Najčešća pitanja i odgovori o koronarnoj bolesti srca

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Što je to koronaropata? Da li svi dobiju infarkt miokarda? Koji su najčešći faktori rizika? Koje druge ozbiljne bolesti dolaze sa sličnim simptomima?

Što je to koronaropata?

To je bolesnik čija bolest zahvaća jednu ili više koronarnih arterija ili njihovih ogranaka dovodeći do oslabljene opskrbljenosti pripadnog (opskrbnog ) srčanog mišića.

Da li svi dobiju infarkt miokarda?

Što više faktora rizika pojedinac ima, veći je i rizik  pojave angine i infarkta.

Koji su najčešći faktori rizika?
To su: pušenje, povišen kolesterol, visoki krvni tlak, pretilost, fizička neaktivnost, stresni način života, obiteljska sklonost, šećerna bolest…

U kojim godinama rizik raste?

Raste kod muške populacije iza 45. god., a u žena nakon 55. god.

Koji rizici se smatraju potencijalno dodatnim?

Uzimanje estrogenske terapije povećava zgrušavanje krvi, tj sklonost stvaranju plakova, uzimanje NSAR (nesteroidnih antireumatika) koji se uzimaju u većim količinama i dulje vrijeme, istovremeno smanjuju povoljan efekt acetilsalicilne kiseline.

Da li aterosklerotsko suženje krvne žile jedino dovodi do blokade protoka krvi, a tome i kisika, za opskrbno područje srčanog mišića?

Može i plak koji se otkine s nekog mjesta začepiti arteriju i time iznenadno uzrokovati ishemiju i jaku bol.
U nekim stanjima jakog stresa oslobadjaju se hormoni kao adrenalin koji stežu arterije,istovremeno dizu tlak i frekvenciju, time može nastati  blokada protoka s istim rezultatom kao prije. Gotovo uvijek je uključena i ateroskleroza, ali iznimno krvne žile mogu biti intaktne.
Ovakav spazam mogu uzrokovati hladna voda, kokain, jaka emotivna uzbudjenost itd…

Koji su simptomi?

Angina i njeni ekvivalenti:

  • Prsna bol,tupa,oštra,probadanje,nelagoda,pritisak sa sirenjem u lopaticu,rame,ruku,vrat,čeljust,želudac,uz mućnine,povraćanja,nedostatak zraka,gušenje,kašalj,štucanje…

Ako bol ne popusti na nitrogicerin nakon 5 min, potrebno je odmah ići u hitni interni prijem.
Dispnea je ekvivalentna angini, kao i ove druge,prethodno navedene senzacije, mogu značiti akutno koronarno zbivanje.

Koje druge ozbiljne bolesti dolaze sa sličnim simptomima?

Ako se bol pojačava u minutama,povremeno popusta pa se vraća, najvjerojatnije je akutno koronarno zbivanje ali ako raste u sekundama moglo bi se raditi o drugom ozbiljnom problemu- aneurizmi aorte. Perforacija ulkusa duodenuma, perforacija cholecyste i neke druge bolesti gastrotrakta mogu imati burnu kliničku sliku sličnu koronarnom zbivanju.

Da li može biti infarkt miokarda bez simptoma?

Rijetko,ali postoje “tihi” infarkti”, a to je najčešće kod dijabetičara, ili kod drugih bolesti s polineuropatijama.

Da li se treba javiti u hitnu ako nismo sigurni?

Da i uvijek, jer javljanje na vrijeme spašava život.

Šta napraviti odmah?

Dok čekate hitnu: mirovati, uzeti Andol 100, spricnuti pod jezik Ngl, i nemojte sami voziti!

Što ce mi raditi u hitnoj internoj?

Napraviti EKG praćenje, kontrolni laboratorijski parametri, pratiti krvni tlak, disanje, opskrbu kisikom, smanjiti bol, a ukoliko je jasno da se radi o infarktu odmah ce pokusati rekanalizaciju začepljene krvne žile da sprijeće oštećenja na srčanom mišiću- tj. slijedi perkutana transkateterska angioplastika koja je odlična metoda rekanalizacije začepljene koronarne krvne žile. Potrebno ju je sto prije izvesti u roku od par sati po začepljenju jer mišićno tkivo odumire i sto je dulje bez opskrbe teže ce se oporaviti. Ovo se izvodi ukoliko je ikako moguće.  Ako je slučaj da se radi o takvim promjenama na srčanim krvnim žilama da je potrebno napraviti  bypass graftom krvne žile uzete s drugog mjesta i prespojiti na krvne žile srca tako da se omogući opskrba krvlju ugroženog miokarda, to je ozbiljan kirurški zahvat ali spašava ugrožen srčani mišić.

Kad se ide doma?

Sve ovisi kako je bio zbrinut pacijent s akutnim koronarnim zbivanjem: da li je zakasnio pa je prebolio infarkt kod kojeg katetarizacija i rekanalizacija nije imala smisla, ili je došao na vrijeme i napravljena je rekanalizacija i ugradjen mu je stent, ili je pak podvrgnut kirurškom zahvatu i dobio je premosnice. Rehabilitacija je najkraća kod onih koji su napravili katetarizaciju,dobili stent i spasili ugroženi miokard, oni koji su zakasnili i preboljeli infarkt,oporavak ovisi o veličini i lokalizaciji infarkta, a  koji su imali kirurški zahvat sotvaranjem prsišta i ugradnjom premosnica oporavak je zahtijevan i malo dulji, ali uspješno je sačuvao miokard. Tako da se u konačnici ide doma:
Nakon  provjere opskrbljenosti mišića krvlju,ukoliko je zadovoljavajuće bolesnik može doma!

Kako se dalje ponašati i spriječiti ponovni napredak bolesti?

Promijeniti stil života je ključna stvar prehrana s malo masnoća, pretežno kuhano bijelo meso, povrće, voće, antioksidansi u obliku voća,vitamina, antiagregacijski i trombolitički lijekovi,umjerena svakodnevna tjelesna aktivnost, regulacija tlaka, ritma, tjelesne težine,te regulacija istovremenih bolesti: dijabetesa, bubrežne insuficijencije,adenoma nadbubrega,bolesti štitnjače itd..
Svakako treba izbaciti pušenje, alkohol, reducirati kavu te redovito uzimati preporučene lijekove. Posebno se treba čuvati stresa, govoriti o svojim problemima s psihologom i psihijatrom, vježbati tjelovježbe,meditaciju opuštanje,pozitivan stav prema životu. Kontrolirati tjelesnu masu.

Redovito uzimati terapiju

Obavezni lijekovi: 

  • Treba sprijecitiplakove u krvi – uzimati acetilsalicilnu kiselinu i kogrel
  • Spriječiti visok kolesterol – dijeta i uzimati statine
  • Smanjti srčani rad- uzimati betablokatore, 
  • regulirati tlak,diuretici, AC inhibitori, 
  • regulirati aritmije -antiaritmici

Treba napomenuti da se u bolnici redovito provodi primarna rehabilitacija, a potom u toplicama sekundarna, a kasnije cijeli život bolesnik mora provoditi tercijarnu rehabilitaciju, tj. voditi strogo računa o svim navedenim mjerama.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Mladi

Mladi i digitalne tehnologije – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDigitalni tehnologije formiraju novu okolinu u kojoj svi živimo, posebno mladi. Društveni život se posljedično razvija sukladno tome. Proces odrastanja danas je raznolikiji, ali i postupniji. Velik broj upoznavanja, razvijanja novih odnosa, razgovora s partnerom ili prijateljima, prekida odnosa, privatnih odnosa, sklapanja poslovnih dogovora, se odvija online. Mnogima je to danas već istovjetno fizičkoj komunikaciji […]

Proljev

Toplina i probava: Koliko je važna hidratacija za zdrav crijevni sustav?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUtjecaj ljeta na probavni sustavVisoke temperature, pojačano znojenje, više fizičke aktivnosti i promjene u prehrani tijekom ljeta mogu značajno utjecati na rad našeg probavnog sustava. Mnogi ljudi primjećuju tegobe poput zatvora, nadutosti ili usporene probave upravo u toplijim mjesecima, a jedan od ključnih, ali često zanemarenih razloga jest nedovoljan unos tekućine. Probava ne ovisi samo […]

Antibiotici

Antibiotici

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteAntibiotici su lijekovi koji se koriste za liječenje bakterijskih infekcija. Djeluju tako da uništavaju bakterije ili sprječavaju njihovo razmnožavanje. Ne djeluju protiv virusa (npr. gripe ili prehlade). Antibiotici se koriste u liječenju:• Infekcija dišnog sustava (npr. streptokokna angina, upala pluća)• Mokraćnih infekcija• Kožnih i mekih tkiva• Teških sistemskih infekcija (npr. sepsa) Pravilna primjena antibiotika:• Smanjuje […]

CT

Može li trnjenje lica i peckanje u glavi biti posljedica vratne kralježnice uz uredan CT?

Djeca

Streptokokna angina kod djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteStreptokokna angina, poznata i kao gnojna angina, česta je bakterijska infekcija ždrijela kod djece, uzrokovana najčešće bakterijom Streptococcus pyogenes (β-hemolitički streptokok grupe A). Pravilna dijagnostika i liječenje ključni su za sprječavanje komplikacija poput reumatske groznice i glomerulonefritisa. Streptokokna angina čini 20–30 % slučajeva faringitisa u dječjoj dobi, osobito u dobi od 5 do 15 godina. […]

Sinusi

Što može uzrokovati pritisak u glavi, curenje iz sinusa i nelagodu nakon kofeina?

Iz iste kategorije

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija europskog kardiološkog društva – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije KLJUČNE PREPORUKE ZA BOLESNIKE Prilikom pregleda liječnik će svakom bolesniku uzeti anamnezu i steći uvid u životne navike, a u cilju određivanja optimalne terapije. Što boljom kontrolom rizičnih čimbenika smanjuje se rizik ponovljenih epizoda FA, smanjuje se rizik srčanog zatajenja, srčanog udara, moždanog udara i poboljšava se opće stanje bolesnika. […]

Kardiologija

Bol u prsima – što da napravim?

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

RTG srca i pluća – što ovo navedeno znači na mom nalazu?

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFibrilacija atrija (FA) je poremećaj srčanog ritma do kojeg dolazi zbog pojave abnormalnih električnih signala u pretklijetkama srca. FA je jedan od češćih oblika poremećaja srčanog ritma u starijoj životnoj dobi. U rjeđim slučajevima se pojavljuje i kod mlađih osoba. Simptomi koje FA uzrokuje su različiti kod pojedinih bolesnika i variraju svojom učestalošću i intenzitetom. […]

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]