Prijelom skafoidne kosti – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Bez obzira na to je li lječenje bilo kirurško ili operativno, možda će biti potrebno nositi gips do 6 mjeseci ili dok prijelom ne zacijeli.

Rizici za komplikacije pri liječenju:
– Dijabetes,

– liječenje NSAID lijekovima i kortikosteroidima,

– kao i loše pridržavanje uputa
– pušenje je od velike važnosti za cijeljenje nakon operacije pseudartroze skafoidnog zgloba, međutim, veza između pušenja i zacjeljivanja loma nije tako jasna kod akutnog loma skefoida.
– zakašnjela dijagnoza

Zakašnjela dijagnoza prijeloma može dovesti do produljenog vremena ozdravljenja i povećanog rizika od pseudartroze. Prijelomi dijagnosticirani do 12 tjedana nakon traume također se mogu liječiti konzervativno, ali s dužim vremenom cijepljenja.

 Prognoza.

Bez obzira na to je li lječenje bilo kirurško ili operativno, možda će biti potrebno nositi gips do 6 mjeseci ili dok prijelom ne zacijeli. Za razliku od većine drugih prijeloma, skefoidni prijelomi obično polako zacjeljuju. Tijekom tog vremena, bi trebalo izbjegavati sljedeće aktivnosti:
• podizanje i nošenje više od jedne kilograma težine
• sudjelovanje u kontaktnim sportovima
• penjanje ljestvama
• sudjelovanje u aktivnostima s rizikom pada na ruku, kao što su rolanje ili skakanje
• korištenje teških ili vibracijskih strojeva
• pušenje

Neki bolesnici imaju ukočenost nakon lomova skafoida. To je češće kod bolesnika koji dulje vrijeme nose gips ili zahtijevaju opsežnije operacije.
Važno je održavati puni pokret prstiju tijekom razdoblja oporavka. Fizioterapeut će pokazi program vježbanja koji će pomoći da se vrati što više pokreta i snage u zglobu.
Unatoč fizikalnoj terapiji i velikom naporu bolesnika tijekom terapije, na žalost, pojedini bolesnici možda neće vratiti onaj rasponu pokreta i snage koji su imali prije ozljede.

 Povratak na posao i sportske aktivnosti.

Većina bolesnika se može vratiti na posao već u vrijeme liječenja. Bolesnici s težim ručnim radom se mogu vratiti na posao kad se zaraštanje prijeloma tijekom kliničkog pregleda i na CT-u ocijeni dobrim. Bolesnik bi rebao vratiti  snagu i pokretljivost u rasponu od 60-75 posto od one prije ozljede prije povratka poslu.
Sportovi poput nogometa i atletike se mogu izvoditi nakon imobilizacije od 3-4 tjedna. Sportovi koji zahtijeva upotrebu ruku, poput rukometnih sportova ili tenisa, se mogu izvoditi kada prijelom zacijeli skroz.

Sortovi gdje je ručni zglob izložen velikim opterećenjima, poput gimnastike, se ne smiju izvoditi najranije 8-12 tjedana nakon što se prijelom skroz zacijeli.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Vježbanje i bol u zatiljku – molim Vaše stručno mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi bolesti. Simptomi za sve vrste spinalnih tumora su slični te ovise o lokalizaciji tumora, odnosno je li tumor stvara pritisak na kralježničnu moždinu, korijene živaca, krvne žile ili kosti kralježnice. Znakovi i simptomi bolesti mogu uključivati: Bol u leđima je rani simptom tumora kralježnice. Bol može biti na mjestu tumora zbog rasta tumora, ali […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Molim savjet vezano za područje iznad trtice

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Podjela spinalnih tumora prema vrsti. Ovdje ćemo spomenuti samo neke od najčešćih tumora koje susrećemo u području kralježnice i spinalnog kanala. Benigni spinalni tumori. • Hemangiomi su dobroćudni (benigni) tumori krvnih žila. Jako se često nalaze na rendgenskim snimkama kao slučajan nalaz i obično ne zahtijevaju liječenje. Mogu se pojaviti bilo gdje u tijelu, no […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Uvod. Spinalni tumori ili tumori kralježnične moždine i kralježnice predstavljaju tumorsko tkivo unutar ili oko kralježnične moždine. Tumori kralježnice klasificirani su prema: Tumori leđne moždine, koji se naziva i intraduralni tumori, su tumori kralježnice koji počinje unutar leđne moždine ili tvrde ovojnice leđne moždine (dura). Intraduralni tumori se dijele na: Tumor koji zahvaća kosti kralježnice […]