Otvoreni foramen ovale

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Otvoreni foramen ovale prirođena je srčana greška, a radi se o malom otvoru u pregradi između dvije pretklijetke. U fetalno doba foramen ovale je bitna veza između majčine oksigenirane krvi i sistemske cirkulacije fetusa.

Funkcionalni otvoreni foramen ovale zatvara se odmah po rođenju djeteta. Međutim, u oko 5% opće populacije ne dolazi do zatvaranja i ostaje funkcionalni otvoreni foramen ovale. Otvoreni foramen ovale manjeg promjera obično je hemodinamski beznačajan i ne uzrokuje zdravstvene poteškoće. Foramen ovale je otvor u pregradi u obliku tunela dužine nekoliko milimetara. Kroz taj otvor manja količina krvi prolazi iz lijeve u desnupretklijetku. Kod povećanja tlaka u desnoj pretklijetki krv tada prolazi iz desne u lijevu pretklijetku.

U slučaju da je foramen ovale većeg promjera veća je mogućnost prolaza krvnog ugruška, dijelova vegetacija, zraka ili masti iz desne u lijevu pretklijetku tj. iz venske u arterijsku cirkulaciju uzrokujući paradoksnu emboliju ili moždani udar. Otvoreni foramen ovale može biti povezan je s neobjašnjivim moždanim udarima u mlađim dobnim skupinama. U literaturi se opisuju i ostala stanja koja mogu biti povezana s otvorenim foramenom ovale kao što su embolije perifernih arterija, dekompresijska bolest ronilaca i migrena. U bolesnika koji su preboljeli kriptogeni moždani udar prevalencija otvorenog foramena ovale je 54%, dok je u kontrolnoj skupini prevalencija bila 10%.

Paradoksna embolija udružena s otvorenim foramenom ovale vjerojatni je uzrok kriptogenog moždanog udara ako nisu prisutni tradicionalni kardiovaskularni čimbenici rizika. Rezultati većih studija još uvijek su kontroverzni i nisu za sada pokazali jasnu uzročnu povezanost. Rezultati meta-analize koja je obuhvatila 4 studije s 1081 bolesnikom s otvorenim foramenom ovale i moždanim udarom nisu pokazali povećani rizik za ponovljeni moždani udar u onih bolesnika koji su imali otvoreni foramen ovale.

Rezultati brojnih opservacijskih studija pokazuju moguću povezanost između migrene i otvorenog foramena ovale. Prevalencija desno-lijevog skretanja krvi značajno je veća u bolesnika s migrenom (41%) i cerebralnom ishemijom (35%) nego u kontrolnoj skupini bolesnika (8%). Rezultati novijih meta-analiza pokazuju da je migrena s aurom više od četiri puta češća u bolesnika s otvorenim foramenom ovale nego u općoj populaciji.

Otvoreni foramen ovale povećava rizik za kompresijsku bolest ronilaca za 4-5 puta. Otvoreni foramen ovale možemo otkritikontrastnom ehokardiografijom i obojenom ehokardiografijom. Za kontrast se koristi fiziološka otopina NaCl (0,9%), 9 ml ove otopine pomiješa se 0,75 ml bolesnikove venske krvi i 0,25 ml zraka. Kontrastno sredstvo daje se intravenski kroz perifernu venu obično na desnoj ruci. Također je potrebno podići tlak u desnoj pretklijetki tako da bolesnik kašlje ili udahne i zadrži zrak nekoliko sekundi. Ispitanik ima otvoreni foramen ovale ako se u prva tri srčana ciklusa ustanovi tri ili više mjehurića kontrastnog sredstva u lijevoj pretklijetki.Transezofagusna kontrastna  ehokardiografija superironija je od transtorakalne ehokardiografije u dijagnostici otvorenog foramena ovale. Ostale dijagnostičke metode za otkrivanje otvorenog foramena ovale su nuklearna magnetna rezonancija (NMR), kompjutorizirana tomografija (CT) i transkranijski Doppler (TCD).

Perkutano tj. transkatetersko zatvaranje otvorenog foramena ovale superiornije je od medikamentnog liječenja u sprječavanju recidiva kriptogenog moždanog udara. Bolesnicima koji su imali kriptogeni moždani udar uz medikamentnu terapiju i dožive recidiv moždanog udara smatra se opravdano zatvaranje formena ovale. Zatvaranje otvorenog foramena ovale u liječenju migrene se za sada ne preporučuje.

Dokazi novijih istraživanja sugeriraju da antikoagulantna terapija ne daje značajnije smanjenje rizika nego antitrombocitna terapija u kriptogenom moždanom udaru.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija europskog kardiološkog društva – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije KLJUČNE PREPORUKE ZA BOLESNIKE Prilikom pregleda liječnik će svakom bolesniku uzeti anamnezu i steći uvid u životne navike, a u cilju određivanja optimalne terapije. Što boljom kontrolom rizičnih čimbenika smanjuje se rizik ponovljenih epizoda FA, smanjuje se rizik srčanog zatajenja, srčanog udara, moždanog udara i poboljšava se opće stanje bolesnika. […]

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFibrilacija atrija (FA) je poremećaj srčanog ritma do kojeg dolazi zbog pojave abnormalnih električnih signala u pretklijetkama srca. FA je jedan od češćih oblika poremećaja srčanog ritma u starijoj životnoj dobi. U rjeđim slučajevima se pojavljuje i kod mlađih osoba. Simptomi koje FA uzrokuje su različiti kod pojedinih bolesnika i variraju svojom učestalošću i intenzitetom. […]

Kardiologija

Aneurizma aorte – koji su mi daljnji koraci?

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Kardiologija

UZV srca, VES, Holter srca i EKG – molim Vaše mišljenje

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]

Kardiologija

Kaheksija u bolesnika sa srčanim popuštanjem (srčana kaheksija)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKaheksija je sindrom nenamjernog gubitka 5% ili više tjelesne težine unatrag godine dana uz prisutne sljedeće kliničko-laboratorijske faktore (barem tri moraju biti prisutna): snižen indeks tjelesne mase, umor, smanjena mišićna snaga, gubitak apetita, poremećaj biomarkera u krvi (snižen hemoglobin i serumski albumin, povišen interleukin 6 i C-reaktivni protein). Ona se može javiti u mnogim kroničnim […]