Vrste biopsija enometrija (sluznice maternice)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Biopsija endometrija (sluznice maternice) je jedna od najčešćih pretraga u ginekologiji. Ginekolog Recamier je još 1843. uveo frakcioniranu kiretažu kao dijegnostičku metodu za rak endometrija i ona je do dan danas zlatni standard u procjeni uzroka neredovitih krvarenja iz materišta.Za postavljanje točne dijagnoze potrebna je dovoljna količina i odgovarajuća kvaliteta uzorka endometrija.

Nekoliko je indikacija za biopsiju endometrija . Najčešćese izvodi zbog procjene uzroka neredovitog krvarenja iz materišta. To je ujedno i jedan od najčešćih razloga dolaska na ginekološki pregled. Nakon ultrazvučnog pregleda te medikamentoznog  liječenja krvarenja koje  nema uspjeha tj. ako krvarenje ne stane mora se pristupiti slijedećem dijagnostičkom postupku-frakcioniranoj kiretaži. Ta metoda uzorkovanja sluznice maternice  obavezna je i kod krvarenja postmenopauzi , premenopauzi i ostalih nepravilnh krvarenja različitih uzroka. Biopsija endometrija se vrši u svrhu procjene endometrija u neplodnih žena.

Kronični endometritis (kronična upala sluznice maternice) i tuberkuloza dodatne su indikacije. Imamo i nekoliko kontraindikacija, tj. slučajevi u kojima ne smijemo raditi biopsiju endometrija a to su akutna upala rodnice , endocerviksa (sluznice vrata maternice), endometrija (sluznice maternice) i jajovoda.

Trudnoća je apsolutna kontraindikacija.

Kiretaža je dijagnostička metoda, dobijemo uvid u stvarnu patohistološku dijagnozu, a ujedno je i terapijska metoda jer u najvećem broju slućajeva zaustavi krvarenje te  odstrani problematično tkivo.

Biopsija endometrija je ambulantni zahvat. Ako se izvodi klasična frakcionirana kiretaža poželjna  je kratkotrajna intravenska opća anestezija ili kadkada samo paracervikalni blok.

Nakon pranja spolovila i sterilnog pokrivanja vrat maternice se prihvati sa jednozubim hvataljkama te se sa sondom prođe cervikalni kanal i šupljina maternice. Vrhom sonde se dođe do dna maternice te se na taj način odredi dubina šupljine maternice. Zatim se kohleom (malom žličicom) postruže cervikalni kanal i materijal se tako numeriran šalje na patohistološku analizu. Potom se dilatira ( širi) cervikalni kanal sa instrumentima Hegarovim dilatatorima. To su instrmenti raznih debljina koji se umeću u cervikalni kanal  redom jedan za drugim od broja  1 do broja  14. Cervikalni kanal mora biti dovoljno proširen da se kroz njega može uvesti kireta u šupljinu maternice ( kavum). Kiretom se postruže sluznica maternice i dobiveni materijal se numerira i šalje na patohistološku analizu.

Postoje i druge tehnike za dobivanje uzoraka materišta , to su poštedniji postupci. Vabra aspirator koji zahtijevaju vakum pumpu te Pipelle sukcijske kirete i slične kanile za čiju uporabu nije potrebno dilatirati endocerviklani kanal.Sve aspiracijske kirete su metalne ili plastične, promjera 2 do 4 mm, priključene na špricu ili sukcijsku pumpu. Zahvat traje 1-2 minute.Taj zahvat je minimalno bolan. Moram još spomenuti metodu utero-brush gdje se upotrebljva četkica koja se bez dilatacije cervikalnog kanala uvede u šupljnu maternice gdje se  pogrebe sluznica i tako se uzmu uzorci tkiva koji se mogu analizirati citološki i patohistološki.

Pouzdanost biopsije endomerija ovim tehnikama je oko 95%. Pipelle ima osjetljivost od 81% i specifičnost veću od 98%.

Komplikacije su vrlo rijetke.

Ozljede stijenke maternice kod kiretaže  mogu biti uzrokovane instrumentima koji se koriste prilikom zahvata. Ovakve ozljede su obično bezopasne i ne zahtjevaju daljnje liječenje. U vrlo rijetkim slučajevima, može doći do perforacije stijenke maternice  ili može nastupiti ozljeda susjednih organa.To se javlja 1: 1 000 slučajeva. Moguča su  obilnija krvarenja i infekcije. Zbog povlaćenja  i dilatacije vrata maternice može doći do jake bradikardije i srčanih poblema  (stimulacija n. vagusa), stoga se ovaj  zahvat danas obavlja u kirurškoj Sali.

U dijegnostici sluznice maternice  kao izvrsna tehnika biopsije  koristi se i  Histeroskopija. O toj temi u slijedećem nastavku.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]