U RAĐAONICI – VII dio: Vaginalni porod

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Porod, u najširem smislu riječi, podrazumijeva period od pojave regularnih trudova ili spontanog početka curenja plodove vode do rađanja djeteta i posteljice.

Porod, u najširem smislu riječi, podrazumijeva period od pojave regularnih trudova ili spontanog početka curenja plodove vode do rađanja djeteta i posteljice.
U prvorotkinja porod može trajati 12-15 sati, u višerotkinja 7-9 sati. Tijekom cijelog vremena boravka u boksu, odjeljku u rađaonici prati se stanje rodilje (mjerenje arterijskog tlaka i temperature) i djeteta (CTG-zapis) i, ukoliko nema nekih odstupanja od urednog napredovanja poroda, trudnoća se dovrši vaginalnim putem.
Često trudnice vaginalni način poroda zovu i prirodnim porodom, iako i on često podrazumijeva i davanje nekih medikamenata (lijekovi za pospješenje trudova, lijekovi za ublažavanje bolova, epiduralna analgezija) i poduzimanje nekih instrumentalnih intervencija (amniotomija, epiziotomija, vakuum-ekstrakcija).

Kada očekivati porod vaginalnim putem?

Ako trudnica nema neke rizične čimbenike, trudnoća prolazi bez komplikacija i položaj djeteta je odgovarajući te tijekom poroda ne nastupe neke hitne situacije, trudnoća se planira dovršiti vaginalnim putem.

Kako se pripremiti za vaginalni porod?

Porod je sam po sebi stresan, pa se svakako preporučuje tijekom cijele trudnoće razmišljati i o tom činu. To bi značilo kako se odmjerena tjelovježba preporuča i trudnicama (u kojih trudnoća nije rizična), kako je idealni dobitak na tjelesnoj težini trudnice 10-12 kg, te od kolike je važnosti dovoljno spavati i ne izlagati se stresnim situacijama tijekom trudnoće. Sve navedeno je dobra osnova za rađanje.

O čemu treba razmisliti prije odlaska u rodilište?

U većini rodilišta prakticira se vaginalni porod u ležećem položaju, u nekima se omogućava porod u vodi, u nekima na stolčiću. O ovome je potrebno raspitati se prije odlaska u rodilište kako bi znali gdje možete što zatražiti.
U većini rodilišta novorođenče bude s majkom u boksu nekoliko sati, ukoliko je porod prošao bez komplikacija (otprilike 2 sata), u nekima se odmah premjesti u odjel neonatologije. I o ovome je uputno raspitati se prije odabira rodilišta.
Većina rodilišta dopušta boravak oca djeteta u boksu tijekom poroda. U nekim je rodilištima potrebno predočiti potvrdu o pohađanju trudničkog tečaja u tom rodilištu, u drugima je dovoljna potvrda o pohađanju trudničkog tečaja iz bilo koje zdravstvene ustanove (npr. većina domova zdravlja organizira besplatne trudničke tečajeve, neke privatne ginekološke ustanove organiziraju trudničke tečajeve uz participaciju).
Trudnica prešutno očekuje kako će joj porod voditi ginekolog kod kojega je obavljala zadnje preglede u trudničkoj ambulanti. To je moguće ukoliko dotični ginekolog bude u službi kada porod nastupi; inače porod nadziru i vode primalje i liječnici u rađaonici, odnosno dežurni.

Sam čin izgona

Doba izgona, drugo porođajno doba, vrhunac je boli, a koliko će dugo trajati uvelike ovisi i o suradnji rodilje. Potrebno je dobro pratiti upute medicinskog osoblja (npr. kada disati, kada tiskati) i sve to ponoviti nekoliko puta.
A nakon toga babica majci pokaže njeno dijete i položi joj ga na prsa.
Nerijetko tada uslijede slikanja, telefonski pozivi, čestitanja, … i u trenu se sva bol i sve eventualne nemile situacije zaborave.

Kada su moguće komplikacije tijekom vaginalnog proda?

Komplikacije su moguće tijekom cijelog vremena boravka u boksu, pa tako i tijekom samog čina izgona. Ovisno o ozbiljnosti situacije, porod se ili nastavlja vaginalnim putem bez posebnih intervencija, ili se dovrši vakuum-ekstraktorom ili hitnim carskim rezom. O tome odlučuju ginekolozi u datom trenutku, a rodilja je o svemu obaviještena.

Iza vaginalnog poroda

Nakon poroda djeteta, čeka se porod posteljice, koja se obično spontano porodi nakon nekoliko minuta do pola sata. Ako do tada porod posteljice nije uslijedio, ona će se izvaditi instrumentalno, odnosno manualno, a rodilja će tijekom tog zahvata biti u općoj anesteziji.
Nakon poroda posteljice, rodilja još 2 sata ostaje u rađaonici, a zatim se premješta u odjel gdje će boraviti do otpusta iz rodilišta.
Uobičajeno se otpust rodilje iz rodilišta nakon vaginalnog poroda, ako nema komplikacija, planira treći dan po porodu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Koljeno

Akutna ozljeda meniska  – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaKirurško liječenje. U slučaju ako dođe do akutnog ukočenja pokreta u koljenu, dakle kada nije moguće pomicati koljeno, operaciju meniska treba obaviti što prije, tj. unutar nekoliko dana od ozljede. U drugim slučajevima, gdje postoji indikacija za operaciju, koljeno bi trebalo operirati unutar 6 tjedana kako bi se poboljšale mogućnosti zacijeljena ozljede i postigli dobri […]

Eritrociti

Možete li mi pojasniti nalaz krvne slike?

Infekcija mokraćnog sustava

Hospitalne mokraćne infekcije

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteInfekcija mokraćnog sustava najčešće nastaje fekalnom florom (npr. bakterijom iz crijeva – Escherichia coli) u izvanbolničkoj populaciji. Nasuprot tome postoje tzv. bolničke ili hospitalne infekcije mokraćnog sustava. Hospitalnom infekcijom smatra se svaka ona infekcija koja nije postojala prije hospitalizacije, a nastala je kao posljedica nekog dijagnostičkog ili terapijskog postupka. Svaka veća bolnica ima svoju službu […]

Pretilost

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaPretilost je multifaktorska bolest koja nastaje pod utjecajem genetskih i metaboličkih čimbenika, socio-kulturološke sredine, okoliša i loših životnih navika. Radi se o nesrazmjeru između povećanog unosa energije i smanjenju potrošnje zbog čega se višak energije pohrani u obliku masti i zato razlikujemo povećanu TT i pretilost. Pretilost i prekomjerna TT u djece u stalnom su […]

Muškarci

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaInkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana s bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija urina se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene s nastankom inkontinencije […]

Što znači ako su AST i ALT vrijednosti povišene?

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Menstruacija i upala