Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako i u daljnjim fazama rasta, poremećaj razvoja posteljice povezuje se prijevremenim porođajem, preeklampsijom, usporenjem djetetovog rasta.
Četiri dana nakon ovulacije i oplodnje, iz jajovoda u maternicu dospije jajna stanice u stadiju morule. Šesti dan nakon ovulacije nastaje blastocista koja pliva u šupljini maternice. Sada slijedi proces implantacije, odnosno proces pristupanja sluznici maternice. Tada sluznica maternice ( endometrij) i oplođeno jajašce ( blastocista) ostvaruju prvi kontakt.
Blastocista dođe u bliski kontakt sa sluznicom maternice, te tada počinje invazija trofoblasta. Stanice trofoblasta prodiru u maternicu do njenih krvnih žila radi hranidbene opskrbe. To je vrijeme kada se počinje lučiti hCG (Humani Korionski Gondotropin) u krv majke i kada se može detektirati njegovo prisustvo, bilo putem majčine krvi ili urina. Upravo tada počinje proces placentacije, odnosno proces stvaranja posteljice ili kontakta između krvnog sustava embrija i krvnog sustava majke. Zbog same kompleksnosti ovog postupka vjeruje se da su pogreške implantacije glavni razlog niste fertilnosti čovjeka. Pojam fertilnost (lat.fertilitas:plodnost) označava mogućnost da žena zanese i iznese živo dijete, a statistički se označava kao broj živorođene djece na 1000 žena.
Invazija trofoblasta u endometrijske krvne žile (spiralne arterije) je vrlo agresivna i ima sličnosti sa širenjem zloćudnih tumora. Prva invzija nastupa oko 6.-8. tjedana trudnoće, a drugi val migracije trofoblasta oko 16.tj. trudnoće. Ako izostane taj proces, nastaju uvjeti za nastanak gestoze u trudnoći ili intrauterinog zastoja u djetetovom rastu. Plitka infiltracija trofoblasta dovodi do spontanog pobačaja, a odviše duboka do stanja placenta acreta ili percreta. Takva urasla posteljica u mišićno tkivo maternice ili prerasla posteljica, uzrokom su brojnih hitnih stanja u porodništvu, obilnih krvarenje i postpartalnih histerektomija.
Mnogobrojne su funkcije posteljice.Tijekom trudnoće posteljica je endokrini organ, trofoblast stvara mnoge hormone koje inače stvaraju majčine endokrine žlijezde izvan trudnoće. Zanimljivo je da posteljica u terminu na dan stvara više estrogena nego što ih stvaraju i izlučuju jajnici 150 premenopauzalnih žena tijekom cijele jedne godine. Dakle, posteljica stvara estrogen, progesteron i korionski gonadotropin (hCG). Praćenje titra hCG-a jedan je od najpouzdanijih pokazatelja normalnog razvoja rane trudnoće, a odstupanja od vrijednosti pokazuje mogućnost postojanja višeplodne trudnoće,trofoblastične bolesti, praznog jajašca i odumrle trudnoće.
Posteljica ima nutritivnu funkciju. Osnovna funkcija posteljice jest prijenos kisika, glukoze i nekih drugih za fetus esencijalnih tvari. Posteljica ima i hemostatičnu funkciju.
Malo anatomskih podataka- zrela posteljica je oblika ploče promjera 20 cm, debljine 3-4 cm, te mase 350-700g. sastoji se od bazalne ploče (okrenuta prema maternici) i korioske poče (okrenuta prema fetusu).
Posteljica je organ koji postane nepotreban nakon rođenja djeteta. Nakon izlaska djeteta i plodove vode počinje treće porodno doba. Pritisak u maternici se tada smanji i maternica se kontrahira. Mišićna vlakna maternice se skrate i rašire, a stijenka maternice se zadeblja. Nakon 10 do 15 minuta rodilja osjeti to stezanje. Posteljica koja je priljubljena za maternicu tako ostaje bez svoje podloge i jednostavno se odlubljuje (odiže). Tada se raskinu maternično posteljične krvne žile, nastaje hematom. Kako hematom raste tako se i posteljica odiže te se u potpunosti odljušti od podloge. Tada se porodi i posteljica. Takva posteljica se brižno pregleda dali su svi kotiledoni cijeli i na mjestu. Tim činom prestaje svaka funkcija posteljice, koja je odradila svoju veliku ulogu u trudnoći.
30.7.2024