Posljednjih godina smo preplavljeni reklamama za razne medikamentozne proizvode koji općenito poboljšavaju zdravlje prostate i u svakom smislu djeluju blagotvorno na donji mokraćni sustav. Takvim informacijama, zapravo reklamama, pretrpani smo preko javnih medija (televizija, radio, novine itd.), a osobito putem društvenih mreža. Na društvenim mrežama se fizički pojavljuju, svojevoljno ili protiv svoje volje, i razni medicinski autoriteti (utemeljeni u urološkoj struci ili ne) koji obećavaju npr. izlječenje prostatitisa ili benignog uvećanja prostate (BPH) u roku od tri, pet ili sedam dana ako koristite preparat ili način liječenja koji oni preporučuju.
Postavljam si pitanje što u ostalom znači takav uopćeni pojam poput „zdravlje prostate“? Postoji li takav pojam za zdravlje drugih organa? Koju bolest zapravo liječimo? Benigno uvećanje prostate (BPH), prostatitis ili rak prostate? Imamo li zapravo namjeru prodati lijek za kojeg tvrdimo da poboljšava erektilnu funkciju, a pod krinkom zdravlja prostate? Takav pristup vrlo je privlačan i atraktivan mnogim starijim muškarcima – dakle, potencijalnih potrošača ima!
Nakon više od 35 godina urološkog iskustva mogu samo reći da mi još uvijek nije jasno kako se to točno čuva, održava i unapređuje zdravlje prostate. Mnogi se preparati prodaju i nude u javnim medijima, na društvenim mrežama i ljekarnama upravo sa tim ciljem – poboljšati zdravlje prostate. Pod pojmom i nazivom „zdravlje prostate“ promovira se svašta – što ima i nema veze s prostatom. Tu su prodavači biljnih pripravaka izmiješali različite entitete, a sve u cilju bolje i veće prodaje tih istih preparata. Tu su izmiješane stvari poput smetnji mokrenja, erektilne funkcije i disfunkcije te običnih, raznih osjećaja nelagode prilikom te netom prije ili nakon mokrenja.
Pa ipak, biljnim preparatima ne možemo posve negirati određeno (iako nedovoljno definirano) povoljno djelovanje. Naime, uspoređujući djelotvornost alfa-blokatora samog nasuprot kombinaciji alfa-blokatora uz biljni pripravak, pokazalo se da kombinirana terapija polučuje bolje efekte u smanjenju simptoma (mjereno IPSS upitnikom) i poboljšanju protoka urina (mjereno mikciometrijom – uroflow) nego terapija samim alfa-blokatorom.
Usudio bih se reći ta da tako nedefinirano, općenito blagotvorno djelovanje, pokazuju svi biljni pripravci i ne samo po pitanju uroloških tegoba. Mislim kako od biljnih preparata i ne treba imati veća očekivanja, ne odričući im time svako djelovanje, nego svrstavajući ih realno unutar okvira njihove moći. Budemo li očekivali previše – razočaranje je neizbježno!
Na kraju, svakako je nužno napomenuti kako biljni preparati nemaju kontraindikacija i nemaju neželjenih nuspojava. Medicinsko znanje i liječničko iskustvo me uči da su to odlike nedjelotvornih preparata. U praksi, na upit o biljnim preparatima, odgovaram samo kako škoditi neće, a da li će, koliko i kako dugo pomagati i u kojem smislu – ne znam. Ipak, imam li bolesnika s objektivno minimalnim tegobama ali osobito zainteresiranog za neki oblik medikamentoznog liječenja – preporučio bih mu neki od biljnih pripravaka.
3.2.2025