Zanima me da li simetrični IUGR može biti posljedica loše posteljice?
Postovani,
Zanima me da li simetricni IUGR moze biti posljedica lose posteljice?
Naime, do 28.tjedna sve je bilo u redu, sve su mjere bile idealne za tjedne, anomaly scan uredan i Qualified osnovni paket uredan.
Krenulo je odstupanjem nogica za tj dana, zatim trbuha 3 tj, a glavica je odgovarala tjednima.do.32.tjedna…Tada se u 32.tjednu kad se beba okrenila glavicom dolje (bila je na zadak) nekako sve izjednacilo i sada u 34.tjednu beba je simetricno 2 tjedna manja i odgovara za 32.tjedan.
Jako sam zbunjena. Sumnja mi se na problem s posteljicom, ali svugdje citam da problemi s posteljicom uzrokuju asimetricni zastoj, a ne simetricni. Mislite li da losa posteljica moze uzrokovati i simetricno manje dijete? Moze li ovo biti i znak anomalija ploda? Citam da simetricni zastoj krece ranije, ne znam da li to znaci da je vidljiv ranije ili su samo uzroci za njega raniji. Vec sve o zastojima pojedinacno zmlnam, zanima me konkretno odgovor moze li posteljica i njeni problemi uzrokovati to da beba simetricno zaostaje?
24.4.2023
Odgovara
Lovorka Vidović Gajger, dr. med. spec. ginekologije i opstetricije, subspec. fetalne medicine i opstetricijePoštovana,
intrauterini rast fetusa je rezultanata djelovanja genetskog potencijala i potpore za rast koju fetus dobiva od posteljice i majke. Poremećaj u njegovu rastu može izazvati bilo koji gore navedeni čimbenik. Uzrok poremećaja u rastu fetusa može biti u samom fetusu ili izvan njega i djelovati u smislu smanjenja nutritivne potpore. Tipičan primjer djelovanja utrašnjeg čimbenika su razne kromosomske abnormalnosti (trisomija 18, Turnerov sindrom itd.). Napravili ste testiranje. To su još i kongenitalne malformacije (ahondrodisplasia), intrauterine infekcije (CMV, toksoplazma, sifilis), te teratogene supstance (metrotreksat). S druge strane brojni izvanjski čimbenici mogu djelovati na sam fetus ili posteljicu.Na primjer pothranjenost majke, pušenje, uzimanje alkohola ili upotreba opijata. Primarno bolesti od majke koje mogu uzrokovati intrauterini zastoj su bolesti probave, bolesti koje uzrokuju gubitak proteina, srčane bolesti, plućne bolesti, srpasta anemija te bolesti koje dovode do smanjenog uteroplacentarnog protoka npr. kronična hipertenzija, lupus, dijabetes, itd. I na kraju čimbenici od strane same posteljice su abrupcija placente ili placenta previja, višeplodna trudnoća, posteljična tromboza ili infarkti, malena posteljica ili smanjena sposobnost placentnog transporta, infekcije posteljice, anomalije posteljice i pupkovine, starenje posteljice i anomalije maternice. Stoga, brojni faktori utječu na rast i razvoj fetusa kao i na njegovo zaostajnje u rastu. Bitno je da ste na redovitim kontrolama i adekvatnoj terapiji, a daljnji tijek trudnoće kao i sam porod budu planirali perinatolozi.
Vaše pitanje je odgovoreno.