Varikocela i muška neplodnost

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Varikocela predstavlja prošireni venozni splet koji okružuje testis, a izgled skrotalne šupljine bolesnika s varikocelom je često opisivan kao vreća puna crva. Većina uroloških udžbenika prepoznaje varikocelu.

Varikocela predstavlja prošireni venozni splet koji okružuje testis, a izgled skrotalne šupljine bolesnika s varikocelom je često opisivan kao „vreća puna crva.“ Većina uroloških udžbenika prepoznaje varikocelu kao jedan od glavnih uzroka muške neplodnosti. Varikocela se povezuje sa smanjenjem volumena testisa,  smanjenjem broja  i  abnormalnom pokretljivošću spermija.

Na važnost varikocele ukazao je još Celsius u prvom stoljeću uvidjevši da su naglašene skrotalne vene povezane sa smanjenjem veličine testisa. Renesansni kirurg Ambroïse Paré opisuje vaskulkarni problem skrotuma kao posljedicu melankolične krvi. 1856. godine Curling objavljuje da testis gubi na sekretornoj snazi kod prisutnosti varikocele, a krajem 19. stoljeća britanski kirurg Barfield ukazuje na vezu između neplodnosti i varikocele. 1889. godine Bennet izvodi obostranu varikocelektomiju s posljedičnim poboljšanjem kvalitete sjemena. 1929. godine Macomber i Sanders prikazuju pacijenta koji je postao plodan nakon učinjene varikocelektomije. 50-tih godina prošlog stoljeća varikocelektomija provedena podvezivanjem spermatične vene postaje najčešća operacija za liječenje muške neplodnosti, a 80-tih godina u praksu se uvodi embolizacija i sklerozacija spermatične vene.

Prevalencija varikocele kreće se između 12-15% u općoj populaciji i 25-40% kod muškaraca s abnormalnim spermiogramom. Kod muškaraca sa sekundarnom neplodnošću varikocela je nađena čak u 80% slučajeva.
Oko 90% varikocela je locirano na lijevom testisu. Desnostrane varikocele su rijetke i uglavnom se nalaze kod prisutnosti obostranih promjena koje se vide u približno 10% ispitanika. Razlike u venskoj drenaži na lijevoj i desnoj strani mogu biti uzrok za ovakvu lijevostranu dominaciju. Lijeva se testikularna vena ulijeva pod pravim kutom u lijevu bubrežnu venu dok se desna testikularna vena ulijeva direktno u donju šuplju venu. Štoviše, utok lijeve spermatične vene ima 8-10 cm viši položaj unutar tijela u odnosu na desnu spermatičnu venu što posljedično uzrokuje veći tlak u lijevoj nego u desnoj spermatičnoj veni. Varikocele prema  nastanku možemo podijeliti na primarne i sekundarne. Češće su primarne varikocele. Kao mogući uzroci navode se nedostatak venskih valvula. Ove valvule sprječavaju retrogradni protok krvi. Nedostatak ili neadekvatna funkcija navedenih valvula dovodi povećanja tlaka u spermatičnoj veni i posljedično nastaje varikocela. Ova pojava se češće vidi na lijevoj testikularnoj veni. Opisan je i fenomen pritiska lijeve renalne vene između abdominalne aorte i gornje mezenterične arterije što posljedično retrogradno povećava intravenski tlak, a nazvan je „fenomen drobilice lješnjaka“.    Sekundarne varikocele nastaju kao posljedica venske kompresije zdjeličnim ili retroperitonealnim procesima. Kao najvažnije uzroke sekundarne varikocele treba spomenuti: 1. Rak bubrega s posljedičnom kompresijom bubrežne vene, 2. retroperitonealni tumori, 3. retroperitonealna fibroza, 4. ciroza jetre s posljedičnom portalnom hipertenzijom i 5. tumori zdjelice.

Postoje brojne teorije koje pokušavaju rasvijetliti mehanizme kojima varikocela uzrokuje disfunkciju testisa. Najvažnije među njima su:

  • povećanje testikularne temperature zahvaljujući venskoj stazi unutar skrotuma,
  • oštećenje tkiva testisa uzrokovano refluksom metabolita iz bubrega i nadbubrežne žlijezde,
  • oksdidativni stres zbog stvaranja reaktivnih kisikovih spojeva,
  • kompromitirana hormonalna funkcija i parakrini imbalans unutar testisa što rezultira oštećenjem spermatogeneze,  
  • povećanje apoptoze unutar tkiva testisa te
  • smanjenje E-kadherina i alfa-katenina u prostoru između susjednih Sertolijevih stanica i posljedična disrupcija barijere krv-testis, što može biti mehanizam oštećene produkcije spermija kod bolesnika s varikocelom.

Među ovim teorijama do današnjeg vremena prevladavale su Britanska škola koja smatra povećanje testikularne temperature glavnim uzrokom te Američka škola koja favorizira reflux steroida iz nadbubrežne žlijezde kao najvažniji patogenetski mehanizam kojim varikocela uzrokuje disfunkciju testisa. U današnje vrijeme sve se više pozornosti posvećuje teoriji koja govori o ulozi reaktivnih kisikovih spojeva u patogenezi oštećenja spermatogeneze kod bolesnika s varikocelom.

Važno je spomenuti da bolesnici koji imaju jednostranu varikocelu i  posljedičnu neplodnost, nose histološke promjene i u suprotnom testisu.

Varikocela najčešće ne izaziva simptome, ali može uzrokovati nelagodu i bolove u području testisa. Bol  se obično  pojačava prilikom dužeg stajanja ili sjedenja, a najčešće prestaje kada bolesnik zauzme ležeći položaj.

Neplodnost je česta posljedica varikocele. Tako se veliki broj varikocela dijagnosticira upravo u kliničkoj obradi neplodnosti.

Fizikalni pregled predstavlja najvažniji dio dijagnostičke obrade.
Varikocela se prema fizikalnom nalazu dijeli na tri stupnja:

  • I   stupanj (mala varikocela): palpabilna jedino prilikom Valsalvinog manevra,
  • II stupanj  (srednja varikocela): palpabilna bez Valsalvinog manevra te
  • III stupanj (velika varikocela): vidljiva kroz kožu skrotuma.

Analiza sjemena (spermiogram) predstavlja glavnu laboratorijsku pretragu u obradi muške neplodnosti. Treba naglasiti da osim u slučaju azoospermije (potpuni izostanak spermija u ejakulatu) nalaz spermiograma ne razdvaja sa sigurnošću plodne od neplodnih muškaraca.

Danas jedini adekvatni vid liječenja varikocele je operativno liječenje.
Kirurški pristup u liječenju varikocele podrazumijeva otvorenu operaciju ili u novije vrijeme laparoskopski kirurški zahvat.
Operaciju varikocele potrebno je učiniti ako su ispunjeni sljedeći kriteriji:

  • varikocela palpabilna pri fizikalnom pregledu,
  • dokazan poremećaj spermiograma,
  • kod ispitivanog para postoji dokazana neplodnost te
  • partnerica ima urednu plodnost ili izlječivi uzrok neplodnosti.

Od budućih istraživanja očekuje se potpuno rasvjetljavanje mehanizama koji dovode do oštećenja stvaranja spermija kod varikocele, što će otvoriti nove terapijske mogućnosti.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Operacija

Minimalno invazivna kirurgija u urologiji

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOvdje govorimo o specifičnom obliku kirurških zahvata koji su usmjereni minimiziranju traume za bolesnika poglavito birajući pristup pojedinom kirurškom zahvatu, a to se u najvećoj mjeri odnosi na izbjegavanje tzv. klasične kirurgije otvorenim širokim rezom. Poanta minimalne invazivnosti je, dakle, u pristupu operativnom polju jer „unutra“ se gotovo uvijek opet mora napraviti isti kirurški postupak […]

Nadbubrežne žlijezde

Nadbubrežne žlijezde

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKirurške bolesti nadbubrežnih žlijezda također su uključene u kirurški interes urologije. Radi se o parnim endokrinim žlijezdama (žlijezde s unutrašnjim izlučivanjem) koje su smještene uz sam gornji pol oba bubrega. Nazivamo ih još i suprarenalnim (doslovno – nadbubrežnim), ali i adrenalnim (u slobodnijem prijevodu – „onaj koji je uz bubreg“). Lijeva žlijezda je više priljubljena […]

Urologija

Andrologija u okviru urologije

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUrologija je primarno kirurška grana medicine koja se bavi kirurgijom mokraćnog i spolnog sustava i to dominantno spolnog sustava muškarca. Unutar okvira urologije smjestila se andrologija – jedna od subspecijalizacija za urologe. Tako se andrologijom bave urolozi koji su završili subspecijalizaciju iz tog područja. Andrologija se bavi „zdravljem muškaraca“ odnosno problemima vezanim uz erektilnu disfunkciju, […]

Urologija

Što preporučujete kod blagog oblika fimoze?

Urologija

Što bi mogao biti uzrok promjena u urinu

Akutno zatajenje bubrega

Akutno zatajenje bubrega

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRadi se o kompleksnom kliničkom sindromu koji podrazumijeva gašenje bubrežne funkcije u kratkom vremenskom razdoblju, a manifestira se dominantnim simptomom – prestankom izlučivanja mokraće. Količina izlučenog urina tijekom 24 sata naziva se diureza. Ukoliko je ona manja od 500 ml govorimo oliguriji, a količine ispod 200 ml, ili potpuni prekid stvaranja odnosno izlučivanja urina nazivamo anurijom. […]

Iz iste kategorije

Urologija

Upaljena kuglica na mošnji – je li to opasno?

Urologija

Hospitalne mokraćne infekcije

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteInfekcija mokraćnog sustava najčešće nastaje fekalnom florom (npr. bakterijom iz crijeva – Escherichia coli) u izvanbolničkoj populaciji. Nasuprot tome postoje tzv. bolničke ili hospitalne infekcije mokraćnog sustava. Hospitalnom infekcijom smatra se svaka ona infekcija koja nije postojala prije hospitalizacije, a nastala je kao posljedica nekog dijagnostičkog ili terapijskog postupka. Svaka veća bolnica ima svoju službu […]

Urologija

Upalne promjene sjemenika i pasjemenika

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOdmah na početku uputno je naglasiti kako upalne promjene pasjemenika (lat.-epididymis) odnosno epididimitis ovdje zauzimaju mnogo češće i klinički značajnije mjesto od upale samog sjemenika (grč.-orhidos, lat.-testis) odnosno orhitisa. Epididimis je mali organ smješten sa stražnje strane testisa gotovo čitavom njegovom duljinom, a sastoji se prektički od jedne jedine mikroskopske cijevčice koja mnogostruko izvijugana. U […]

Urologija

Retrogradna pijelografija

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePod nazivom retrogradna pijelografija podrazumijevamo radiološku pretragu kanalnog sistema jednog od bubrega. Sam naziv „retrogradna“ dolazi od činjenice da se kanalni sustav bubrega (bubrežne čašice, pijelon i ureter) ispunjavaju radiološkim kontrastom u suprotnom smjeru od tijeka biološke tekućine – krvi. Tijekom intravenske urografije, kad se kontrast aplicira intravenski, kanalni sustav se puni antegradno – dakle, […]

Urologija

Biljni preparati za zdravlje prostate

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePosljednjih godina smo preplavljeni reklamama za razne medikamentozne proizvode koji općenito poboljšavaju zdravlje prostate i u svakom smislu djeluju blagotvorno na donji mokraćni sustav. Takvim informacijama, zapravo reklamama, pretrpani smo preko javnih medija (televizija, radio, novine itd.), a osobito putem društvenih mreža. Na društvenim mrežama se fizički pojavljuju, svojevoljno ili protiv svoje volje, i razni […]

Urologija

Povećana prostata – je li operacija nužna?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvijek me pitaju bolesnici, nakon digitorektalnog ili/i ultrazvučnog pregleda, kad im kažem da imaju uvećanu prostatu: “Doktore, a što sad s tim? Je li to opasno, da li je potrebno operirati, postoje li kakvi lijekovi koje trebam uzimati, što će biti nakon operacije, je li ona baš neophodna, kakav je rizik impotencije ili inkontinencije, hoću […]

Urologija

Erekcija kod djeteta – molim Vaš savjet

Urologija

Hidronefroza ili hidronefroza?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSama riječ hidronefroza se može doslovno prevesti kao „vodeni bubreg“. Ovdje, međutim, postoji stanovita nedosljednost u nazivlju i barem dvije-tri bolesti, koje se dijagnosticiraju i liječe različito, nose isto ime. Nastane li kakva opstrukcija uretera (mokraćovoda), na primjer mokraćnim kamencem, iznad tog mjesta opstrukcije normalnog protoka mokraće će se stvoriti proširenje (dilatacija) kanalnog sustava bubrega. […]