Prijelom skafoidne kosti – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Na lom skefoidne kosti treba posumnjati nakon tipične traume dok se ne dokaže suprotno. Potreban je klinički pregled i posebne rendgenske snimke.

Sumnja na prijelom.

Za postizanje najboljeg mogućeg liječenja određene ozljede jest najsigurnije da postoji svjest o mogućnosti ozljede, kao i sigurna dijagnostika.

Na lom skefoidne kosti treba posumnjati nakon tipične traume dok se ne dokaže suprotno. Potreban je klinički pregled i posebne rendgenske snimke.

Tradicionalno liječenje znači da se bolesnicima s akutnom ozljedom ručnog zgloba, gdje se sumnja na frakturu skafoida s urednom rendgenskom snimkom stavi gips, te se napravi novi rondgen nakon nešto više od tjedan dana. Ako je ishod tada isti, tada se napravi MR skafoida u roku od tjedan dana. Ako se tada MRI pokaže kao negativan, a bolesnik očigledno ima simptome, tada je potrebno odlučiti treba li izvršiti artroskopiju zgloba u razumnom roku od 4 do 6 tjedana.

Novije smjernice govore da je 6 tjedana gipsa dovoljno za 90 posto svih bolesnika s lomovima skafoida.

Ponekad se simptomi pojavljuju daleko poslije ozljede ove kosti, što na kraju ne dovodi do dijagnoze. Kao komlikacija može nastati post-traumatski artritis koji se razvija nakon 3–15 godina. Tada je prekasno za ”popravak” izvorne ozljede, a liječenje se mora usredotočiti na neku vrstu postupka usmjerenog na smanjenje boli. Budući da se ovdje radi o prilično mladoj populaciji (prosječna dob 32 godine), nastaje invalidnost u rasponu od 1 do 15 posto ukoliko se ova ozljeda ne liječi ili dijagnoza nije postavljena u pravo vrijeme.

Moramo imati na umu da MR prepoznaje samo oko 60-70 posto slučajeva ozljede ligamenta vezanog uz ovu kost. Stoga, postoji određeni rizik da će rani normalni MRI nalaz propustiti ovu ozljedu.

Bolesnici s ovom ozljedon trebaju biti bez simptoma nakon 4-5 tjedana. Ako to nije slučaj, postoji veliki rizik da se radi o propuštenom lomu ili značajnim ozljedama ligamenta, barem dok se ne dokaže suprotno.

Propušteni prijelom ili prijelom koji se, unatoč liječenju ne zarasta, rezultira takozvanom pseudartrozom. Ukoliko se pseudoartroza ne liječi može dovesti do progresivnog kolapsa karpalnog zgloba, nazvanog SNAC (scaphoid nonunion advanced kolaps) i uznapredovalog osteoartritisa zgloba. SNAC osteoartritis uzrokuje bol i smanjenu snagu i pokretljivost u zglobu i mnogo puta gubitak radne sposobnosti često mladih pojedinaca.

Pokazalo se da računalna tomografija (CT) i snimanje magnetskom rezonancom (MRT) imaju prednosti u odnosu na konvencionalne rendgenske zrake u dijagnosticiranju lomova skafoida. Osobito uz pomoć MRI, dobiva se sigurnija dijagnoza primarnog frakture, dok se zacjeljivanje frakture najbolje procjenjuje s CT-om.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u prsnom košu – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]