Prehrana kod sindroma policističnih jajnika

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je endokrinološki poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Sindrom poglavito obilježava neregularnost menstruacijskog ciklusa, neplodnost te brojni estetski nedostaci kao što su dlakavost tijela i lica, akne, seboreja i pojačano opadanje kose. Također, 6 od 10 žena sa sindromom policističnih jajnika pati od prekomjerne tjelesne mase i debljine.

Policistični jajnici sa sobom nose brojne zdravstvene komplikacije, a jedna od njih je rezistencija na inzulin, stanje u kojem stanice ne reagiraju na hormon inzulin, koji je inače zadužen za reguliranje razine glukoze u krvi. Posljedica inzulinske rezistencije je nagomilavanje glukoze u krvi što rezultira daljnjim povišenjem razine inzulina u krvi te se stvara začarani krug.

Visoke razine inzulina povisuju proizvodnju androgena odnosno muških spolnih hormona. Vjeruje se da su upravo povišene razine androgena uzrok povećane dlakavosti, akni, neredovitih mjesečnica te nakupljanja kilograma i to u području trbuha. Zato žene sa sindromom policističnih jajnika najčešće imaju oblik jabuke, a ne ženstveniji oblik kruške.

Mršavljenje je imperativ

Skidanje suvišnih kilograma je jedan od prvih savjeta koji se daje ženama sa sindromom policističnih jajnika. Pritom se stručnjaci slažu da je dovoljan gubitak od 5 do 10 posto tjelesne mase kako bi se znatno smanjile tegobe vezane uz bolest i normalizirala mjesečnica. No, zahvaljujući inzulinskoj rezistenciji zadatak mršavljenja može biti vrlo otežan te izvor brojnih frustracija žena.  Ipak, mršavljenje mora biti imperativ budući da doprinosi normalizaciji razine inzulina i posljedično smanjuje tegobe i rizik od ozbiljnih bolesti. Stoga je usvajanje određenih prehrambenih navika i redovita tjelesna aktivnost primarni korak u liječenju sindroma policističnih jajnika.

Budući da se ugljikohidrati povezuju s povišenim razinama inzulina, ženama sa sindromom policističnih jajnika često se savjetuje dijeta s niskim glikemijskim indeksom. Ipak pregledni rad objavljen 2007. godine u časopisu Journal of Obstetrics and Gynaecology ističe da visok unos namirnica s niskim glikemijskim indeksom može pridonijeti dislipidemiji i dobivanju na tjelesnoj masi, djelomično i zato što potiče glad i žudnju za ugljikohidratima. Isti autori ističu da masti ne smiju osiguravati više od 30 % ukupne energije s time da zasićene masti trebaju skromno doprinijeti  kalorijskom unosu.

Randomizirana, kontrolirana, dvostruko-slijepa studija na 48 pretilih ispitanica s PCOS-om objavljena 2014. godine u časopisu Nutrition pokazala je da DASH dijeta ima povoljan učinak na tjelesnu masu, ali i profil masti u krvi, sugerirajući  da ova dijeta primarno namijenjena osobama koje pate od povišenog krvnog tlaka može biti i od koristi ženama sa sindromom policističnih jajnika.

Sumarno,  ženama s PCOS-om savjetuje se konzumacija obilja mahunarki, voća i povrća kao izvora prehrambenih vlakana, nemasnog bijelog mesa i ribe kao izvora proteina te cjelovitih žitarica kao izvora ugljikohidrata.  Unos crvenog mesa  valja ograničiti na jednom tjedno te valja maksimalno izbjegavati unos procesirane hrane i junk food-a  jer se vjeruje da  loše utječe na razinu šećera i inzulina u krvi. Kako bi lakše kontrolirala razina šećera u krvi hranu je poželjno rasporediti u 4 do 6 manjih obroka dnevno. Dodatno, uz voće kao međuobrok savjetuje se unos orašastih plodova koji sadrže blagotvorne masne kiseline.

Ženama sa sindromom policističnih jajnika savjetuje se i aerobna aktivnost barem tri puta tjedno. Također, mudro je uvesti treninge dizanja utega (manje težine) koji će pomoći izgradnju mišića i tako pridonijeti ubrzanju metabolizma.

Cimet  kao učinkovita terapija za PCOS?

Američki znanstvenici iz udruženja International Federation of Fertility Societies su 2013. godine  ispitivali učinak cimeta na sindrom policističnih jajnika. Dosadašnje studije ukazale su da cimet smanjuje inzulinsku rezistenciju u žena s policističnim sindromom, no, dosada se nije ispitivao učinak na menstrualni ciklus.

45 ispitanica s policističnim jajnicima bilo je uključeno u istraživanje tijekom 6 mjeseci pri čemu su one koje su konzumirale cimet imale redovitije menstrualne cikluse u odnosu na žene koje su uzimale placebo. Žene koje su unosile cimet tijekom 6 mjeseci su imali prosječno 3,8 menstrualnih ciklusa dok su ostale ispitanice imale prosječno 2,2 ciklusa.

Autori studije su zaključili kako je potencijalno otkrivena nova strategija za terapiju sindroma policističnih jajnika, ipak potrebna su još brojna istraživanja na ovu temu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Trudnoća

Je li moguć razlog kašnjenja menstruacije to što imam PCOS?

Jajnici

Inozitol: poboljšava funkciju jajnika i štitnjače, a premalo ga unosimo

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Inozitol, poznat i kao vitamin B8, prvi je put izoliran iz mišićnih stanica. Kasnije je utvrđeno da je po svojoj strukturi šećerni alkohol. Od ukupno 9 oblika inozitola, najrasprostranjeniji u prirodi je mio-inozitol. U hrani se nalazi kao fosfolipid u obliku fitinske kiseline. Glavni izvori mio-inozitola su žitarice, mahunarke, orašasti plodovi, sjemenke, biljna ulja, artičoke […]

Menstruacija

„Prirodno liječenje“ cista na jajniku

Vrijeme čitanja članka: 2 minute „Dijagnoza“ ciste na jajniku, bez pobližeg određenja, u medicinskim krugovima ne znači puno. No, ženi kojoj je na rutinskom ginekološkom ultrazvučnom pregledu priopćeno kako na jajniku ima cistu, koju nikada prije nije imala, nećemo pretjerati ako kažemo da joj se otvorilo tlo pod nogama. Funkcionalne ciste spontano prolaze i bez liječenja i bez „prirodnog liječenja“. […]

Trudnoća

Strahovi i reprodukcija u žena

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Jednom postignuta trudnoća u žene s PCOSom (najčešće primjenom lijekova), dalje napreduje kao bilo koja druga trudnoća, dakle sam tijek trudnoće može biti sasvim uredan, a mogu ju pratiti i određeni problemi, koji nemaju (ne moraju) imati direktne veze s PCOS-om.

Bol

Bolovi u području jajnika – što bi to moglo biti?

Prehrambene navike

Sindrom policističnih jajnika

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sindrom policističnih jajnika ili PCOS je kronični poremećaj koji značajno utječe na plodnost žene. Osim plodnosti, PCOS povezuje se i s dijabetesom i depresijom…

Iz iste kategorije

Nutricionizam

Laktoferin – saveznik u podršci imunitetu djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U vrtićima i školama, bliski kontakt među djecom i dijeljenje igračaka olakšava širenje virusa i bakterija zbog čega je učestalost obolijevanja od virusnih i bakterijskih bolesti u ovoj populaciji visoka. Također, djeca imaju nedovoljno razvijen imunosni sustav, a osnovne higijenske navike tek usvajaju, što je razlog čestog obolijevanja. Preventivne mjere uključuju redovito pranje ruku, kvalitetnu […]

Nutricionizam

Sinergija dobrih bakterija i vitamina B kao podrška kardiovaskularnoj protekciji

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Novija istraživanja sve više ističu važnost održavanja zdrave crijevne mikrobiote za očuvanje zdravlja cjelokupnog organizma, ali i srca i krvožilja. Crijevo često nazivamo “drugim mozgom“ te je sad već naveliko poznato kako ono ne sudjeluje samo u procesu probave hrane već je uloga crijeva dalekosežnija te ono ima i druge važne uloge. Kombinacija probiotika, vitamina […]

Nutricionizam

Pronađi svoj recept za zdravlje 

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Trčimo, vježbamo, razmjenjujemo recepte, zdravo se hranimo, meditiramo, mijenjamo životni stil u želji da živimo što dulje i što kvalitetnije. Longevity trend postao je jedna od značajnijih znanstvenih tema, ali i inspiracija velikom broju pojedinaca. Svijest i briga za vlastito zdravlje postaje sve izraženija te, između ostalog, uz usvajanje zdravih životnih navika, rezultira i učestalom […]

Nutricionizam

BCAA kod šećerne bolesti tip 2

Nutricionizam

Sve dobrobiti unosa kolagena u obliku dodatka prehrani

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Kolagen je strukturni protein koji se nalazi u različitim vezivnim tkivima u tijelu poput kože, tetiva, hrskavice i kostiju i čini gotovo 30% ukupnih proteina. Kolagen se prirodno nalazi u hrani kao što je želatina, mesna juha odnosno temeljac od kostiju, pileća i svinjska kožica, govedina, riba i vezivna tkiva životinja. Za sintezu kolagena u […]

Nutricionizam

Izbacivanje šećera i škroba jednako je učinkovito za IBS kao i trenutne preporuke

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Sindrom iritabilnog crijeva (engl. irritable bowel syndrome, IBS) je skup simptoma koji se javljaju zajedno, uključujući ponavljajuću bol u trbuhu i promjene u pražnjenju crijeva, koje mogu biti proljev, zatvor ili oboje. Kod IBS-a zamjetni su navedeni simptomi bez vidljivih znakova oštećenja ili bolesti u probavnom traktu. Navedeni simptomi su ujedno i najčešći simptomi sindroma […]

Nutricionizam

Zašto je mudro dodati žličicu meda u probiotički jogurt?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Dok će jedni reći da je med samo izvor jednostavnih šećera, ništa bolji od konzumnog bijelog šećera, drugi se kunu u njegova ljekovita svojstva. Kako to obično biva, istina je negdje između. U osnovi, med je mješavina fruktoze i glukoze u količini od oko 80% dok ostatak sastava čini voda i mala količina proteina, aminokiselina, […]

Nutricionizam

Kako se udebljati?