Što podrazumijeva pojam “prenatalna dijagnostika”

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Prenatalna dijagnostika podrazumijeva provođenje različitih postupaka, neinvazivnih i invazivnih, kojima se može i treba odrediti zdravstveno stanje fetusa. Međutim, uz sve medicinsko znanje, određeni postotak.

Prenatalna dijagnostika podrazumijeva provođenje različitih postupaka, neinvazivnih i invazivnih, kojima se može i treba odrediti zdravstveno stanje fetusa. Međutim, uz sve medicinsko znanje, određeni postotak anomalija, odnosno bolesnih stanja u fetusa ipak ostane neprepoznat danas dostupnim metodama prenatalne dijagnostike.

Prenatalna dijagnostika omogućuje:

  • određivanje trajanja trudnoće i termina poroda (Naročito ukoliko postoji odstupanje od trajanja trudnoće prema amenoreji i prema UZV-mjerama. Odstupanja od nekoliko dana se ne navode, a ona veća se uvijek moraju spomenuti. Također je važno je li odstupanje primijećeno od početka – tada je trudnoća jednostavno veća ili manja za određeni broj tjedana, ili kasnije – tada se radi ili o zastoju u rastu ili o ubrzanom rastu fetusa.)
  • predviđanje mogućih komplikacija u porodu (primjerice – određeni anatomski ili fiziološki defekt fetusa, posteljice, uterusa ili nenormalno sijelo posteljice i drugo može kompromitirati porod, te se tada treba razmisliti o načinu poroda: vaginalno ili operativno?)
  • predviđanje mogućih problema u novorođenčeta (ukoliko se radi o nekoj anatomskoj anomaliji ili kromosomopatiji ili izoliranom zastoju u rastu i slično, zbog čega je potrebna posebna neonatološka skrb)
  • sugeriranje medicinski indiciranog prekida trudnoće (ukoliko se radi o nekoj kromosomopatiji uz koju je zakonski dozvoljen medicinski indiciran prekid trudnoće. Ovo je ujedno i jedno od izazovnijih pitanja u porodništvu – na liječnicima je da izlože stanje fetusa, moguće daljnje komplikacije i mogućnost medicinski indiciranog prekida trudnoće, a na trudnici, odnosno paru je da predloženo prihvati ili ne. Ovisno o osobnim stavovima, neke žene, odnosno par, odlučit će zadržati trudnoću neovisno o prognozama, drugi će se odlučiti na prekid trudnoće. S ljudskog stajališta obje odluke su ispravne)
  • detektiranje stanja koja bi mogla kompromitirati slijedeću trudnoću (ponajprije se to odnosi na eventualne anomalije maternice)

U okviru prenatalne dijagnostike obavljaju se, odnosno mogu se obaviti, u točno određenim tjednima trudnoće, različite neinvazivne i invazivne pretrage.

To su:

  • ultrazvučni pregledi (u početku trudnoće vaginalnom sondom, zatim abdominalnom, iako postoje preporuke krovnih udruženja koliko se UZV-pregleda u trudnoći preporuča obaviti, nerijetko se učini više od toga)
  • ultrazvučno-biokemijski testovi probira (neinvazivne pretrage kojima se može postaviti sumnja na određene kromosomopatije; međutim, ti testovi nisu 100% pouzdani)
  • biopsija korionskih resica(engl. Chorionic villus sampling, CVS), te
  • (rana)amniocenteza,(r)ACZ (CVS i (r)ACZ su invazivne metode, od kojih se CVS obavlja oko 11-12 tjedna trudnoće, a rACZ oko 17-18 tjedna trudnoće – obje metode služe za dokazivanje određenih kromosomopatija; kasna amniocenteza obavlja se do 35/36 tjedna trudnoće i služi za određivanje zrelosti fetalnih pluća).

Prenatalna dijagnostika obavlja se prema indikacijama, naročito CVS ili rACZ, dok su za ostale metode, ponajprije ultrazvučno-biokemijske testove, indikacije vrlo široke, odnosno često se i bez jasne indikacije žene odlučuju na njih. Trudnica svakako treba znati sve opcije i što se može poduzeti ako će nalazi ukazivati na određenu patologiju, jer tada se najčešće sve treba vrlo brzo rješiti.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]