U posljednje vrijeme su u centru interesa maleni mjehurići koji se nalaze između stanica i nazivaju se egzosomi te se njihovo djelovanje između stanica i uloga intenzivno istražuje.
Egzosomi su malene vezikule (mjehurići) koji izgledaju poput malenih okruglih loptica i koje sadrže ribonukleinsku kiselinu – RNK, proteine i neke druge molekule. Iako su jako maleni, svega 50-150 nm, vrlo su biti u komunikaciji između stanica. Oni prenose informacije između stanica i time imaju veliku ulogu u fiziologiji i patogenezi mnogih bolesti. Osim što prenose ribonukleinsku kiselinu od stanice koja ih je dala do stanice primatelja, utječu na funkcioniranje stanice primatelja.
Oni djeluju kao komunikatori između stanica jer prenose informacije između stanica, a stanice ih izlučuju kao odgovor na različite podražaje i procese. Stoga što prenose informacije i prenose bitne strukture za oporavak i regeneraciju stanica potiču na obnovu stanica pa se njihovo djelovanje i potencijal sve više primjenjuje u dermatologiji, ortopediji, medicini sporta, a vjerojatno u budućnosti u drugim mnogobrojnim granama medicine.
Mogu se aplicirati u infuziji ili lokalno u obliku injekcija što se koristit u ortopediji. Time što lagano prodiru kroz barijeru kože našli su svoje mjesto i u estetskoj medicini.
Različitim tretmanima kao što je microneedling, frakcijski laser i drugi – egzosomi se u obliku seruma unose u kožu te intenzivno hidratiziraju kožu, popravljaju oštećenja u koži, a rezultat je lijepa i zdrava koža. U tretmanu microneedlinga se sitnim iglicama naprave maleni otvori u koži u koje se apliciraju serumi s egozomima.
Microneedling je moderan način regeneracije, liječenja i pomlađivanja kože pomoću sitnih uboda koji se danas sve češće primjenjuje u rješavanju različitih problema na koži. U početku se najviše primjenjivalo u rješavanju ožiljaka na koži i u tretiranju strija, no sada su izrazito popularni kao metoda pomlađivanja kože lica, vrata i dekoltea. Postupak se izvodi s posebno dizajniranom olovkom koja na vrhu ima jednokratne iglice kojima se podešava duljina i prema tome dubina uboda u kožu. Ove sterilne iglice mogu biti duljine od 0,25 do 3 mm, a duljina se podešava već prema stanju kože, dijelovima lica ili tijela na kojem se postupak izvodi i problemu koji se želi riješiti. Postupak se provodi u razmacima od 4 do 6 tjedana obično je potrebno 3 do 5 tretmana koji se ponavljaju svaki 6 do 9 mjeseci. Sam postupak nije bolan jer se može izvoditi uz prethodno mazanje anestetičke kreme, a tretirati se može koža lica, vrata, vlasišta i dekoltea.
Sićušni ubodi u kožu potiču kožu na regeneraciju i stvaranje novog kolagena, a ako se izvodi sa serumom koji sadrži egzosome, učinak je još intenzivniji pa koža djeluje pomlađeno i osvježeno.
Hoće li postupci s egzosomima u svom djelovanju istisnuti popularnost proizvoda s retinolom, C vitaminom, kolagenom, AHA i BHA kiselinama pokazat će vrijeme i godine primjene.
14.3.2024