Pojam subkapsularne orhidektomije se odnosi na specifičan način odstranjenja tkiva testisa. Zapravo, radi se o kastraciji. Testisi su smješteni u skrotumu (mošnje), a one su podijeljene vezivnom pregradom (lat. – septum scroti) na lijevi i desni hemiskrotum u kojem se pojedinačno nalazi svaki testis. Orhidektomija, dakle, znači odstranjenje testisa.
Postoji više razloga i načina kirurškog odstranjenja testisa, a ti načini ovise o razlogu odnosno indikaciji zbog koje je potrebno odstraniti jedan ili oba testisa. Subkapsularna orhidektomija podrazumijeva odstranjenje parenhima (tkiva) oba testisa, a kirurški postupak se izvodi u spinalnoj (regionalnoj) anesteziji (bolesnik ne osjeća donji dio tijela zahvaljujući injekciji lokalnog anestetika u slabinski dio kralješnice).
Ekskluzivna indikacija za ovakvu vrstu kirurškog zahvata je bolest koju zovemo karcinom prostate. Uvijek se radi o uznapredovalom karcinomu ili bolesniku koji, zbog dobi ili pratećih bolesti ili nekih paramedicinskih razloga, nije sposoban podnijeti radikalno liječenje. Radi se, dakle, o palijativnom kirurškom postupku kojem nije cilj izliječiti osnovnu bolest nego usporiti njezino napredovanje. Postupak nije novijeg datuma i seže čak u četrdesete godine prošlog stoljeća kad je Sir Charles Huggins otkrio ovisnost raka prostate o testosteronu.
Naime, cilj ove operacije je odstraniti cjelokupno tkivo testisa koje producira veliku većinu muškog spolnog hormona (testosteron) iz Leydigovih stanica testisa. Te stanice produciraju oko 90% testosterona dok se preostalih 10% stvara u nadbubrežnoj žlijezdi. Kirurškim postupkom u spinalnoj anesteziji eliminiramo 90% cirkulirajućeg testosterona, a djelovanje preostalih 10% testosterona na rak prostate moguće je blokirati primjenom antiandrogena putem tableta. Ovakav kombinirani postupak primjene kirurgije i medikamentoznog liječenja se naziva „potpuna androgena blokada“ i predstavlja početni korak u liječenju, ispravnije je reći palijaciji, uznapredovalog raka prostate kod bolesnika koji, iz nekog razloga, nisu kandidati za radikalniju terapiju.
Kirurški postupak se svodi na poprečni rez hemiskortuma kojim se oštrom preparacijom pristupa na testis. Potom se vertikalnim rezom testis prereže i odstrani svo aktivno tkivo testisa, a potom se njegova čvrsta ovojnica (lat. – tunica albuginea) sašije. Na taj način bolesnik i postoperativno osjećaj malih testisa u skrotumu, a mnogim muškarcima to psihološki znači i više nego što biste vjerovali. To pišem u usporedbi s kirurškom procedurom odstranjenja cijelog testisa koja se prakticira u nekim urološkim centrima. Iako je konačni efekt s onkološke i palijativno-kirurške strane isti, psihološki učinak je najčešće bitno različit.
Kastraciju, koja je temeljeni cilj ovakve operacije, je moguće postići i medikamentozno. Radi se o primjeni lijekova koji spadaju u grupu tzv. LHRH-agonista a primjenjuju se injekcijama jednom mjesečno ili svaka tri mjeseca. Ovakav oblik kastracije uvelike ovisi i o suradnji bolesnika kao i o dostupnosti lijeka pa većina urologa pribjegava subkapularnoj orhidektomiji kao postupku visoke efikasnosti, a niskog rizika za bolesnika.
2.12.2024