Operacija pluca( karcinom)
U travnju je operacija bila zadnja kemoteraija je bila sada 13.9 .. zanima me dal djumbir i med zaj3dno e smij konzumirati i u kojim kolicinama znam da se ne sme koristiti metalna zlica.. sta preporucujete za oporavak pacijenta da organizam se povrati i da kosa pocne rassti? Hvala unapre..
17.10.2018
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovani,
Kemoterapeutici su toksični za maligno tkivo, ali i za normalne stanice koje se brzo umnažaju poput stanica koštane srži, folikula dlake, oralne, ezofagealne i gastrointestinalne mukoze i reproduktivnog sustava. Oštećenje mukoznog tkiva gastrointestinalnog sustava može negativno utjecati na probavu i apsorpciju nutrijenata. Neke vrste kemoterapije uzrokuju jake gastrointestinalne simptome poput mučnine, povraćanja, anoreksije, abdominalnih bolova, diareje, groznice, stomatitisa, mukozitisa i averzije prema hrani. Mučnine i povraćanje su najčešće nuspojave kemoterapije. Ukoliko se ovi simptomi ne kontroliraju može doći do neravnoteže elektrolita, dehidracije i gubitka tjelesne mase. Neki bolesnici razviju averziju prema hrani ukoliko konzumiraju određenu hranu za vrijeme mučnine i povraćanja izazvanih kemoterapijom. Ove averzije dodatno smanjuju prehrambeni unos budući da bolesnici već unaprijed često limitiraju svoj odabir hrane kako bi spriječili gastrointestinalne simptome. Neki lijekovi utječu na okusne pupoljke jezika što rezultira promijenjenim i smanjenim osjećajem okusa. Može doći i do smanjene produkcije sline. Konstipacija nastaje kao direktan ili indiretan rezultat kemoterapije.
U nastavku su neki savjeti koji će Vam poslužiti za reguliranje prehrane:
· Dnevni unos hrane poželjno je rasporediti u 5 do 6 manjih obroka.
· Preporučuje se unos namirnica visoke nutritivne gustoće kao što su riba, nemasno meso, jaja, fermentirani mliječni proizvodi, cjelovite žitarice, sjemenke i orašasto voće.
· Suhe obroke preporučuje se zamijeniti jušnim jelima, kao što su bogate povrtne i mesne juhe, te različiti voćni frapei ili kašice.
· Poželjno je izbjegavati hranu koja je prezačinjena, kisela, jako masna ili slana.
· Preporučuje se smanjiti unos tekućine za vrijeme obroka, a povećati između obroka. Prednost treba dati vodi, te voćnim ili blagim biljnim čajevima.
· Ukoliko postoji problem s mučninom, preporučuje se konzumirati čaj od đumbira ili ga uklopiti u domaći sok, limunadu ili voćni smoothie.
· Voćnu kašicu, krem juhu, domaći sladoled, bogati frape ili smoothie preporučuje se obogatiti enteralnim pripravkom koji doprinosi optimalnom dnevnom unosu energije i potrebnih nutrijenata.
Đumbir i med možete konzumirati u kombinaciji, približno 2-3 žlice meda i 2-3 cm usitnjenog korijena đumbira.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.