Višeplodna trudnoća je trudnoća s više od jednog ploda i danas je značajno češća no u prošlosti.
Neki izvori navode 75% više blizanačke trudnoće od 1980-te godine, te više triplodne i četveroplodne trudnoće u odnosu na blizanačku. Priznat ćemo, vrlo efektno zvuči nositi „dvojke“, „trojke“ i tako dalje, ali s medicinskog stajališta rizici koji mogu pratiti trudnoću češći su u višeplodnoj trudnoći, od onih koji se tiču samog tijeka trudnoće i načina poroda do onih kasnijih, kada se govori o skrbi djece iza poroda.
Brojni su razlozi pojave višeplodne trudnoće danas, od kojih neki u osnovi nisu počeli kao medicinski. Mnoge žene odgađaju majčinstvo do kasne reproduktivne dobi (i to je globalni problem u razvijenom društvu), kada se nerijetko suočavaju s nemogućnosti zanošenja, tj. ostvarenja trudnoće prirodnim, spontanim putem. Pomoć se traži u postupcima medicinski potpomognute oplodnje, a takvi postupci češće rezultiraju višeplodnom trudnoćom.
Neki etiološki, epidemiološki i statistički podaci o višeplodnoj trudnoći
U osnovi blizanci mogu biti jednojajčani (monozigotni, identični) i dvojajčani, odnosno višejajčani (dizigotni, trizigotni, ne-identični, fraternalni).
Jendojajčani nastanu kada se jedna oplođena jajna stanica podijeli, oni su istog spola i genetski identični. Najčešće su blizanci, a vrlo rijetko tako mogu nastati trojci, četvorci…
Dvojajčani (i više) nastanu kada se više jajnih stanica svaka posebno oplodi posebnim spermijem; oni ne moraju biti istog spola, ali mogu i nisu genetski identični.
Često se ultrazvučno u samom početku trudnoće ne može jasno raspoznati o koliko plodnoj trudnoći se radi, ali iza 6-7. tjedna trudnoće nejasnoća ne bi trebalo biti (naravno, uz napomenu kako se u obzir treba uzeti trajanje menstruacijskih ciklusa i pouzdanost datuma zadnje menstruacije). U oko 20-40% višeplodnih trudnoća u ranoj trudnoći dolazi do odumiranja jednog (ili više) ploda („vanishing twin syndrome”), ponekad bez vidljivih simptoma u trudnoći, ponekad s vaginalnim krvarenjem i bolovima.
Učestalost višeplodne trudnoće kod spontanog zanošenja je sljedeća: blizanačka 1/250, triplodna 1/10000, četveroplodna 1/700000 trudnoća.
Glavni čimbenik pojave višeplodne trudnoće su lijekovi za liječenje neplodnosti. Tako ostvarene višeplodne trudnoće mogu biti identične i ne-identične.
Ostali čimbenici, kao što su rasa, dob, anamnestički podaci i drugo gotovo uopće ne mogu rezultirati pojavom identične višeplodne trudnoće.
Rizici višeplodne trudnoće
Rizici za trudnicu i plod rastu sa svakim plodom više. Brojni su i nisu svi jednako ozbiljni, ali svakako zahtijevaju poseban pristup. Nabrojat ćemo neke:
Prijevremeni porod
Jednoplodna trudnoća najčešće (u 90% slučajeva) završava terminskim porodom, između 37-42 tjedna. Višeplodna trudnoća najčešće, u 60-90% posto slučajeva, završava prijevremenim porodom – u 35-om tjednu kada se radi o blizanačkoj, u 33-ćem tjednu kada se radi o triplodnoj, u 30-om tjednu u četveroplodnoj trudnoći…
Prijevremeni porod nastoji se preventivnim mjerama odgoditi, međutim kada je porod već u tijeku, on se ne može zaustaviti. U prijevremeno rođene djece neki organi i organski sustavi ne moraju biti u potpunosti razvijeni (pluća, mozak, krvožilni i gastrointenstinalni sustav, oči) i takva novorođenčad zahtijevaju posebnu neonatalnu skrb.
Novorođenčad manje porođajne težine
Više od polovice blizanaca su porođajne težine1000 g je 85%, za one težine
Preeklampsija i gestacijski dijabetes
Ove vrlo ozbiljne komplikacije značajno su češće u višeplodnoj trudnoći. Povišeni arterijski tlak, moždani inzult, odnosno krvarenje u mozak mogu imati ozbiljne i dalekosežne posljedice i za majku i za dijete, a kao najozbiljniju komplikaciju ovih stanja moramo spomenuti i smrtni ishod (i majke i djeteta).
Smrt fetusa “in utero” (u maternici, tijekom trudnoće) i mrtvorođenče (1.5-3%) i razvojne anomalije ploda (3-5 puta češće u identičnih blizanaca) – također su značajno češći u višeplodnoj trudnoći.
Porođaj carskim rezom
Operativno dovršenje poroda u višeplodnoj trudnoći češće je pravilo no iznimka. Iznimka je blizanačka trudnoća i rodilja motivirana za vaginalni porod, ako nema nekih drugih opstetričkih kontraindikacija za vaginalni porod (položaj/smještaj i veličina blizanaca, sužen porođajni kanal, …).
Višeplodna trudnoća s psihološkog i socijalnog stajališta
Što rođenje više od jednog djeteta odjednom znači za obitelj? Nesumnjivo, ta situacija ima utjecaja ne samo na majku i oca djeteta, nego i na ostalu braću i sestre, bake i djedove i ostalu obitelj. Troškovi života se značajno povećavaju (hrana, pelene, kasnije odjeća … školovanje …), istovremeno je potrebno zadovoljiti različite potrebe više djece iste dobi (vrijeme za hranjenje, spavanje, ostale fiziološke potrebe)… Sve to često dovodi do udaljavanja supružnika/partnera, do bračnih problema; do pojave poslijeporođajne depresije u majke. Takva stanja je potrebno znati i htjeti prepoznati i na vrijeme potražiti pomoć.
Zbog svega navedenoga, višeplodna trudnoća kao rezultat liječenja neplodnosti zapravo se smatra neuspjehom medicine. Određenih postupanja u svrhu smanjenja mogućnosti pojave višeplodne trudnoće u liječenju neplodnih parova donekle ima (ponajprije glede preferiranja jednih lijekova u odnosu na druge, što ipak ovisi o indikacijama i kontraindikacijama). Neki parovi nisu svjesni svih kasnijih situacija koje višeplodna trudnoća donosi, zato je važno unaprijed razmotriti i razumjeti i u konačnici prihvatiti na koje će se sve načine život para promijeniti.
23.12.2015