Dijagnoza Behçetove bolesti se temelji na kliničkim kriterijima. Razvoj bolesti može potrajati nekoliko mjeseci ili godina dok se ne pojave uobičajeni simptomi bolesti….
Dijagnoza bolesti
Dijagnoza Behçetove bolesti se temelji na kliničkim kriterijima. Razvoj bolesti može potrajati nekoliko mjeseci ili godina dok se ne pojave uobičajeni simptomi bolesti, što često otežava postavljanje konačne dijagnoze. Dijagnoza se temelji na znakovima i simptoma bolesti te na pozitivnim kliničkim kriterijima koji se nazivaju Međunarodni klinički kriteriji za Behçetovu bolest.
Međunarodni klinički kriteriji za dijagnozu Behçetove bolesti su:
- ponavljajuće ulceracije u usnoj šupljini najmanje tri puta u jednoj godini, osim toga mora biti prisutan bilo koji od slijedećih simptoma;
- ponavljajuće ulceracije genitalija
- simptomi na očima (uveitis – upala prednjeg djela srednje očne ovojnice) dijagnosticirana od strane oftalmologa
- lezije kože (nodozni eritem, pseudofolikulitis, akne) pronađeni u odraslih bolesnika koje se ne liječe kortikosteroidima
- pozitivan „pathergy test“ unutar 24-48 sati od testiranja.
Pathergy test
Pathergy test je jednostavan postupak u kojem se napravi ubod u koži podlaktice s malom sterilnom iglom. Pojava male crvene kvrge ili „bubuljice“ na mjestu uboda igle jedan do dva dana nakon pathergy testa predstavlja pozitivan rezultat. Pozitivan rezultat pokazuje da imunološki sustav pretjerano reagira na manju ozljedu. Iako je pozitivan pathergy test koristan u postavljanju dijagnoze Behçetove bolesti, samo mali broj bolesnika s Behçetovom bolesti ima pozitivnu reakciju na pathergy test. Pacijenti s Mediterana imaju veću vjerojatnost da pokažu pozitivan odgovor na pathergy test, dok samo 50% pacijenata u zemljama Bliskog istoka i Japana ima pozitivnu reakciju na navedeni test, a još manje u SAD-u. Osim toga, druge bolesti i stanja mogu dovesti do pozitivnog testa, stoga test nije 100% specifičan.
U diferencijalnu dijagnozu bolesti spadaju:
- maligna bolest
- upalne sponidloartropatije poput ankilozantnog spondilitisa, reaktivnog artritisa i psorijatičnog artritisa
- upalna bolest crijeva
- HIV/AIDS
- stanja povećanog zgrušavanja krvi (hiperkoagulabilna stanja)
- virusne i bakterijske infekcije
- MAGIC syndrome (mouth and genital ulcers with inflamed cartilage syndrome)
- sarkoidoza
- nuspojave na lijekove.
13.5.2019