Oralnu hormonsku kontracepciju, OHK, pilule, od kada se pojavila na tržištu, a to je bilo ne tako davne 1951. godine, prate kontroverze.
Najčešći strahovi odnose se na pojavu nekih malignoma (dojke, jajnika, maternice), neplodnosti uzrokovane pilulama, debljanja, pojačane dlakavosti itd. Struka ne poznaje uzročno-posljedičnu povezanost OHK s nekim od nabrojenih strahova (neplodnosti uzrokovane pilulama, debljanja, pojačane dlakavosti itd), a drugi se uz primjerenu obradu i kontrole svode na najmanju mogućnost.
Međutim, populaciji žena rođenih 1960-ih godina, ostao je u sjećanju upravo podatak o rizicima uz OHK, a to su majke (čak i bake) današnjih potencijalnih korisnica koje onda u svijet kreću s takvim stavovima o OHK. Pa je onda na nama, ponajprije ginekolozima, da educiramo mladu populaciju i u stvari uvijek iznova pobijamo takvarazmišljanja, koristeći pri tom znanstveno potvrđene argumente.
Prva istraživanja jesu pokazala značajne i ozbiljne nus-pojave, npr. dramatične slučajeve plućne embolije, ozbiljne krvožilne incidente, blago povećani rizik za rak dojke. Kasnije je ustanovljeno kako je rizik za rak dojke povezan upravo s točno određenim kontraceptivom koji, iako i danas postoji na tržištu, nikako nije prvi izbor, ne samo zbog toga, nego jer iza njega ima još veliki broj novijih kontraceptiva. Ostali incidenti se u najvećoj mjeri mogu uspješno preventirati odgovarajućom obradom potencijalnih korisnica, pa je i njihova pojava sporadična.
Postoji veliki strah i od buduće neplodnosti, ako se uzimaju pilule. To, naravno, nema znanstvene podloge. Istina, ima slučajeva neplodnosti, ili smanjene plodnosti iza uzimanja OHK, ali je to onda pitanje zdravstvenog problema koji je postojao i prije uzimanja OHK. Naime, ne postoje testovi za “otkrivanje” neplodnosti, nego se o tome govori kada žena generativne dobi uz uredne i redovite spolne odnose ne uspije zanijeti tijekom 6-12 mjeseci (ovisno o dobi).
Često se korisnice OHK žale na povećanje tjelesne mase tijekom uzimanja i zbog uzimanja OHK, što ponekad je evidentno. To se može objasniti povećanim apetitom, u čemu ulogu mogu imati egzogeni hormoni. Međutim, opet je to pitanje samosvijesti i kontrole nad samom sobom, što znači kako se, ako postoji bojazan od debljanja, treba svjesno reći “ne” kaloričnim namirnicama.
Pojačana dlakavost se nikako ne može dovesti u vezu s uzimanjem pilula, jer se one preporučaju i kao lijek upravo za rješavanje takvih zdravstvenih problema.
Oralna hormonska kontracepcija ima svoje mjesto primjene i u drugim indikacijama, osim kao metoda zaštite od neželjene trudnoće, kao što su regulacija menstruacijskog ciklusa, liječenje nekih dermatoloških problema u podlozi kojih je neki poremećaj spolnih hormona; uzimanjem OHK smajuje (!) se rizik za pojavu nekih malignoma.
Na koncu, možemo reći kako je danas korištenje oralne hormonske kontracepcije sigurno, naravno uz primjerenu obradu potencijalne korisnice OHK i redovite kontrole tijekom uzimanja OHK. Određeni rizici postoje (kao i uz primjenu bilo kojeg lijeka), ali su, uz pravilnu uporabu, minimalni.
Nadamo se kako ćemo o ostalim strahovima i nedoumicama raspravljati kroz Vaša pitanja i komentare!
23.12.2015