Impetigo

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Impetigo je uobičajena ljetna tegoba kod djece. Radi se o bakterijskoj infekciji kože koja se najčešće javlja kod predškolske djece, ali se može vidjeti u svakoj životnoj dobi. Bolest je izrazito zarazna, ali u pravilu nije opasna i lako se liječi.

Što uzrokuje impetigo?

U oko 80% slučajeva uzročnik je bakterija koju nazivamo zlatni stafilokok, Staphylococcus aureus, a ponekad se kao uzročnik vidi beta hemolitički streptokok grupe A (BHS-A). Te se bakterije prenose direktnim kontaktom sa zaraženom osobom ili dodirivanjem predmeta koji su njima zagađeni. Impetigo može nastati na prethodno zdravoj koži, ali češće se javlja na koži koja je oštećena (ogrebotine, rane, dermatitis, ubodi insekata, vodene kozice…). Promjene na koži su izrazito zarazne i bolest se lako i brzo širi na zdrave dijelove kože.

Kako prepoznati impetigo?

Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike. Dva su tipična oblika bolesti, impetigo sa stvaranjem mjehura (bulozni impetigo) i bez stvaranja mjehura (ne-bulozni impetigo).

Ne-bulozni impetigo u početku izgleda kao površina prekrivena sasvim malenim mjehurićima koji mogu biti ispunjeni gnojnim sadržajem, a ubrzo pucaju i na cijeloj površini promjene stvaraju se kraste medeno-zlatne boje na crvenkastoj podlozi. Promjene se najčešće vide oko nosa, usta, po rukama ili drugdje ako postoji prethodno oštećenje kože. Promjene se lako šire i često ih ubrzo okružuju nove, a  prljavim se rukama mogu proširiti i na udaljene dijelove tijela. Promjene na koži mogu biti praćene povećanjem regionalnih limfnih čvorova. Bolest u pravilu nije praćena općim simptomima, nema vrućice i dijete je dobrog općeg stanja.

U buloznom impetigu sitni mjehurići se brzo povećavaju u velike mjehure (bule), ispunjene žućkastom gnojnom tekućinom koji nakon što puknu ostavljaju izloženu ranjavu crvenkastu površinu. Ne formiraju se kraste. Ponekad je moguća pojava općih simptoma i vrućice.

Liječenje impetiga

Liječenje se provodi higijenskim mjerama, te antibiotikom u obliku krema i masti. U slučajevima kad su promjene na koži opsežne, daje se antibiotik na usta.

Lokalizirani oblik ne-buloznog impetiga bez komplikacija liječi se antibioticima u obliku krema ili masti (npr. mupirocin, fusidatna kiselina). Krastu treba namočiti sapunom i vodom i nježno odstraniti, posušiti i nanijeti antibiotsku mast. Ako su promjene na koži brojne ili opsežne, te ako se uz kožne promjene pojave povećani limfni čvorovi ili povišena temperatura i drugi sistemski znakovi bolesti, potrebno je uz mast primijeniti i antibiotik u obliku sirupa ili tableta (npr. cefaleksin). Bulozni impetigo liječi se također sistemskom i topičkom primjenom antibiotika.

Važno je dosljedno provoditi higijenske mjere (pranje ruku, posteljine, ručnika, igračaka…). Dijete treba izdvojiti iz kolektiva dok je bolest u akutnoj fazi. Inficirane rane mogu se poviti sterilnim zavojem kako bi se spriječilo raznošenje infekcije rukama. Nokti na rukama trebaju biti skraćeni kako bi se smanjilo oštećenje kože grebanjem.

Što ako se bolest ponovno javi?

Jednom izliječena, bolest se može ponovo javiti kod djece koja imaju oštećenu kožu zbog dermatitisa, te kod djece koja su kliconoše zlatnog stafilokoka. Kliconoštvo zlatnog stafilokoka je u dječjoj dobi često, a najčešći rezervoar je nosna sluznica. U slučaju opetovanih infekcija može se kliconoštvo liječiti primjenom fusidatne kiseline u nosnice. Osim u slučaju komplikacija i dubokih potkožnih infekcija (ektima), impetigo će zacijeliti bez ožiljaka.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Pedijatrija

Ljeto s malim djetetom: što treba znati o kremama za zaštitu od sunca?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Zaštita djece od štetnog UV zračenja nije važna samo kako bi izbjegli neposredne neugodne posljedice poput opeklina od sunca, već i kako bi smanjili rizik od razvoja karcinoma kože kasnije u životu. Što je UV zračenje i zašto je štetno? UV (ultravioletno ili ultraljubičasto) zračenje je dio elektromagnetskog spektra zračenja koje emitira Sunce. UV zračenje […]

Pedijatrija

Krv u stolici kod djece

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Pojava krvi u stolici djeteta roditelje može jako uznemiriti i zabrinuti, iako je srećom u većini slučajeva uzrokovana stanjima koja nisu opasna niti životno ugrožavajuća. Otkud krv u stolici? Krv u stolici najčešće je porijeklom iz probavnog sustava, iako se ponekad može raditi o npr. progutanoj krvi kod krvarenja iz nosa, kod novorođenčeta o progutanoj […]

Pedijatrija

Je li sve u redu s rastom djeteta ili trebamo otići na pregled?

Pedijatrija

Marfanov sindrom

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Marfanov sindrom je nasljedna bolest vezivnog tkiva koja se može očitovati poremećajima raznih organa i organskih sustava, a najčešće su zahvaćeni koštano zglobni sustav, srce i krvne žile, te oči. Ovu bolest nije moguće izliječiti, ali suvremenim pristupom u praćenju i liječenju poboljšana je kvaliteta života ovih bolesnika, a očekivani životni vijek usporediv je s […]

Pedijatrija

Dojenče koje odbija hranu i doima se nezainteresirano za jelo

Pedijatrija

Celijakija kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Celijakija je kronična autoimuna bolest u kojoj se zbog imunološke reakcije organizma na gluten događa upala i oštećenje sluznice tankog crijeva. Do danas nije sa sigurnošću poznato zašto samo neke osobe s genetskom sklonošću za celijakiju zaista obole, te zašto se kod nekih bolest javlja već u dojenačkoj dobi, a kod drugih značajno kasnije. Što […]

Pedijatrija

Infekcije adenovirusima u dječjoj dobi

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Adenovirusi kod ljudi uzrokuju različite kliničke slike u kojima je uglavnom zahvaćen respiratorni sustav, oči, te gastrointestinalni sustav. Većina infekcija ovim virusima je blagog tijeka, ali su ponekad mogući i teži oblici bolesti koji zahvaćaju živčani sustav, srce i druge organe, a najugroženija su novorođenčad i djeca s oslabljenim imunološkim sustavom. Zašto djeca obolijevaju od […]

Pedijatrija

IgA vaskulitis (Henoch–Schönleinova purpura)

Vrijeme čitanja članka: 3 minute IgA vaskulitis je najčešći vaskulitis dječje dobi, a karakteriziran je naglim razvojem tipičnog osipa na nogama. Uz osip se može javiti bolnost i otok zglobova, bolovi u trbuhu i pojava krvi u urinu. Prognoza bolesti je dobra i većina bolesnika se spontano oporavi u roku nekoliko tjedana. Kod neke djece bolest može poprimiti kronični tijek […]