Hitna služba u ginekologiji

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Koja stanja u ginekologiji i porodništvu zahtijevaju hitni ginekološki pregled? Je li to svako odstupanje od uobičajenoga? Ili neka odstupanja mogu pričekati sljedeći radni dan nadležnog ginekologa…?

Koja stanja u ginekologiji i porodništvu zahtijevaju hitni ginekološki pregled? Je li to svako odstupanje od uobičajenoga? Ili neka odstupanja mogu pričekati sljedeći radni dan nadležnog ginekologa?

U ovom tekstu pojasnit ćemo koja stanja u ginekologiji i porodništvu doista zahtijevaju javljanje u hitnu ginekološku službu, a koja mogu i/ili trebaju pričekati sljedeći radni dan i javljanje nadležnom ginekologu.

Ovim tekstom ujedno dodatno pokazujemo društvenu osvješćenost, jer u kontekstu najava iz nadležnog ministarstva o reorganizacijama hitnih službi pojašnjavamo termin hitnih stanja u ginekologiji i porodništvu.

Nenormalno vaginalno krvarenje

Treba li se svaka žena s nenormalnim vaginalnim krvarenjem (to je svako vaginalno krvarenje izvan redovne i očekivane menstruacije) javiti u hitnu ginekološku službu? Ne.

Svako nenormalno vaginalno krvarenje zabrinut će ženu, što je razumljivo, međutim ako nije u pitanju trudnoća (neovisno o trajanju), ako nije u pitanju naglo krvarenje iza spolnog odnosa (dobrovoljnog ili nasilnog) ili neke druge ozljede/nesreće, ako nije u pitanju vaginalno krvarenje u vidu izljeva, s posljedičnom malaksalošću, tada žena s nenormalnim vaginalnim krvarenjem smije pričekati sljedeći radni dan i nadležnog ginekologa.

Ako je u žene već dijagnosticirana neka bolest (ne nužno ginekološka) ili je u tijeku liječenje uz koje se može očekivati nenormalno vaginalno krvarenje, te ako nije riječ o izljevu tada žena i s takvim vaginalnim krvarenjem smije pričekati redovan radni dan i izabranog ginekologa.

Nagli bolovi u trbuhu

Treba li se svaka žena s pojavom naglih bolova u trbuhu javiti u hitnu ginekološku službu? Radije ćemo reći da, iako je omjer hitnih stanja i onih koja ne zahtijevaju hitni pregled i postupanje, a javljaju se s naglom boli u trbuhu otprilike podjednak.

Međutim, kako se ne bi gubilo vrijeme na detaljna objašnjenja telefonom ili u osobnom kontaktu, radije ćemo ženu s pojavom naglih bolova u trbuhu uputiti u hitnu ginekološku ambulantu. Naravno, pojmove kao što su „naglo“, „jako“ i slično pojedinci različito doživljavaju, pa će ipak ginekolog najjasnije procijentiti koliko je stanje ozbiljno.

Trudovi ili spontano otjecanje plodove vode

Višerotke će pojavu prvih trudova ili spontano otjecanje plodove vode smirenije shvatiti i najčešće će odgoditi dolazak u hitnu ginekološku službu, odnosno rodilište dok trudovi ne budu pravilni, redovni, bolniji, a također će si uzeti vremena pripremiti se za boravak u rodilištu i ako spontano počne otjecati plodova voda.

Prvorotke će se najčešće već uz prve trudove ili odmah po početku otjecanje plodove vode hitno javiti u rodilište, što je također u redu.

Treba reći i kako ova stanja zahtijevaju dolazak u hitnu ginekološku službu i ako nije riječ o terminskoj trudnoći. Štoviše, tek onda su to doista hitna stanja.

Kako je s navedenim tegobama ako sljedeći dan nije redovno radni, ako se radi o vikendu, praznicima, blagdanu, boravku izvan mjesta stanovanja/boravišta?

Tada je najčešće preporuka ipak se javiti u hitnu ginekološku službu, kao i u svim drugim stanjima zbog kojih će se žena (neovisno je li trudnica ili nije) osjećati zabrinuto.

Sve navedeno, a i drugo, čega se u ovom osvrtu nismo dotakli, ali o čemu smo u mnogim ranijim tekstovima na ovim stranicama posebno pisali, različite osobe će različito doživjeti; neke žene imaju visoki prag tolerancije na bol, na shvaćanje ozbiljnosti tegoba itd, druge nemaju. No već se puno može učiniti i telefonskim razgovorom (kojega vodi ginekolog, postavljajući ciljana pitanja), pa će ponekad žena pravilno biti usmjerena u redovnu ambulantu, bez potrebe dolaženja u hitnu ginekološku službu.

Nepotrebnim okupiranjem hitne ginekološke službe od strane ne-hitnih pacijentica može se izgubiti dragocjeno vrijeme na zbrinjavanje neke druge žene koja doista ima hitan ginekološki problem.

Homo homini lupus est? Ili ćemo svima i svemu usprkos pokazati kako smo ipak ljudi?

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Trudnoća

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Trudnoća

Je li kombucha sigurna u trudnoći?

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteTrudnoća, drugo, ali i blaženo stanje, čudesan je proces koji mijenja tijelo žene na mnogo načina. U ovome razdoblju dolazi do brojnih tjelesnih promjena, a zbog utjecaja hormona i do raznih emocionalnih oscilacija. Posebnu pažnju buduća majka tada posvećuje svojem zdravlju, ali i svemu onome što nanosi ili unosi u sebe. Prehrana kao temelj zdrave […]

Trudnoća

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKorioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Trudnoća

Nadutost i trudnoća – što mi savjetujete?

Trudnoća

Je li moguća trudnoća?

Mokraćni mjehur

Cistocela

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaCistocela je protruzija mokraćnog mjehura u rodnicu koja nastaje zbog defekta dna zdjelice. Prolaps genitalnih organa je poremećaj koji pogađa žene svih životnih dobi. Rizik raste s godinama života pogotovo ulaskom u postmenopauzu pa oko polovice žena starijih od 55g ima neki oblik prolapsa. Rizični čimbenici koji pogoduju nastanku prolapsa su trudnoća, teški vaginalni porodi […]

Iz iste kategorije

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteVentrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]