Već ranije je bilo riječi na ovim stranicama o tome što je retencija urina. Ponovimo! Retencija urina označava nemogućnost potpunog pražnjenja mjehura (tzv. inkompletna retencija) ili pak potpunu nemogućnost mokrenja (kompletna retencija). Pod pojmom „kompletna“ podrazumijevamo da, čak i nakon nekakvog mokrenja, u mokraćnom mjehuru ostaje volumen urina koji zapravo čini njegov pun kapacitet (400-500 ml). Najčešće ovakvo stanje, ako je održan senzorij mokraćnog mjehura (jasan osjet punog mjehura), dovodi do osjeta jake potrebe za mokrenjem koje, međutim, naprosto nije moguće. U suprotnom, ako senzorij nije održan, nema nikakvog osjeta punog mjehura ili postoji tek blagi, nelagodni osjet punoće u donjem abdomenu i zdjelici.
Dok inkompletna retencija ne predstavlja značajniji, akutni, problem, kompletna retencija to zaista je i zahtijeva arteficijelno pražnjenje mjehura odnosno, u najmanju ruku, jednokratnu kateterizaciju (pražnjenje) mokraćnog mjehura. Postoji li jaki nagon za mokrenjem, bolesnik u retenciji će redovito potražiti stručnu pomoć urologa. Ako tog nagona nema znači da se radi o tzv. kroničnoj (dugotrajnoj) retenciji gdje je već senzorij mokraćnog mjehura ozbiljno narušen i restauracija funkcije normalnog mokrenja se ne može očekivati jednostavnim pražnjenjem mjehura kateterizacijom jer je on, osim senzorija (osjeta), već izgubio i sposobnost kontraktilnosti.
U blagdanskim prilikama, gdje je u našim krajevima uobičajen dugotrajni boravak kraj stola, dugotrajno sjedenje uz obilne količine hrane i alkoholnih pića stječu se uvjeti za nastanak akutne retencije urina. To se poglavito odnosi na muškarce. Oni su obično starije dobi i već od ranije imaju opstruktivne tegobe mokrenja – čekanje na početak mokrenja, tanak i/ili dispergiran mlaz urina, prekidanje mlaza mokrenja itd. Ženama ne prijeti opasnost retencije, bez obzira na konzumaciju, jer one prirodno teže inkontinenciji dok je u muškaraca nemogućnost mokrenja – retencija – daleko češće izražena. Dakle, u navedenim prilikama stječu je osobito pogodni uvjeti za razvoj akutne retencije mokraće.
Naime, pored unosa veće količine tekućine najčešće se radi o pićima koje sadrže alkohol, a on ima dvojako djelovanje. Prvo je to što oslabljuje senzorij i kontraktilnost mokraćnog mjehura. Drugo, alkohol blokira djelovanje antidiuretskog hormona (ADH) hipofize pa se time istodobno pojačava izlučivanje tekućine bubrezima odnosno mokrenjem. U takvim okolnostima postavljaju se veliki zahtjevi na funkciju mokraćnog mjehura kojem slabi senzorij i kontraktilnost dok se, istodobno, očekuje uredna ekspulzija znatno veće količine urina. U rečenim uvjetima mokraćni mjehur više nije sposoban udovoljiti zahtjevima koji se na njega postavljaju, a osobito u muškaraca koji od ranije imaju pokazatelje opstruktivnog premećaja mokrenja.
U navedenim uvjetima potrebno je ići češće mokriti da se ne dovedemo u stanje pretjerane distenzije mokraćnog mjehura, koju u uvjetima oslabljenog senzorija mjehura (osjetom potrebe za mokrenjam), i ne osjećamo. To nas izravno vodi u stanje do točke u kojoj mokrenje više nije moguće iz ranije navedenih razloga, a stanje se nazivna akutna, blagdanska retencija urina.
29.12.2023