Majka i depresija
Postovani,moja majka se zadnjih 15 godina lijeci od depresije. Dobro je odgovarala na terapiju,bila funkcionalna i vodila relativno normalan zivot. No,zadnjih dvije godine je sve losije. Prije 11 mjeseci pokusala je suicid popivsi tablete. Nekoliko puta je bila hospitalizirana,te je 3 mjeseca proslog ljeta provela u specijaliziranoj psihijatrijskoj bolnici.
Dijagnoza joj je F 33.3-povratni depresivni poremecaj,sadasnja epizoda teska,sa psihoticnim simptomima.
Od terapije uzima:
Amitriprilibklorid 25 mg 1,0,0
Flufenazin 2.5 mg 0,0,1
Lorazepam 2.5 mg 1/2,0,1
Pregabalin 75 mg 1,0,1
Biperiden 2 mg 1,0,0
Flurazepam 30 mg 0,0,1
Bezvoljna je,nema motivacije za nista,usporena je,muci ju jako griznja savjesti jer je navikla biti ta koja skrbi o obitelji,a trenutno ne moze zbog svog stanja. Takodjer izbjegava izlazak iz kuce jer osjeca sram zbog svog stanja (zivi u manjoj sredini).
Takodjer cesto pati od nesanice.
Mi kao obitelj dajemo joj svu podrsku,tu smo za nju.
Posjetila je neki dan i privatno psihijatra,ja sam bila s njom,te mi je receno od strane tog psihijatra da joj terapija nije dobra,i da je s obzirom na njeno tesko stanje kolicina antidepresiva kojeg uzima nedostatna,te joj zato nije bolje.
Savjetovano nam je da ju odvedemo na lijecenje u drugu bolnicu,u drugi grad.
Mozete li mi dati misljenje,savjet u svezi navedenog,jer smo kao obitelj ocajni i trazimo nacine kako pomoci.
20.3.2023
Odgovara
izv. prof. prim. dr. sc. Tihana Jendričko dr. med., specijalist psihijatrijePoštovana,
procjena psihičkog stanja je kompleksan proces koji zahtjeva pregled osobe uživo. Svakako uvijek možete potražiti drugo mišljenje te sukladno tome započeti liječenje u drugoj ustanovi. Isto tako, uvijek treba pokušati nova rješenja. Vjerujem da ste iscrpljeni, moguće da razmislite o tome da se i vi uključite u suportivnu terapiju.
Sretno!
Vaše pitanje je odgovoreno.