Urinarne infekcije u žena

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Zbog anatomskih odnosa, često se urinarni i genitalni problemi preklapaju, pa se nerijetko primarno urinarni problemi u žene rješavaju u ginekološkoj ordinaciji.

Zbog anatomskih odnosa, često se urinarni i genitalni problemi preklapaju, pa se nerijetko primarno urinarni problemi u žene rješavaju u ginekološkoj ordinaciji. U trudnoći i menopauzi je to redovit slučaj, a i inače je vrlo čest.

Ponešto je drugačiji pristup liječenju urinarnih infekcija u žena (i trudnica i ne-trudnica) od strane ginekologa, infektologa, internista, nefrologa, liječnika opće/obiteljske medicine, tj. svih koji su na bilo koji način uključeni u rješavanje problema.

S ginekološkog stajališta, najprije je potrebno ustanoviti je li riječ o jasno urinarnoj infekciji, ili se možda radi o urogenitalnoj. U svrhu postavljanja dijagnoze, rade se, iza kliničkog pregleda i određivanja stupnja čistoće vaginalnog iscjetka, biokemijske i mikrobiološke pretrage (sediment urina, urinokultura, brisevi cerviksa i uretre), te po potrebi i dodatne pretrage. S obzirom na cjelokupnu sliku (anamestičke podatke, subjektivne simptome, klinički pregled, nalaze obavljenih pretraga), preporuči se liječenje. U liječenju uro/genitalnih upala primjenjuju se različite sheme i lijekovi (antibiotici, antimikotici, uroantiseptici i drugo), uzimajući u obzir eventualne alergije na lijekove, odnosno supstance pripravka, te s obzirom na sigurnost primjene lijeka u trudnoći, kada je u pitanju trudnica.

Ponekad je potrebno istovremeno liječiti oba spolna partnera (primarno genitalna urinarna infekcija), ponekad, dapače često je potrebno preporučiti i lokalnu (intravaginalnu) terapiju antimikotikom, odnosno hormonsku terapiju.

Uspjeh primijenjene terapije dokazuje se kontrolnim nalazima. U slučaju ponovno dokazanog uro/genitalnog infekta, uzrokovanog istim ili drugim uzročnikom, razmislit će se o potrebi nastavka liječenja, tj. dodatnog liječenja.

U nekompliciranim slučajevima, liječenje se najčešće provodi u kućnim uvjetima, peroralno (i lokalno); u težim i kompliciranim slučajevima potrebno je parenteralno liječenje (intravenske/intramuskuarne injekcije), što se provodi u bolničkim uvjetima, bilo tijekom ležanja u bolnici, odnosno kroz dnevnu bolnicu (svakodnevno dolaženje u bolnicu na terapiju, u točno dogovoreni termin).

Ponekad je iza inicijalnog liječenja, s obzirom na kontrolne nalaze (s obzirom na uzročnika), simptome i neke druge okolnosti, potrebno ordinirati tzv. dozu održavanja, odnosno kroz dužni period preporučiti antibiotik ili uroantiseptik.

Neki patogeni uzrokom su vrlo tvrdokornih urinarnih i genitalnih upala, koje se mogu proširiti i zahvatiti više dijelove urinarnog (uretere i bubrege) i genitalnog (maternicu, jajovode, jajnike) sustava. Zato je važno prilikom planiranja liječenja imati jasan cjelokupan uvid, što ponekad podrazumijeva i konzultacije sa specijalistima raznih specijalnosti, liječenje provoditi najprimjerenijim lijekom po odgovarajućoj shemi i ne zanemariti učiniti i kontrolne pretrage.

Zbrinjavanje trudnice s urinarnom/genitalnom infekcijom zahtijeva posebno pažljiv pristup, ponajprije zbog krajnjih (i srećom rijetkih) komplikacija kao što su zatajenje bubrega ili pojava povišenog arterijskog tlaka u trudnoći, što može ozbiljno kompromitirati trudnoću.

Urinarne i genitalne infekcije u menopauzalnih žena (bilo onih u menopauzi zbog životne dobi ili u preuranjenoj i iatrogenoj menopauzi) još su jedan poseban problem, jer je sluznica urogenitalnog trakta, koja je inače pod utjecajem estrogena, osjetljivija i prijemčljivija za razne upale, pa je u okviru primarnog liječenja potrebno razmisliti/preporučiti i hormonsko nadomjesno liječenje (poglavito u vidu lokalnih pripravaka).

Za kraj možemo reći kako je sasvim ispravno s tegobama za koje žena ne može sa sigurnošću procijeniti pripadaju li urinarnom ili genitalnom sustavu javiti se ili primarnom ginekologu ili nadležnom liječniku opće/obiteljske medicine. Primarni će specijalisti procijeniti kakvo je postupanje dalje najprimjerenije.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Infekcije

Kontaktni dermatitis zbog učestalog pranja ruku: kako se zaštititi od infekcije, ali sačuvati i kožu?

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteDobra higijena ruku poznata je mjera za sprečavanje širenja brojnih zaraznih bolesti, između ostalih i COVID-a 19. Ali učestalo pranje ruku i korištenje dezinfekcijskih sredstava može oštetiti kožu ruku, osobito kod djece i osoba sa suhoćom kože, atopijskim dermatitisom i drugim bolestima kože. Kakve su preporuke stručnih društava za higijenu ruku? Kako bi se ruke […]

Pušenje

Pneumonija (upala pluća)

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteIako upala pluća uzrokuje samo jedan posto akutnih infekcija dišnog sustava, ona ima veliko značenje jer je u povijesti prije otkrića antibiotika bila glavni uzrok smrtnosti u ljudi.

Prehrana

Problemi s probavom, molim pomoć?

Kože

Gljivične infekcije kože i ljeto

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteGljivične infekcije kože vrlo su česte tijekom cijele godine, no dolaskom visokih temperatura i jakog znojenja nastaju učestalije. Često gljivične infekcije kože nisu počele u ljeto već prije i nisu liječene tijekom godine pa se tijekom ljeta intenziviraju…

Infekcije

Mikonazol u liječenju genitalne kandidijaze

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteGenitalna gljivična infekcija relativno je često oboljenje i lijekovi protiv gljivične genitalne infekcije jedni su od najpropisivanijih i jedni od najkorištenijih u ginekološkoj praksi…

Infekcije

Da li je moja krvna slika u redu?

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]