Možemo li predvidjeti razvoj ovog stanja?
Još ne možemo pouzdano predvidjeti hoće li netko razviti osjetljivost uzrokovanu opioidima ili ne. Postoje genetski i okolišni čimbenici koji igraju bitnu ulogu u razvoju ovog stanja.
Kod nekih bolesnika je potrebna dugotrajna izloženost opioidima, dok kod drugih ide jako brzo, čak i kroz nekoliko dana. Za razvoj ovog stanja je bitan i tip opioida. Veća je vjerojatnost za razvoj bolne osjetljivosti uzrokovane opioidima kod izloženosti tipovima opioida koji imaju izravan učinak na receptore (agonisti). Posebno, ako imaju brz početak djelovanja, te brzo nestaje njihov učinak. U ovu skupinu spadaju neki od najčešće korištenih opioida kao što su oksikodon i fentanil.
Liječenje.
Najvažniji način liječenja bolne osjetljivosti izazvane opioidima je znanje o potentnosti ovih lijekova i njihovim nuspojavama. Učestale nuspojave su navikavanje, mučnina i zatvor. Bitno je prevenirati nuspojave opioida, te je najbolja metoda koristiti ih samo kada je iznimno potrebno, u najnižoj učinkovitoj dozi i kroz što kraće vremensko razdoblje.
Liječenje bolne osjetljivosti izazvane opioidima je često vrlo zahtjevno i dugotrajno. Kod sumnje na bolnu osjetljivost uzrokovanu opioidima najvažnije liječenje je smanjivanje doze lijekove i kad je moguće u potpunosti ih prekinuti. Kod smanjivanja doze ovih lijekova dolazi do apstinencije, koja nije ugodna, ali je prolaznog karaktera. I za apstinenciju postoje lijekovi koji ju mogu ublažiti.
Kod smanjivanja doze opioida ili ukidanja lijeka simptomi bolne osjetljivosti nestaju. Za to vrijeme se mogu koristiti drugi ne-opioidni lijekovi protiv bolova. Tu mislimo na paracetamol, NSAID (Ibuprofen, Naproxen) ili COX-2 blokatore kao Celekoksib. Ukoliko se radi o neuropatskoj boli tada možemo koristiti antidepresive ili antiepileptike. Važno je biti transparentan i temeljito informirati bolesnika o planu liječenja. Odnos bolesnik – liječnik je od velike važnosti za uspjeh ovog tipa liječenja. Sustav podrške, uključujući psihološku terapiju, može pomoći pri odvikavanju od opioida.
Druga potencijalna opcija za liječenje ovog stanja je rotacija na drugu vrstu opioida. Alternativni opioid se počinje s manjom dozom od prvoga. Postoji nekoliko studija koje ukazuju na mogućnost poboljšanja simptoma bolne osjetljivosti s rotacijom opioida. Primjerice, prijelaz na metadon je jedna od opcija. Dodavanje adjuvantnih lijekova koji su spomenuti u gornjem odlomku može pomoći u smanjenju potrebe za opioidima. Međutim, postoje i studije koje su pokazale kako dugotrajna terapija metadonom može i pogoršati simptome hiperalgezije.
18.12.2023