Povratak na posao iza poroda

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Povratak na posao iza poroda za ženu (i njenu obitelj) predstavlja vrlo buran period, u kojem se izmjenjuju oprečne emocije.

Na jednoj strani osjeća olakšanje što će se baviti i nečim drugim osim 24-satne brige o djetetu, kućanstvu, životnom partneru što se počinje/nastavlja profesionalno baviti nečim za što se školovala, što voli, što ju profesionalno ispunjava. Na drugoj strani je pregršt emocija koje izazivaju krivnju jer ostavlja dijete na brigu drugima (neovisno što su taj netko drugi drugi roditelj, bake, djedovi, druga osoba od povjerenja).

Taj period svaka žena, odnosno par mora posebno proći – jedinstvenog recepta nema. Kako bi pomogli u tom turbulentnom razdoblju (koje obično traje oko mjesec dana), navest ćemo o čemu bi posebno trebali razmisliti.

Dogovorite se sa životnim partnerom tko će preuzeti najveću brigu o djetetu – hoće li on koristiti porodiljski dopust, hoće li uskočiti bake, djedovi, rođaci, druga osoba od povjerenja.

Ako se odlučite na „dadilju”, provjerite preporuke, ima li iskustva s tako malom djecom, može li prepoznati neke hitne situacije, zna li se snaći (kako postupiti, koga nazvati), koliko je i kada na raspolaganju i slično. Svakako navedite telefonske brojeve na koje vas se može nazvati u iznimnim slučajevima, kao i kontakte drugih osoba kojima se u takvim situacijama može i treba obratiti.

Naravno, prvo vrijeme, dok se svi ne naviknete na novu osobu u vašim životima, u vašem domu, oko vašeg djeteta (neovisno je li to stranac ili rođak – to je u svakom slučaju netko tko prije nije bio u vašem svakodnevnom životu) stalno ćete se preispitivati treba li to baš tako biti. Savjet – nemojte ovakvim razmišljanjima biti zaokupljeni, jer se nećete moći koncentrirati ni na posao, a i osobu koja se bavi djetetom prekidate u tomu.

Dogovorite se sa životnim partnerom o podjeli zaduženja u kućanstvu, primjerice tko će i kada obavljati kupovinu, plaćati račune, obaviti kućanske poslove. 

Naravno, uvijek će se dogoditi odstupanja ovisno o drugim svakodnevnim ili izvanrednim situacijama, no važno je znati što se od koga i kada očekuje.

Na poslu, u radnom okruženju, nije prikladno nametati razgovore o svojem djetetu – ne odgovara to svima.

Osim toga i ne znate sa sigurnošću kakve stavove o roditeljstvu (o imanju djeteta, o nemogućnosti imanja djeteta iz zdravstvenih razloga i slično), o odgoju djeteta, o braku i bračnim dužnostima (iskrivljeni stavovi kako je briga o djetetu isključivo na majci, kako „nisu ista” djeca rastavljenih roditelja ili onih koji žive nevjenčano od onih u braku i slično) imaju vaši radni kolege.

Nemojte smetnuti s uma kako na izbor radnih kolega uglavnom nemamo utjecaja i kako ponekad radne zadatke moramo obavljati s ljudima s kojima se privatno nikada ne bi družili. Stoga nemojte očekivati njihovo oduševljenje vašom srećom u privatnom životu i ako tako pristupite, nećete biti razočarani nekom od njihovih reakcija.

Na poslu budite koncentrirani na radne zadatke i nemojte stalno telefonski provjeravati kakva je situacija kod kuće – pred radnim kolegama možete djelovati rastreseno, nezainteresirano za posao, ako se dogodi neka greška vas će se prozivati i slično.

Stoga dogovorite nekoliko poziva u određeno vrijeme (najbolje da vi nazovete kada radna situacija to dozvoljava), odnosno u bilo kojem trenutku ako se dešava neka iznimna situacija. Također, u tom smislu zamolite kolege na susretljivost (ako vi niste u mogućnosti javiti se na telefon, a događa se nešto izvanredno, neka netko od kolega primi poziv i obavijesti vas, odnosno da upute o postupanju).

Na obiteljskim druženjima (oba nova roditelja i članovi uže/šire obitelji) svakako iznesite svoja razmišljanja, očekivanja i odluke.

Obznanite kako niste samo i jedino majka, nego i socijalno i radno biće. Naravno, dijete je na prvom mjestu. No, i intimni trenuci sa životnim partnerom, druženja s prijateljima, obavljanje radnih zadataka (za što ste se uostalom i školovali) također su važan dio i vašeg života. I pokažite kako uspijevate naći ravnotežu između privatnog i poslovnog dijela sebe.

Postupajući tako i vaše dijete usvojit će određeni model ponašanja i jednog dana osnovati i svoju malu, sretnu, toplu i uspješnu obitelj.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Jajna stanica

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Prehrana

Je li kombucha sigurna u trudnoći?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Trudnoća, drugo, ali i blaženo stanje, čudesan je proces koji mijenja tijelo žene na mnogo načina. U ovome razdoblju dolazi do brojnih tjelesnih promjena, a zbog utjecaja hormona i do raznih emocionalnih oscilacija. Posebnu pažnju buduća majka tada posvećuje svojem zdravlju, ali i svemu onome što nanosi ili unosi u sebe. Prehrana kao temelj zdrave […]

Postmenopauza

Trudnoća, PAPA test i postmenupauza

Trudnoća

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Trudnoća

Koliko vremenski djeluje tableta za hitnu kontracepciju?

Rodnica

Cistocela

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Cistocela je protruzija mokraćnog mjehura u rodnicu koja nastaje zbog defekta dna zdjelice. Prolaps genitalnih organa je poremećaj koji pogađa žene svih životnih dobi. Rizik raste s godinama života pogotovo ulaskom u postmenopauzu pa oko polovice žena starijih od 55g ima neki oblik prolapsa. Rizični čimbenici koji pogoduju nastanku prolapsa su trudnoća, teški vaginalni porodi […]

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Probiotici i rak vrata maternice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]

Ginekologija

Probiotici i žensko zdravlje – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute VULVOVAGINALNA ATROFIJA I PROBIOTICI Ulaskom žene u perimenopauzu smanjuje se funkcija jajnika. U postmenopauzi dolazi do pada razine steroidnih hormona, estrogena ali i androgena. U rodnici, mokraćnoj cijevi, mjehuru i mišićima dna zdjelice nalaze se estrogenski receptori tako da su ti organi vrlo osjetljivi na razinu hormona estrogena. Epitel (sluznica) tih organa u postmenopauzi postaje […]