao učinkovita terapija za PCOS?

Američki znanstvenici iz udruženja International Federation of Fertility Societies su 2013. godine  ispitivali učinak cimeta na sindrom policističnih jajnika. Dosadašnje studije ukazale su da cimet smanjuje inzulinsku rezistenciju u žena s policističnim sindromom, no, dosada se nije ispitivao učinak na menstrualni ciklus.

45 ispitanica s policističnim jajnicima bilo je uključeno u istraživanje tijekom 6 mjeseci pri čemu su one koje su konzumirale cimet imale redovitije menstrualne cikluse u odnosu na žene koje su uzimale placebo. Žene koje su unosile cimet tijekom 6 mjeseci su imali prosječno 3,8 menstrualnih ciklusa dok su ostale ispitanice imale prosječno 2,2 ciklusa.

Autori studije su zaključili kako je potencijalno otkrivena nova strategija za terapiju sindroma policističnih jajnika, ipak potrebna su još brojna istraživanja na ovu temu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Šećerni alkohol

Inozitol: poboljšava funkciju jajnika i štitnjače, a premalo ga unosimo

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteInozitol, poznat i kao vitamin B8, prvi je put izoliran iz mišićnih stanica. Kasnije je utvrđeno da je po svojoj strukturi šećerni alkohol. Od ukupno 9 oblika inozitola, najrasprostranjeniji u prirodi je mio-inozitol. U hrani se nalazi kao fosfolipid u obliku fitinske kiseline. Glavni izvori mio-inozitola su žitarice, mahunarke, orašasti plodovi, sjemenke, biljna ulja, artičoke […]

Menstruacija

„Prirodno liječenje“ cista na jajniku

Vrijeme čitanja članka: 2 minute„Dijagnoza“ ciste na jajniku, bez pobližeg određenja, u medicinskim krugovima ne znači puno. No, ženi kojoj je na rutinskom ginekološkom ultrazvučnom pregledu priopćeno kako na jajniku ima cistu, koju nikada prije nije imala, nećemo pretjerati ako kažemo da joj se otvorilo tlo pod nogama. Funkcionalne ciste spontano prolaze i bez liječenja i bez „prirodnog liječenja“. […]

Trudnoća

Je li moguć razlog kašnjenja menstruacije to što imam PCOS?

Trudnoća

Strahovi i reprodukcija u žena

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteJednom postignuta trudnoća u žene s PCOSom (najčešće primjenom lijekova), dalje napreduje kao bilo koja druga trudnoća, dakle sam tijek trudnoće može biti sasvim uredan, a mogu ju pratiti i određeni problemi, koji nemaju (ne moraju) imati direktne veze s PCOS-om.

Prehrana

Sindrom policističnih jajnika

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSindrom policističnih jajnika ili PCOS je kronični poremećaj koji značajno utječe na plodnost žene. Osim plodnosti, PCOS povezuje se i s dijabetesom i depresijom…

Bol

Bolovi u području jajnika – što bi to moglo biti?

Iz iste kategorije

Nutricionizam

Prednosti povremenog posta

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteDijete koje uključuju kalorijsku restrikciju pomažu pri mršavljenju i poboljšavaju kardiovaskularno zdravlje. Međutim, dugoročno ih je teško održavati, zbog čega većina ljudi ponovno dobiva izgubljenu masu ili čak povećava početnu masu koju su imali i prije odlaska na dijetu. Suočeni s izazovima održavanja tradicionalnih dijeta, pojavljuju se nove prehrambene strategije. Jedna od njih je povremeni […]

Nutricionizam

Proteini i zdravo starenje: preporuke za osobe srednje dobi

Vrijeme čitanja članka: 4 minutePrema nedavnoj analizi podataka iz istraživanja Nurses’ Health Study (NHS) unos proteina, posebno iz biljnih izvora, u srednjoj životnoj dobi između 40 i 60 godina, povezan je s većim izgledima za zdravo starenje te boljim mentalnim i tjelesnim zdravljem, kod starijih žena. Ova studija navodi se kao prva koja je istražila dugoročne učinke konzumacije proteina […]

Nutricionizam

Lanene sjemenke – sirove ili termički obrađene?

Nutricionizam

Može li prehrana utjecati na naš imunosni sustav?

Vrijeme čitanja članka: 4 minutePrehrambene tvrdnje koje obećavaju poboljšanje zdravlja, jačanje imuniteta i prevenciju bolesti poput karcinoma ili autoimunih bolesti, svakodnevno preplavljuju medije i dijelom su brojnih marketinških kampanja. Postoji mnogo ideja i objašnjenja o tome kako prehrana utječe na naše zdravlje i zašto je upravo određeni način prehrane (ne)poželjan. No, u kojoj su mjeri ti savjeti temeljeni na […]

Nutricionizam

Nikotinamid-adenin-nukleotid – eliksir mladosti?

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteJedna od ključnih i iznimno bitnih molekula na području staničnog starenja je koenzim nikotin amid adenin dinukleotid (NAD+). Istraživanja koja se temelje na metabolomici ukazala su na NAD+ kao središnji metabolički intermedijer povezan s mnogim obilježjima starenja. NAD+ je stanični koenzim koji igra ključnu ulogu u metaboličkim i signalnim reakcijama. Jedna od ključnih metaboličkih funkcija […]

Nutricionizam

Prednosti redovite primjene dodataka prehrani s koenzimom Q10

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteKoenzim Q10 (CoQ10), poznat i kao ubikvinon, prirodni je spoj koji se nalazi u svakoj stanici našeg tijela, a najviše u onim organima koji zahtijevaju puno energije, kao što su srce, jetra, mišići i bubrezi. Koenzim Q10 igra ključnu ulogu u proizvodnji energije unutar stanica, konkretno u mitohondrijima, koje nazivamo “energijskim centrima” stanica. Osim toga, […]

Nutricionizam

Tko sve ima koristi od unosa multi vitaminsko mineralnih dodataka prehrani

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteOpćenito govoreći, zdrava prehrana osigurava niz nutritivno važnih tvari u biološki optimalnim omjerima i tijelo obično bolje apsorbira mikronutrijente iz hrane nego iz dodataka prehrani. Stoga možemo reći da zdrave osobe koje se pridržavaju principa pravilne prehrane nemaju potrebu za dodatnim unosom vitamina i minerala. Međutim, iako se rutinska nadoknada mikronutrijenata ne preporučuje u općoj […]

Nutricionizam

Prehrana kod karcinoma dojke i primjena vitamina D