U trudnoći je osobito važno zdravo se hraniti, jer osim na sebe, trudnica mora misliti i na svoje nerođeno dijete. Hranom i tekućinom potrebno je unositi u organizam sve nutrijente u dovoljnim količinama, odnosno preporučene kalorijske vrijednosti…
U trudnoći je osobito važno zdravo se hraniti, jer osim na sebe, trudnica mora misliti i na svoje nerođeno dijete. Hranom i tekućinom potrebno je unositi u organizam sve nutrijente u dovoljnim količinama, odnosno preporučene kalorijske vrijednosti (u svim brošurama za trudnice nalaze se prema uputama osmišljeni jelovnici). Također, ne smije se ni pretjeravati u konzumaciji hrane, odnosno treba se zaboraviti ono što se tako često čuje, da „trudnica treba jesti za dvoje”.
Dobro je poznato kako se u trudnica javljaju posebni porivi za određenim okusima, kao npr. za kiselim (kiseli krastavci), za slatkim (čokolada) ili slanim (suhomesnati proizvodi).
Upravo pretjerana konzumacija slatke odnosno slane hrane može dovesti do značajnih komplikacija u trudnoći (vrlo ozbiljna stanja povezana s povišenim arterijskim tlakom, lat. Hypertensio in gravidarum, Pre/eclampsia, odnosno pojavom netolerancije šećera u trudnoći, lat. Diabetes gestationis).
Što, dakle, trudnica treba jesti i piti? Najkraće rečeno – od svega pomalo.
- namirnice koje osiguravaju dostatan unos bjelančevina (meso – govedina, teletina, svinjetina bez masti; riba – list, srdele, skuša, oslić; jaja; perad – pile, patka, kokoš, purica; paziti neka sve bude dobro termički obrađeno),
- namirnice koje osiguravaju dostatan unos kalcija (mliječni proizvodi – nemasno ili polumasno mlijeko, sir),
- namirnice koje osiguravaju dostatan unos masnoća (svježi neslani maslac; čista biljna ulja na bazi maslina, suncokreta, kukuruza, kikirikija; lagani namazi),
- namirnice koje osiguravaju dostatan unos vitamina (svježe i dobro oprano povrće i voće),
- namirnice koje osiguravaju dostatan unos ugljikohidrata (kruh i tjestenina – crni ili integralni; kuhane žitarice; riža; sušeno povrće; krumpir),
- dovoljan unos tekućine osigurati vodom (svježom, s dodatkom magnezija) i mlijekom.
Utjecaj neprimjerene prehrane na plod može biti od zastoja u rastu do makrosomije, ili poremećenog razvoja pojedinih organa, odnosno organskih sustava, što se kasnije može manifestirati i različitim stupnjem mentalne retardacije.
Dakle, ne držati, odnosno nastavljati s dijetom tijekom trudnoće, ali također i ne jesti za dvoje i ne izbjegavati pojedine namirnice.
27.4.2017