Pojam intimna higijena žene odnosni se na skup postupaka kojima se intimno područje održava čistim i zdravim u raznim fazama života žene…
Pojam intimna higijena žene odnosni se na skup postupaka kojima se intimno područje održava čistim i zdravim u raznim fazama života žene, odnosno kojima se preveniraju upale ili bolesti genitourinarnog područja u žene.
Ovo je još jedno područje o kojemu se ne govori dovoljno, ili se pak razgovori o ovome prekidaju, jer u nekih pojedinaca izazivaju nelagodu, ili sram. Kako bi ipak ovu važnu temu približili svakome, pa i onima koji bi o ovome htjeli više stručnih informacija, a ne usude se ili ne znaju koga pitati i s kime pričati, pripremljen je ovaj tekst, više podsjetnik, koji će svakako biti od koristi.
Općenite preporuke za higijenu intimnoga područja žene odnose se na:
donje rublje, koje treba biti ugodno, od prirodnih materijala (pamučno), odgovarajuće veličine (ne smije zatezati) i koje se treba primjereno održavati (odgovarajući programi pranja u stroju za pranje rublja),
odjeću, ponajprije hlače, koje također trebaju biti primjerene veličine (nerijetko će žena kupiti manji broj hlača, da ih ima „kada smršavi“; međutim, i ako proces mršavljenja neće ići kako je zamišljeno, hlače će se ipak nositi, što nije preporučljivo, barem u ovom kontekstu), svakako se savjetuje izbjegavati uske hlače, od tzv. plastičnih materijala (lateks i slično),
sportsko donje rublje i kupaće kostime, koje se nikako ne preporuča nastaviti nositi mokre (bilo od znoja iza vježbanja, odnosno od tekućih ili stajaćih voda iza kupanja i plivanja),
sredstva za intimnu higijenu, koja su najčešće u obliku tekućeg sapuna ili gela, te mogu imati neutralni, blago kiseli, odnosno blago lužnati pH; za redovnu, odnosno svakodnevnu higijenu intimnog područja najbolje je koristiti sredstva s neutralnim ili blago kiselim pH, a u slučaju genitalnih infekcija (naročito gljivičnih), preporuča se tijekom liječenja koristiti sredstva za intimnu higijenu s blago lužnatim pH (ne dulje od oko 2 tjedna). Sredstva za intimnu higijenu najbolje je kupovati u bolje opskrbljenim drogerijama ili ljekarnama, a nikako ne preko interneta, naročito ne preko neprovjerenih stranica (na kojima će možda cijena istih biti atraktivna),
potrepštine koje se koriste tijekom menstruacije (predlošci/ulošci, tamponi, čašice) – tampone i menstruacijske čašice se preporuča mijenjati svakih 2-4-6 sati i ne koristiti tijekom noći, odnosno spavanja, a predloške/uloške mijenjati svakih 6-8 sati,
probiotike za održavanje intimnog područja zdravim; ove je preparate prikladno koristiti na tjednoj bazi (1-2 x tjedno), više mjeseci tijekom godine, u vidu vaginaleta. Treba reći kako su ovi probiotici preventivna mjera; u slučaju dokazane genitourinarne upale poželjno ih je nastaviti uzimati, ali uz lijekove koje će preporučiti ginekolog, ili liječnik opće/obiteljske medicine.
Primjerenu higijenu intimnoga područja posebno je potrebno održavati i u trudnoći, kada je organizam žene osjetljiviji, prijemčljiviji za razne upale, tako i genitourinarnog područja.
U slučaju nekih sistemskih i kroničnih bolesti i imunološki sustav je narušen, te je i u tim okolnostima potrebno posebnu brigu posvetiti higijeni intimnoga područja. Ako se radi o bolestima koje uključuju i neki od oblika urinarne inkontinencije, osim nabrojenoga potrebno je posebnu pažnju voditi o pomagalima (ulošcima za inkontinenciju), koja se svakako trebaju promijeniti nakon preporučenog vremena, neovisno osjeća li žena da je isto potrebno ili ne.
Iza poroda, kao i iza ginekološke vaginalne operacije, jako je važno posebnu brigu posvetiti higijeni intimnoga područja. S obzirom na lokalni nalaz, nemojte se ustručavati pitati ginekologa ili medicinsku sestru što smijete koristiti za intimnu higijenu, što se ne preporuča, a što se možda zabranjuje. U ovim okolnostima možda će biti potrebna svakodnevna ili česta toaleta intimnog područja posebnim preparatima bilo u ambulantnim ili kućnim uvjetima, uz koje se možda ne preporučaju određena sredstva za intimnu higijenu, koja možda inače koristite.
Na intimnu higijenu nemojte zaboraviti ni na putovanjima – sredstva za intimnu higijenu dolaze i u prikladnim malim, putnim pakiranjima, a ima ih i u vidu vlažnih maramica.
O svemu ostalome, o svim ostalim posebnim okolnostima o kojima ovdje nismo pisali, svakako se savjetujte s nadležnim ginekologom. Na primjer, o intimnoj higijeni prije i poslije spolnog odnosa. Ili pak o depilaciji intimnog područja. Ili … Svakako nas čitajte i dalje; s obzirom na interes, priredit će se još koji edukativan tekst na ovu temu.
21.8.2019