VULVOVAGINALNA ATROFIJA I PROBIOTICI
Ulaskom žene u perimenopauzu smanjuje se funkcija jajnika. U postmenopauzi dolazi do pada razine steroidnih hormona, estrogena ali i androgena. U rodnici, mokraćnoj cijevi, mjehuru i mišićima dna zdjelice nalaze se estrogenski receptori tako da su ti organi vrlo osjetljivi na razinu hormona estrogena. Epitel (sluznica) tih organa u postmenopauzi postaje tanji, a mišići gube svoj tonus.
RODNICA
Stijenka rodnice je blijeda loše prokrvljena i sastoji se od 3 do 4 sloja stanica. Bez estrogena se ne stvara površinski sloj, tako da nema stanica sa glikogenom, smanjuje se broj laktobacila te posljedično raste pH rodnice, koji je inače u preporučenom intervalu od 3,5 do 4,2. Kada se izgubi ta zaštitna stijenka rodnice ona postaje vrlo osjetljiva i podložna čestim i stalni upalama i ozljedama. Tako j opisan senilni kolpitis. Takva upala je vrlo tvrdokorna. Rodnica postaje kraća, nelastična, gubi nabore. Dolazi do suhoće rodnice. Posljedica atrofije je dispareunija (bolni snošaj) i svrbež rodnice te se smanjuje libido.
VULVA
Koža vulve se također mijenja zbog gubitka potkožne masti. Koža postaje tanja, atrofična, sjajna, te sklona upalama i ozljedama. Javlja se svrbež vulve.
MOKRAĆNI MJEHUR I MOKRAĆNA CIJEV
Dolazi do gubitka elastičnosti i kolagena, također se smanjuje vaskularizacija vrata mjehura i mokraćne cijevi. Dolazi do smetnji pri mokrenju kao što su inkontinencija mokraće, učestalo, hitno i bolno morenje te osjećaj pečenja pri mokrenju. Zabilježena je veća učestalost infekcija mokraćnog sustava.
DNO ZDJELICE
Zbog slabosti mišića zdjelice dolazi do prolapsa vagine, mjehura i rektuma.
U novije vrijeme koristi se naziv genitourinarni sindrom menopauze (GSM). Najmanje polovica žena koje uđu u menopauzu pokazuje znakove genitourinarnog sindroma menopauze. Suhoća vagine je prvi znak.
Osim menopauze vaginalnu atrofiju uzrokuju slijedeća stanja:
– smanjena funkcija jajnika zbog kemoterapije i zračenja
– lijekovi koji sadrže antiestrogenska svojstva , tamoksifen, medroksiprogesteron
– operativno uklanjanje jajnika
– imunološki poremećaji
– dojenje
– neke tablete za oralnu kontracepciju
– pušenje cigareta
SPOLNI ODNOSI
Studije pokazuju da žene koje imaju češće spolne odnose, imaju blaže simptome atrofije od onih koji nemaju spolne odnose. To je zato što seksualna stimulacija poveća dotok krvi u vaginu i čini tkivo elastičnijim.
Vaginalna flora, također je poznata kao vaginalni mikrobiom. Zajednički je pojam za kolonije bakterija koje žive u vagini. Zdrava, uravnotežena vaginalna flora nevjerojatno je važna za intimno zdravlje. Baš kao i crijeva, vagina je dom milijardama bakterija i drugih mikroorganizama; neke dobre, neke loše, a neke ‘neutralne’.
Vrste bakterija koje se nalaze u vaginalnoj mikroflori razlikuju se od pojedinca do pojedinca, ali zdravi vaginalni mikrobiom većinom se sastoji od roda bakterija pod nazivom Lactobacillus. Zapravo, procjenjuje se da bi najmanje 95% prosječne vaginalne flore trebalo biti sastavljeno od bakterija iz roda Lactobacillus i to pretežno od sljedećih vrsta:
· Lactobacillus reuteri
· Lactobacillus rhamnosus
· Lactobacillus crispatus
· Lactobacillus gasseri
· Lactobacillus iners
· Lactobacillus jensenii
TERAPIJA
Osim oralne primjene estrogena (hormonsko nadomjesno liječenje) te transdermalnih (kožnih) naljepaka, postoji i lokalna primjena. U vaginu se estrogen aplicira u vidu krema i vaginaleta.
Primjena probiotika koji se uzimaju oralno te u obliku vaginaleta i vaginalnih krema. Postoji i terapija laserom.
Primjena malih doza estrogena i vaginalnih probiotika u menopauzi, vrlo je učinkovita u smanjenju simptoma menopauze uzrokovane GSM-om. Ta kombinacija pruža novi izbor u poboljšanju kvalitete života žena u menopauzi.
26.2.2024